Logo
Logo
21
Okazje

Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu

Mączka bazaltowa powstaje przez sproszkowanie skały bazaltowej pochodzenia wulkanicznego. Najczęściej stosowana jest jako ekologiczny nawóz o bardzo szerokim działaniu. Sprawdza się zarówno w uprawie warzyw, roślin ozdobnych, jak i pielęgnacji trawnika. Ponadto, jeśli samodzielnie przygotowujemy kompost, także do niego warto dodać mączkę bazaltową.

 

Dlaczego warto dodawać mączkę bazaltową do kompostu?

Skład mączki bazaltowej może się nieznacznie różnić w zależności od miejsca wydobycia skały. Jej podstawowym budulcem jest tlenek krzemu, który może stanowić nawet 50% pełnego składu. Ponadto zawiera także tlenki: magnezu, wapnia, potasu, które odpowiadają za jej zasadowy odczyn pH. Obok nich występuje także wiele pierwiastków. Są to między innymi: mangan, cynk, miedź, żelazo czy bor.

Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu
Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu
Wysokiej jakości mączka bazaltowa, dzięki której wiele Twoich problemów z roślinami w ogrodzie odejdzie w zapomnienie! Mączka jest w pełni bezpieczna dla środowiska, ludzi, zwierząt i owadów. Posiada wiele niezbędnych i cennych składników mineralnych bardzo potrzebnych roślinom w okresie wzrostu i nie tylko. Dodatkowo, pośrednio wspomaga też walkę z chorobami i szkodnikami roślin. Może być stosowana w uprawach ekologicznych.
Kup w naszym sklepie!

Oprócz zastosowania w nawożeniu roślin czy w przygotowaniu gruntu przed ich wysadzaniem mączka bazaltowa znajduje swoje zastosowanie w kompostowaniu. Dodana do rozkładającej się materii organicznej nie tylko wzbogaci kompost, lecz także pozytywnie wpłynie na proces jego tworzenia. Mączka pozytywnie wpływa na rozwój mikroorganizmów glebowych, dzięki czemu proces kompostowania przebiega szybciej, a sam kompost staje się lepiej napowietrzony.

Dodatkowo mączka neutralizuje jego nieprzyjemny zapach i pozwala na podwyższenie odczynu pH, dzięki czemu może być on później bez obaw stosowany nie tylko w uprawie roślin kwasolubnych.

Ile mączki dodać do kompostu?

By w pełni móc skorzystać z działania mączki bazaltowej, poleca się zastosowanie około 5 kg na 100 kg kompostu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – melGreenFR / Pixabay oraz robertohunger / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!