Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jesień w Twoim ogrodzie może być kolorowa | Oto 20+ kwiatów, które Ci w tym pomogą

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku i wcale nie za sprawą przebarwiających się liści. To również okres, kiedy wiele roślin prezentuje swoje najpiękniejsze oblicze, kwitnąc w pełni swojego uroku. Jesienne kwiaty niczym nie ustępują tym letnim i wiosennym. Są wspomnieniem lata, pięknym akcentem końca sezonu i zapowiedzią zbliżającej się zimy. Dowiedz się, co kwitnie jesienią i posadź te rośliny w swoim ogrodzie. Odkryj z nami kwitnące gwiazdy jesieni, które dodadzą koloru i życia Twojemu ogrodowi w tej wyjątkowej porze roku.

Spis treści
Stwórz ogród ozdobny jesienią! Które rośliny kwitną na jesień? Wybierz spośród gatunków jednorocznych! Które byliny i kwiaty cebulowe są ozdobne na jesień? Posadź pnącza i ciesz się pięknym ogrodem na jesień! Które krzewy kwitną jesienią? FILM: Jesienne rośliny do ogrodu

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Kojarzy nam się przede wszystkim z liśćmi, opadającymi z drzew. Zapominamy jednak, że w naszym ogrodzie może być równie kolorowo za sprawą roślin, których pora kwitnienia przypada właśnie na tę porę roku oraz tych, które kwitną nieprzerwanie od wielu miesięcy.

Jesienne kwiaty niczym nie ustępują tym letnim i wiosennym. Są wspomnieniem lata i zapowiedzią zbliżającej się zimy. Dzięki nim jesień w ogrodzie może objawić się bogactwem kształtów i kolorów – przede wszystkim odcieni różu i fioletu, żółtego i pomarańczowego oraz czerwieni i brązów. Wzbogacają i ożywiają jesienny obraz ogrodu.

Rośliny kwitnące jesienią

Nie pozwól, aby Twoja przestrzeń ogrodowa stała się szara i monotonna. Z naszymi propozycjami, nawet w chłodniejsze dni, Twój ogród będzie pełen życia i kolorów. Podczas zakładania ogrodu największą wagę przywiązujemy do roślin kwitnących na wiosnę i w lecie, o jesiennych roślinach bardzo często zapominamy. Jednak warto posadzić jesienne kwiaty w ogrodzie, aby nie "stracić" tej pięknej pory roku. Wbrew powszechnym opiniom jesiennych kwiatów jest bardzo wiele.

W sklepach dominują doniczkowe wrzosy i chryzantemy, a w przydomowych ogródkach marcinki. Oprócz tych kwiatów mamy do wybory jeszcze inne rośliny. Wiele z nich kwitnie aż do późnych mrozów – wśród nich są rośliny jednoroczne, byliny, pnącza oraz krzewy – wymieniamy je poniżej.

Rośliny jednoroczne ozdobne jesienią
Fot. Jade, Ralph, Andreas, skeeze, Marisa04/Pixabay


Rośliny jednoroczne kwitnące jesienią

Choć wiele osób kojarzy jednoroczne rośliny głównie z wiosną i latem, istnieje wiele gatunków, które doskonale prezentują się także jesienią. Są one idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą szybko i efektownie odmienić wygląd swojego ogrodu

Begonia stale kwitnąca
(Begonia semperflorens)

Niska roślina jednoroczna, kwitnąca na biało, różowo lub czerwono, od maja do przymrozków. Doskonale wygląda, gdy rośnie w grupach. Nadaje się na kwietniki i rabaty oraz do sadzenia w skrzynkach na balkonach i tarasach.

Chryzantema
(Chrysanthemum)

Jest chyba najpopularniejszą jesienną rośliną. Kwitnie od sierpnia do mrozów. Kwiaty mogą być pojedyncze, pełne oraz półpełne różnej wielkość, w niezliczonej liczbie kolorów i odcieni. Mogą być sadzone zarówno na rabatach, jak i w doniczkach na balkonach i tarasach.

Fasola wielokwiatowa
(Phaseolus coccineus)

Pnącze jednoroczne, dorastające nawet do 4 m długości. Kwiaty białe, czerwone lub biało-czerwone pojawiają się od czerwca do końca września. Zwykle sadzona jest przy płotach lub kratkach.
Sępota, kobea pnąca
(Cobea scandens)

Pnącze jednoroczne o dużych dzwonkowatych kwiatach, dorastające nawet do 4 m długości. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Najczęściej sadzi się przy kratkach i na pergolach.

Lobelia przylądkowa
(Lobelia erinus)

Niska roślina jednoroczna o pokroju zwisającym. Kwitnie na różowo, fioletowo, biało lub niebiesko od czerwca do późnej jesieni. Najlepiej prezentuje się w wiszących doniczkach na balkonach i tarasach.

Niecierpek nowogwinejski
(Impatiens New Guinea)

Bardzo popularna roślina jednoroczna. Kwiaty w barwie pomarańczowej, czerwonej, różowej, purpurowej i białej, pojawiają się od lata do przymrozków. Jest doskonałą roślina doniczkową.

Wilec
(Ipomea)

Pnącze jednoroczne, dorastające do 2,5 długości. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty są duże, lejkowate, otwierają się tylko w słoneczne dni. Dobrze wygląda zarówno przy ogrodzeniach, jak i na kratkach.

Byliny i rośliny cebulowe ozdobne jesienią
Fot. iVerde, JamesDeMers, Monika Schröder, Manfred Richter, Tatiana6, Etienne GONTIER/Pixabay


Byliny i rośliny cebulowe kwitnące jesienią

Byliny i rośliny cebulowe to prawdziwe skarby jesieni. Ich kwiaty nie tylko dodają uroku ogrodowi, ale także przyciągają różnorodne owady, takie jak motyle czy pszczoły, które szukają pożywienia w chłodniejsze dni.

