Logo
Logo

Mączka bazaltowa do zwalczania szkodników i chorób

Piękny ogród i obfite, zdrowe plony to marzenie każdego ogrodnika. Niestety ciężką pracę szybko mogą zniwelować szkodniki i choroby, które niszczą rośliny, zaburzając estetykę i pozbawiając właścicieli owoców ich pracy. Dlatego ogrodnicy poszukują dobrych środków ochrony roślin. Jednym z nich jest mączka bazaltowa – to sproszkowany bazalt, czyli skała wulkaniczna. Jakie jest zastosowanie mączki bazaltowej i jakie są jej najważniejsze zalety?

Spis treści
Czy mączkę bazaltową można wykorzystać do ochrony roślin? Zastosuj mączkę na szkodniki! Mączka bazaltowa jest skuteczna na choroby roślin! Jak stosować mączkę bazaltową do zwalczania szkodników i chorób?

Mączka bazaltowa do ochrony roślin

Mączka bazaltowa to doskonały środek ochrony roślin. Przede wszystkim jest w pełni naturalny, a więc nie wpływa niekorzystnie na jakość roślin jadalnych. Dodatkowo jest bardzo skuteczny, tani, wydajny i prosty w użyciu. Zawiera ponad 40 minerałów, które wzbogacając glebę, pozytywnie wpływają na odporność roślin na niekorzystne czynniki. Mączkę bazaltową można wykorzystać także do zaprawiania nasion, co zapewni im ochronę przed chorobami grzybowymi.

Mączka bazaltowa na szkodniki

Mączkę bazaltową warto wykorzystywać w walce ze szkodnikami roślin ogrodowych i doniczkowych m.in.: mszycami i gąsienicami na różnych roślinach, pchełką kapuścianą i śmietką oraz stonką ziemniaczaną i wieloma innymi. Pył z mączki zatyka przetchlinki w ciele owadów, przez co szkodniki się duszą i zamierają.

Mączka bazaltowa na choroby

Mączkę bazaltową można również wykorzystać do zwalczania różnorodnych chorób na drzewach, krzewach i innych roślinach ozdobnych. Najskuteczniejsza jest w walce z chorobami grzybowymi jak np. szara pleśń, zaraza ziemniaczana, mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Mączka stwarza warunki niekorzystne do rozwoju grzybni.

Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu
Mączka bazaltowa na szkodniki i choroby roślin
Wysokiej jakości mączka bazaltowa, dzięki której wiele Twoich problemów z roślinami w ogrodzie odejdzie w zapomnienie! Mączka jest w pełni bezpieczna dla środowiska, ludzi, zwierząt i owadów. Posiada wiele niezbędnych i cennych składników mineralnych bardzo potrzebnych roślinom w okresie wzrostu i nie tylko. Dodatkowo pośrednio wspomaga też walkę z chorobami i szkodnikami roślin. Może być stosowana w uprawach ekologicznych.

Jak stosować mączkę bazaltową do zwalczania szkodników i chorób?

Mączkę w formie pyłu należy rozpylić na rośliny wczesnym rankiem, gdy są one pokryte rosą. Przy pierwszych deszczach środek zostanie zmyty z roślin i zasili glebę, wtedy należy powtórzyć zabieg. Jeśli szkodników jest dużo, a rośliny są w fazie intensywnego wzrostu, opylanie można powtarzać co tydzień.

Do opylenia 10 m2 kwadratowych ogrodu wystarczy od 100 do 200 g mączki. Zabiegu nie przeprowadza się podczas deszczu ani dużego wiatru. W trakcie opylania warto założyć maskę ochronną, aby nie wdychać nadmiernych ilości pyłu. Niestety mączka bazaltowa może szkodzić też niektórym owadom pożytecznym, dlatego warto pamiętać, aby zabieg przeprowadzać, gdy na roślinach nie ma pszczół.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Pixabay oraz robertohunger / Depositphotos
G.T.

Autor
Mączka bazaltowa do zwalczania szkodników i chorób
Mączka bazaltowa do zwalczania szkodników i chorób
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu