Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) to roślina jednoroczna należąca do rodziny niecierpkowatych (Balsaminaceae). Pochodzi on z Nowej Gwinei i Wysp Salomona, ale w ogrodach uprawia się jedynie jego botaniczne kultywary.

Roślina ta ma pokrój wzniesiony, rozgałęziony i dorasta do 30 cm wysokości. Jej ciemnozielone liście mają wydłużony kształt, ząbkowany brzeg i są ostro zakończone.

Pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mają barwę białą, różową, czerwoną (można znaleźć również okazy o mieszanej barwie kwiatów). Niecierpek kwitnie obficie przez całe lato i na początku jesieni. 

Wymagania i uprawa

Roślina ta preferuje stanowiska jasne, ale o rozproszonym świetle. Optymalne dla niej są podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. Nie powinno się dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej – gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna.

Roślinę dodatkowo warto nawozić raz w tygodniu nawozami dla roślin kwitnących.

Gatunek ten jest wrażliwy na niskie temperatury oraz przymrozki.

Zastosowanie

Ze względu na długie, obfite kwitnienie niecierpek jest ceniony nie tylko na balkonach i tarasach, ale również w ogrodach. Z powodzeniem można dekorować nim kwietniki lub obrzeża chodników i dróg oraz komponować kolorowe rabaty.

Polecane odmiany niecierpka nowogwinejskiego

  • 'Aruba' - o purpurowych kwiatach
  • 'Tango' - o pomarańczowych kwiatach i ciemnozielonych liściach


Zdjęcia: Wikimedia Commons; Guy Giasson, Crepessuzette/Pixabay