Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) to roślina jednoroczna należąca do rodziny niecierpkowatych (Balsaminaceae). Roślina pochodzi z Nowej Gwinei i Wysp Salomona, ale w ogrodach uprawia się botaniczne kultywary.

Niecierpek nowogwinejski ma pokrój wzniesiony, rozgałęziony i dorasta do 30 cm wysokości. Jego ciemnozielone liście mają wydłużony kształt i są ostro zakończone.

Niecierpek kwitnie obficie przez całe lato i na początku jesieni. Pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mają barwę białą, różową, czerwoną (można znaleźć również okazy o mieszanej barwie kwiatów).

Uprawa niecierpka nowogwinejskiego

Niecierpek preferuje stanowiska jasne, ale o rozproszonym świetle. Nie lubi miejsc całkowicie zacienionych oraz tych narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Optymalne są podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. Nie powinno się dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej - gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna.

Roślinę dodatkowo warto nawozić raz w tygodniu nawozami dla roślin kwitnących. Gatunek ten jest wrażliwy na niskie temperatury oraz przymrozki.

Zastosowanie niecierpka

Ze względu na długie, obfite kwitnienie niecierpek jest ceniony nie tylko na balkonach i tarasach, ale również w ogrodach. Z powodzeniem można dekorować nim kwietniki lub obrzeża chodników i dróg oraz komponować kolorowe rabaty.

Polecane odmiany niecierpka nowogwinejskiego

'Aruba' - o purpurowych kwiatach;
'Tango' - o pomarańczowych kwiatach i ciemnozielonych liściach;

fot. Forest & Kim Starr, Dincum (ź. wiki.cc)