Logo
Logo

TOP 10 roślin, z których możesz zrobić gnojówkę

Posiadanie pięknego ogrodu, bujnej roślinności i zdrowych warzyw to marzenie wielu osób. Jednak nie jest to proste. Wymaga wiele pracy, cierpliwości i odpowiednich preparatów. Czy to w zakresie użyźnienia ziemi, czy ochrony roślin przed szkodnikami.

Najczęściej sprowadza się to do używania środków chemicznych. Te jednak mogą zaszkodzić innym roślinom, ziemi i są niebezpieczne dla dzieci oraz zwierząt. Tańszymi, bezpieczniejszymi i naturalnymi zamiennikami są gnojówki roślinne.

Spis treści
Czym są gnojówki roślinne? Gdzie szukać składników na gnojówki? Co musisz przygotować, aby zrobić roślinną gnojówkę? Z jakich roślin można przygotować gnojówki roślinne?

Czym są gnojówki roślinne?

To roślinne preparaty na podstawie zielonych części roślin, zalanych wodą i sfermentowanych. Sama ich nazwa zdradza, że nie pachną one najprzyjemniej, jednak posiadają wiele zalet.

Zapach nie odbiera im bowiem licznych właściwości leczniczych i odżywczych. Są bardzo skuteczne, podobnie jak środki chemiczne, ale są naturalne. Przy czym w ich przypadku naturalne nie znaczy drogie. Gnojówki roślinne z łatwością przygotujesz w domu, wykorzystując rośliny znalezione wokół domu. W tym w większości są to chwasty, które w innym przypadku, musisz wyrzucić.

Te wszystkie cechy sprawiają, że gnojówki roślinne to świetne zamienniki dla o wiele droższych i nie zawsze bezpiecznych nawozów chemicznych.

Gdzie szukać składników na gnojówki?

Tak naprawdę wszędzie. Odpowiednie rośliny znajdziesz w swoim ogrodzie, na łące lub w lasku za domem, działce czy na polu. Wiele przepisów na gnojówki opiera się o pospolite chwasty, wyrastających na osiedlowym trawniku.

Co musisz przygotować, aby zrobić roślinną gnojówkę?

Przede wszystkim beczkę lub wiadro, drewniane lub plastikowe. Do zrobienia takiego preparatu nie nadają się wszelkie metalowe pojemniki. Metal wchodzi bowiem w reakcję z wodą (pojawia się rdza), a także ze składnikami odżywczymi w roślinach zmieniając ich właściwości.

Co do wody najlepsza będzie zwykła deszczówka. Pomijając fakt oszczędności – za deszczówkę nie trzeba płacić – to taka woda jest najlepsza do podlewania roślin. Trzecia potrzebna rzecz to odpowiednie miejsce, najlepiej w pewnej odległości od domu, przez zapach. Teraz tylko trzeba zakasać rękawy i przygotować gnojówkę.

Z jakich roślin można przygotować gnojówki roślinne?

POKRZYWA ZWYCZAJNA

Pokrzywa zwyczajna, fot. analogicus - Pixabay

JAK PRZYGOTOWAĆ?
Najczęściej stosowana jest gnojówka z pokrzywy zwyczajnej. Kilogram świeżej, nie kwitnącej jeszcze pokrzywy zalewamy 10-cioma litrami deszczówki. Całość odstawiamy na dwa tygodnie do fermentacji.

JAK STOSOWAĆ?
Gotową gnojówkę powinno się rozcieńczać 1:10. Możemy stosować ją jako oprysk przeciwko mszycom i przędziorkom albo podlewać większość warzyw, bylin, roślin jednorocznych i drzew, żeby zwiększyć ich wzrost.

MNISZEK LEKARSKI

Mniszek lekarski, fot. MabelAmber - Pixabay

JAK PRZYGOTOWAĆ?
Znany powszechnie z właściwości leczniczych mniszek lekarski może bardzo pomóc w ogrodzie. Kwiaty i liście rośliny zalewamy – 1 kilogram roślin na 10 litrów wody.

JAK STOSOWAĆ?
Kiedy fermentuje bez rozcieńczania można opryskiwać drzewa w celu ochrony przed mszycą, po kwitnieniu. Bez rozcieńczania można nim również podlewać glebę, jest to bowiem łagodny nawóz mający na celu przyspieszyć wzrost roślin.

SKRZYP POLNY

Skrzyp polny, fot. Andreas Brunn - Unsplash

JAK PRZYGOTOWAĆ?
Drugą popularną gnojówką jest ta ze skrzypu polnego. Kilogram świeżego skrzypu zalewamy dziesięcioma litrami wody. Odstawiamy na pięć dni. W proporcji 1:50 możemy stosować jako oprysk na mszyce, tarczniki i przędziorki.

JAK STOSOWAĆ?
Jako roztwór 1:10 jest to nawóz do podlewania roślin w ogrodzie i donicach.