Aster krzaczasty
(Aster dumosus),
Aster nowoangielski
(A. novae-angliae),
Aster nowobelgijski
(A. novi-belgi)

Byliny zimujące w gruncie. Ich wysokość w zależności od odmiany waha się od 20 do 200 cm. Kwitną obficie na biało, różowo lub fioletowo od sierpnia do listopada. Sadzone są przede wszystkim na rabatach oraz wzdłuż ogrodzeń, tworząc pięknie ukwiecone nieregularne żywopłoty.
Dalia ogrodowa, georginia
(Dahlia cultorum)

Bylina nie zimujące w gruncie, występująca w 2000 odmianach. Kwitnie od sierpnia do końca października. Jest ozdobą rabat i ogródków przydomowych. Po kwitnieniu wykopuje się jej bulwy i przetrzymuje w suchym miejscu do wiosny.

Jeżówka purpurowa
(Echinacea purpurea)

Bylina zimująca w gruncie, dorastająca do 80 cm. Kwitnie od czerwca do października. Ma duże różowo-purpurowe kwiaty. Pięknie wygląda na rabatach w towarzystwie innych jesiennych kwiatów.

Kanna, paciorecznik
(Canna)

Bylina nie zimująca w gruncie, ma piękne duże kwiaty kwitnie w różnych kolorach, od połowy lata do pierwszych jesiennych przymrozków. Kłącza należy wykopać, gdy pierwszy przymrozek zetnie liście. Pięknie prezentuje się na kwietnikach i na rabatach.

Nawłoć ogrodowa
(Solidago hybrida)

Wysoka bylina (50-200 cm wysokości), kwitnie na żółto od lipca do października. Bywają także odmiany karłowe (30 cm wysokości). Doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych lub jako najwyższe piętro na rabatach.

Rozchodnik okazały
(Sedum spectabile)

Bylina zimująca w gruncie, dorastająca do 50 cm wysokości. Kwitnie obficie od sierpnia do końca września, wabiąc setki motyli. Wspaniale wygląda na skalniakach oraz na rabatach w towarzystwie innych kwitnących bylin.

Zawilec japoński
(Anemone jaonica)

Bylina dorastająca do 90 cm wysokości, kwitnie na biało, różowo lub jasnofioletowo od sierpnia do października. W zależności od odmiany kwiaty są pojedyncze lub pełne. Doskonale prezentuje się na rabatach, a także wtedy, gdy rośnie samodzielnie.

Zimowit jesienny 
(Colchicum autumnale)

Roślina cebulowa, przypominająca krokusa wiosennego. Kwiaty pojawiają się we wrześniu. Najczęściej są fioletowe, ale istnieją także odmiany o różowych i białych kwiatach. Wspaniale wygląda posadzony w kępach na zielonym trawniku.

Pnącza ozdobne jesienią
Fot. iVerde


Pnącza kwitnące jesienią

Pnącza to wyjątkowe rośliny, które z wdziękiem oplatają ogrodzenia, ściany i pergole, dodając im uroku. Jesienią, kiedy ich kwiaty rozkwitają w pełnej krasie, stają się prawdziwym spektaklem dla oczu. Ich dynamiczny wzrost i kolorowe kwiaty przyciągają wzrok, tworząc niepowtarzalny klimat w każdym zakątku ogrodu.

Powojnik
(Clematis)

Pnącze wieloletnie, kwitnie od maja do października. W zależności od odmiany kwiaty są pojedyncze lub pełne, w szerokiej gamie barw.

Rdest Auberta
(Fallopia aubertii)

Pnącze wieloletnie, dorastające do 10-15 m, kwitnie na biało, bardzo obficie od sierpnia do października.

Wiciokrzew Browna
(Lonicera x Brownii)

Pnącze wieloletnie, dorastające szybko 5 m długości. Kwiaty czerwono-pomarańczowe. Kwitnie od czerwca do września.

Krzewy i krzewinki ozdobne jesienią
Fot. iVerde


Krzewy i krzewinki kwitnące jesienią

Krzewy i krzewinki to nieodłączny element każdego ogrodu, który jesienią może stać się prawdziwą ozdobą. Ich gęste gałęzie, pełne kolorowych kwiatów, nie tylko tworzą przytulną atmosferę, ale także stanowią schronienie dla wielu ptaków i małych zwierząt, które przygotowują się do zimy.

Wrzos pospolity
(Calluna vulgaris)

Krzewinka ta jest jedną z najpopularniejszych jesiennych roślin ogrodowych. Dzięki dużej liczbie odmian można tak dobrać rośliny, aby od lipca do października zachować ciągłość kwitnienia na wrzosowisku. Najlepiej prezentuje się, gdy rośnie w grupach po kilkanaście roślin. Można go także sadzić w doniczkach.

Oczar wirginijski
(Hamamelis virginiana)

Krzew ozdobny dorastający do 300 cm, kwitnie na żółto-kremowo na przełomie listopada i grudnia. Kwiaty oczarów wytrzymują nawet temperaturę do –12 ºC. Liście pięknie przebarwiają się na żółto.

FILM: Jesienne rośliny do ogrodu

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iVerde, Etienne GONTIER, Alicja/Pixabay

Autor
Jesień w Twoim ogrodzie może być kolorowa | Oto 20+ kwiatów, które Ci w tym pomogą
Jesień w Twoim ogrodzie może być kolorowa | Oto 20+ kwiatów, które Ci w tym pomogą
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl