Dlaczego warto dodawać mączkę bazaltową do kompostu?
Skład mączki bazaltowej może się nieznacznie różnić w zależności od miejsca wydobycia skały. Jej podstawowym budulcem jest tlenek krzemu, który może stanowić nawet 50% pełnego składu. Ponadto zawiera także tlenki: magnezu, wapnia, potasu, które odpowiadają za jej zasadowy odczyn pH. Obok nich występuje także wiele pierwiastków. Są to między innymi: mangan, cynk, miedź, żelazo czy bor.
Oprócz zastosowania w nawożeniu roślin czy w przygotowaniu gruntu przed ich wysadzaniem mączka bazaltowa znajduje swoje zastosowanie w kompostowaniu. Dodana do rozkładającej się materii organicznej nie tylko wzbogaci kompost, lecz także pozytywnie wpłynie na proces jego tworzenia. Mączka pozytywnie wpływa na rozwój mikroorganizmów glebowych, dzięki czemu proces kompostowania przebiega szybciej, a sam kompost staje się lepiej napowietrzony.
Dodatkowo mączka neutralizuje jego nieprzyjemny zapach i pozwala na podwyższenie odczynu pH, dzięki czemu może być on później bez obaw stosowany nie tylko w uprawie roślin kwasolubnych.
Ile mączki dodać do kompostu?
By w pełni móc skorzystać z działania mączki bazaltowej, poleca się zastosowanie około 5 kg na 100 kg kompostu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – melGreenFR / Pixabay oraz robertohunger / Depositphotos
G.T.