Czeremcha zwyczajna to wysoki krzew lub drzewo dorastające od maksymalnie 18m wysokości, należące do rodziny różowatych (Rosaceae).

Roślinę można spotkać w środowisku naturalnym w Polsce, zwykle porasta wilgotne lasy położone w pobliżu rzek.

Czasem czeremcha zwyczajna rozrasta się jak krzew. Na młodych gałązkach występują charakterystyczne, jasnobrązowe brodawki. Kora ma ciemną, prawie czarną barwę i wydziela intensywny zapach. Liście są owalne, na końcu zaostrzone o ząbkowatych krawędziach. Od czerwca do lipca czeremcha wytwarza białe kwiaty, zebrane w zwisające grona, osiągające nawet 15cm długości. Owocem jest czarny, błyszczący pestkowiec dojrzewający na przełomie lipca i sierpnia.

Czeremcha zwyczajna nie jest trudna w uprawie. Ma nieduże wymagania świetlne - może rosnąć zarówno na słońcu jak i w cieniu. Lubi żyzne, świeże, próchnicze podłoża umiarkowanie wilgotne. Na suchych stanowiskach słabiej rośnie i jest podatna na szkodniki i choroby. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, czasem przy nadmiernym rozrastaniu się należy wykonać cięcie.

Roślina jest trująca (poza miąższem owoców) - zawiera amigdalinę. Czasem spożycie świeżych lekko gorzkawych owoców może wywołać zatrucie pokarmowe, chociaż są jadalne. Owoce czeremchy wykorzystuje się zwykle do produkcji przetworów - soków, nalewek i dżemów. Przetwory z czeremchy działają dobroczynnie na organizm - moczopędnie i przeciwbiegunkowo. W ziołolecznictwie stosuje się również korę - jako środek przeciwreumatyczny, ściągający i moczopędny.

W ogrodzie czeremcha zwyczajna może posłużyć do tworzenia alejek, ogródka leśnego lub nieformowanych żywopłotów.

fot. Anneli Salo