Czeremcha zwyczajna (Prunus padus dawniej Padus avium) nazywana też pospolitą, to wysoki krzew lub drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Roślinę można spotkać w środowisku naturalnym w Polsce, zwykle porasta wilgotne lasy położone w pobliżu rzek.
Wygląd rośliny
Czeremcha zwyczajna dorasta od maksymalnie 18 m wysokości. Czasem rozrasta się jak krzew. Na młodych gałązkach występują charakterystyczne, jasnobrązowe brodawki. Kora ma ciemną, prawie czarną barwę i wydziela intensywny zapach. Liście są owalne, na końcu zaostrzone o ząbkowatych krawędziach.
Od czerwca do lipca czeremcha wytwarza białe kwiaty, zebrane w zwisające grona, osiągające nawet 15 cm długości. Owocem jest czarny, błyszczący pestkowiec dojrzewający na przełomie lipca i sierpnia.
Roślina jest trująca (poza miąższem owoców) – zawiera amigdalinę. Czasem spożycie świeżych lekko gorzkawych owoców może wywołać zatrucie pokarmowe, chociaż są jadalne.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Czeremcha zwyczajna nie jest trudna w uprawie. Ma nieduże wymagania świetlne - może rosnąć zarówno na słońcu jak i w cieniu. Lubi żyzne, świeże, próchnicze podłoża umiarkowanie wilgotne. Na suchych stanowiskach słabiej rośnie i jest podatna na szkodniki i choroby.
Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, czasem przy nadmiernym rozrastaniu się należy wykonać cięcie.
Zastosowanie
Owoce czeremchy wykorzystuje się zwykle do produkcji przetworów – soków, nalewek i dżemów. Przetwory z czeremchy działają dobroczynnie na organizm – moczopędnie i przeciwbiegunkowo. W ziołolecznictwie stosuje się również korę – jako środek przeciwreumatyczny, ściągający i moczopędny.
W ogrodzie czeremcha zwyczajna może posłużyć do tworzenia alejek, ogródka leśnego lub nieformowanych żywopłotów.
Zdjęcia: Anneli Salo