ŻYWOKOST LEKARSKI

Żywokost lekarski, fot. WikimediaImages - Pixabay

JAK PRZYGOTOWAĆ?
Żywokost lekarski to kolejna roślina działająca przeciwko mszycom. Wystarczy 10 litrów wody i kilogram ziela odstawić do fermentacji. Gdy całość przestanie się pienić możemy stosować w proporcji 1:10.

JAK STOSOWAĆ?
Działa jako oprysk na mszyce i nawóz bogaty w potas do podlewania pomidorów, bakłażanów i roślin kwitnących.

CZOSNEK POSPOLITY

Czosnek, fot. Matthias Böckel - Pixabay

JAK PRZYGOTOWAĆ?
Czosnek to roślina o bardzo wielu właściwościach zdrowotnych. U nas wzmacnia odporność i pomaga zwalczyć przeziębienie. W przypadku roślin wzmacnia i chroni przed chorobami grzybiczymi. Do przygotowania gnojówki z czosnku potrzebujemy 75 gram rozdrobnionych ząbków czosnku lub 500 gram świeżych liści oraz 10 litrów wody. Wszystko umieszczamy w pojemniku i zostawiamy do fermentacji.

JAK STOSOWAĆ?
Stosujemy w rozcieńczone w proporcji 1:10, do podlewania roślin i drzew owocowych. Bez rozcieńczania możemy stosować jako oprysk zwalczający połyśnicę marchwiankę, w okresie jej lotu.

WROTYCZ POSPOLITY

Wrotycz pospolity, fot. Krzysztof Jaracz - Pixabay

JAK PRZYGOTOWAĆ?
Wrotycz pospolity to roślina niezwykle przydatna w walce przeciwko szkodnikom w ogrodzie. Kilogram zielonych części rośliny zalewamy dziesięcioma litrami wody. Po fermentacji otrzymujemy preparat na mszyce i mrówki.

JAK STOSOWAĆ?
W rozcieńczeniu 1:15 jako oprysk na mszyce, bez rozcieńczenia środek do podlewania gleby i okolicy mrowisk.

BEZ CZARNY

Bez czarny, fot. Capri23auto - Pixabay

JAK PRZYGOTOWAĆ?
W ogrodzie często spotykamy norniki i krety. Również i na te szkodniki ogrodowe jest naturalny preparat, a dokładniej gnojówka z czarnego bzu. Kilogram świeżych liści, kwiatów i pędów zalewamy 10 litrami wody. Odstawiamy całość na 5 dni.

JAK STOSOWAĆ?
Preparat wlewamy do nor niechcianych lokatorów. Można również ją zastosować aby przyspieszyć procesy glebowe i tworzenie się kompostu.

CEBULA

Cebula, fot. MabelAmber - Pixabay

JAK PRZYGOTOWAĆ?
100 gram łusek cebuli zalanych 5 litrami wody także utworzy przydatną gnojówkę.

JAK STOSOWAĆ?
Bez rozcieńczania jest to preparat przeciw chorobom grzybowym i mszycom. Rozcieńczając 1:10 jest to świetny oprysk przeciwko szarej pleśni lub nawóz wzmacniający rośliny.

OGÓRECZNIK LEKARSKI

Ogórecznik lekarski, fot. David Mark - Pixabay

JAK PRZYGOTOWAĆ?
Ogórecznik lekarski to bardzo ładna roślina, będąca ziołem jak i rośliną do stworzenia wydajnej gnojówki. Wystarczy około ⅓ wiaderka zapełnić świeżymi liśćmi i pędami rośliny, a resztę zalać wodą i poczekać do 4 tygodni.

JAK STOSOWAĆ?
Kiedy liście rozpadną się można śmiało zacząć stosować jako nawóz z azotem i potasem. Przydaje się więc w przypadku roślin wydających kwiaty lub owoce. Używać rozcieńczone w proporcji 1:10.

POMIDOR

Pomidor, fot. marinamarusya13 - Pixabay

JAK PRZYGOTOWAĆ?
Liście pomidora to doskonały materiał na gnojówkę. Na 1 litr wody wrzucamy ok 300 gram liści i pędów pomidora. Zostawiamy na kilkanaście dni (ok. 2 tyg.) aż do momentu, gdy przestanie fermentować.

JAK STOSOWAĆ?
W rozcieńczeniu 1:10 możemy wykonywać nią oprysk lub podlewać rośliny. Jest to świetny, naturalny nawóz bogaty w potas, jak i środek na ślimaki żerujące w naszych rabatach kwietnych i warzywach. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe i w tekście: Pixabay, Unsplash

Autor
TOP 10 roślin, z których możesz zrobić gnojówkę
TOP 10 roślin, z których możesz zrobić gnojówkę
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Wojtek

20-05-2023 21:52

gramÓW! Gramy odmieniamy, 1 gram, ale 2 gramy? 100 gramów

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl