Logo
Logo

Mączka bazaltowa jako dodatek do gnojówek roślinnych

Mączka bazaltowa powstaje ze skał wulkanicznych i charakteryzuje się niezwykle bogatym składem. Ogrodnicy chętnie stosują ją do nawożenia roślin. Sprawdza się także w walce ze szkodnikami oraz w ochronie przed chorobami grzybowymi. Mączkę warto dodać też do kompostu oraz gnojówek.

Spis treści
Dlaczego warto dodać mączkę bazaltową do gnojówki? Ile mączki dodać do gnojówki, by przestałą brzydko pachnieć?

Dlaczego warto dodać mączkę bazaltową do gnojówki?

Mączka bazaltowa dodana do gnojówki roślinnej (np. gnojówki z pokrzywy) wzbogaci ją wieloma cennymi składnikami mineralnymi, a przede wszystkim tlenkiem krzemu, który może stanowić nawet 50% jej składu. Krzemionka jest cenna zwłaszcza w pielęgnacji roślin podatnych na choroby. Wzmacnia ich liście i pędy oraz wspiera ich odporność.

Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu
Mączka bazaltowa jako dodatek do gnojówki
Wysokiej jakości mączka bazaltowa, dzięki której wiele Twoich problemów z roślinami w ogrodzie odejdzie w zapomnienie! Mączka jest w pełni bezpieczna dla środowiska, ludzi, zwierząt i owadów. Posiada wiele niezbędnych i cennych składników mineralnych bardzo potrzebnych roślinom w okresie wzrostu i nie tylko. Dodatkowo, pośrednio wspomaga też walkę z chorobami i szkodnikami roślin. Może być stosowana w uprawach ekologicznych.
Kup w naszym sklepie!

Ponadto mączka bazaltowa wspiera działanie mikroorganizmów i tym samym przyspiesza procesy zachodzące w gnojówce. Wiąże także amoniak, dzięki czemu zapach, mogący odstraszać wielu ogrodników przed stosowaniem roślinnych gnojówek, zostaje zneutralizowany.

Ile mączki dodać do gnojówki?

By mączka bazaltowa mogła korzystnie działać w czasie powstawania gnojówki i zauważalnie ją wzbogacić składnikami mineralnymi, poleca się użycie 1 niedużej garści na 10 l płynu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – waldenstroem, robertohunger / Depositphotos
G.T.

 

 

Autor
Mączka bazaltowa jako dodatek do gnojówek roślinnych
Mączka bazaltowa jako dodatek do gnojówek roślinnych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_nawozenie_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI