Czeremcha wirginijska 'Shubert'

Czeremcha wirginijska w naturze jest istotnym komponentem flory, wykorzystywanym do obsadzania terenów po wycince lasów, rekultywacji odpadów (hałd) pokopalnianych oraz tworzenia barier przeciw wiatrom. W ogrodnictwie i sztuce ogrodowej znaczenie ma odmiana 'Shubert' o ozdobnych, przebarwiających się liściach.

Posłuchaj
00:00
10
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Czeremcha wirginijska (Prunus virginiana) 'Shubert' rośnie w postaci niedużego drzewa o stożkowatej, luźnej koronie, długich, smukłych pędach i ciekawych, zmieniających kolor liściach. Blaszki liściowe są eliptyczne, mają do 12 cm długości, na brzegu są delikatnie ząbkowane, u podstawy zaokrąglone, a na szczycie zaostrzone.

Młode liście są jasnozielone, ale już wczesnym latem zaczynają ciemnieć i robią się wiśniowo-purpurowe. Dojrzałe liście są skórzaste, od góry błyszczące, od spodu matowe. Zmienna barwa ulistnienia to największa atrakcja rośliny. Szczególnie ładnie drzewo prezentuje się w okresie przejściowym, gdy część liści (zwłaszcza tych młodych) jest jeszcze intensywnie zielona, a inne, starsze są już w pełni przebarwione, ciemnopurpurowe.

Białe drobne kwiaty czeremchy wirginijskiej rozwijają się w maju, są zebrane w obfite, groniaste kwiatostany, ładnie wyeksponowane na tle liści. Owoce to niewielkie, czerwone, później czerniejące jagody. Owoce dojrzewają latem, są chętnie zjadane przez ptaki.

Czeremcha wirginijska Shubert fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych gatunków i odmian czeremchy

Wymagania i uprawa

Czeremcha wirginijska ‘Shubert’ to drzewo tolerancyjne w stosunku do gleby i stanowiska, odporne na mróz i suszę, zdrowe. Doskonale rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych na terenie całego kraju, polecane do uprawy przez początkujących ogrodników i osoby, które nie mają wiele czasu, by się zajmować ogrodem. Drzewa znoszą zacienienie, ale liście najsilniej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych.

Gdzie posadzić?

Rośliny nadają się do sadzenia w miastach, są odporne na zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Świetnie sprawdzają się sadzone w ogrodach przydomowych i parkach tworząc atrakcyjne kompozycje z innymi drzewami i krzewami o zielonym lub jasnym (seledynowym, oliwkowym lub żółtym) ulistnieniu, na tle których pięknie prezentuje swoją zmienną kolorystykę.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Powiązane rośliny

Czeremcha zwyczajna Prunus padus

Czeremcha późna / Czeremcha amerykańska Prunus serotina

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści