Klon zwyczajny (Acer platanoides) PRINCETON GOLD jest uznawany przez ogrodników za jedną z najlepszych żółtolistnych odmian tego gatunku. Został wyhodowany w USA w latach 80 XX wieku przez Williama Flemera. Drzewo charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, osiąga 15-20 metrów wysokości i około 10 m szerokości. Tworzy regularną, w zarysie jajowatą koronę. Już z oddali przyciąga uwagę swoim atrakcyjnym, żółtym ulistnieniem, szczególnie żywym i intensywnym w okresie wiosennym. Liście ma duże, dłoniaste, 11—13 cm długości, z wyraźnymi 5-7 klapami oraz nielicznymi, ostro zakończonymi ząbkami. Blaszki liściowe są osadzone na długich, cienkich ogonkach. Młode liście są jaskrawożółte, starsze stają się bardziej limonkowe.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
W przeciwieństwie do innych odmian klonu liście odmiany PRINCETON GOLD znoszą silne nasłonecznienie i nie ulegają poparzeniu. Drobne kwiaty o żółtej koronie i pylnikach są zebrane w obfite baldachogrona. Pojawiają się zwykle na przełomie kwietnia i maja na krótko przed oraz wraz z rozwijającymi się liśćmi. Podczas kwitnienia znad drzew unosi się przyjemny dźwięk tysięcy owadów zwabionych słodkim nektarem oraz złocistym pyłkiem. Owocem klonu zwyczajnego są oskrzydlone orzeszki, zwane skrzydlakami. Po oderwaniu od rośliny matecznej nasionko opada wirując wokół własnej osi, dzięki czemu może znacznie oddalić się od rośliny matecznej.
Uprawa i wymagania
Odmiana PRINCETON GOLD ma przeciętne wymagania glebowe. Drzewa najlepiej rosną na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, natomiast nie poleca się sadzenia roślin w miejscach podmokłych lub okresowo zalewanych, gdyż większość klonów jest bardziej odporna na suszę, niż zalewanie systemu korzeniowego. Stanowisko słoneczne sprzyja uzyskaniu intensywnej barwy liści. Rośliny dobrze sobie radzą w warunkach miejskich, są całkowicie odporne na mróz oraz tolerancyjne na zasolenie podłoża.
Gdzie posadzić?
Dlatego odmiana PRINCETON GOLD doskonale nadaje się do obsadzania parkingów, placów i ulic. Pięknie prezentuje się w przestronnych ogrodach i parkach, jako pojedyncza roślina lub sadzona w kompozycjach kolorystycznych. Stanowi dobre tło do eksponowania drzew i krzewów o ciemnym ulistnieniu.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |