Bażyna czarna Empetrum nigrum

Bażyna czarna, fot. wallygrom (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Bażyna czarna (Empetrum nigrum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
11
Dekoracyjność: owoce, ulistnienie
Gleba: torfowa, przepuszczalna, lekka, piaszczysta, uboga
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: kwaśna
Owoce: kuliste, jadalne
Pokrój: kępy, kobierce
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: ok. 15-25 cm
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: czarne
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, murki, roślina okrywowa, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, pojemniki, roślina lecznicza, roślina jadalna, skalniaki, rabaty, obwódki rabat

Bażyna czarna (Empetrum nigrum) to niewielka krzewinka, występująca w stanie dzikim na obszarach o klimacie chłodnym i umiarkowanym. W Polsce na stanowiskach naturalnych objęta jest częściową ochroną gatunkową i spotykana głównie na północy kraju (min. na terenach nadmorskich). Jest zaliczana do roślin pionierskich. Klasyfikacja bażyny jest dyskusyjna, gdyż według różnych źródeł roślina zaliczana jest do monotypowej rodziny bażynowatych lub do rodziny wrzosowatych.

Bażyna czarna przypomina pokrojem wrzosy. Dorasta do ok. 15-25 cm wysokości i tworzy elastyczne, lekko wzniesione lub pokładające się, cienkie, rozgałęzione, drewniejące z czasem pędy, bardzo gęsto pokryte zielonymi, maleńkimi, błyszczącymi, igiełkowatymi, zaokrąglonymi na wierzchołku, zimozielonymi liśćmi. W miarę rozwoju pędy rozrastają się na boki, tworząc luźną, rozłożystą kępkę (do ok. 40-50 cm średnicy). W sprzyjających warunkach pędy po zetknięciu z wilgotnym podłożem łatwo się ukorzeniają i jeszcze bardziej rozrastają, nadając roślinie rozłożysty, poduszkowy pokrój.

Późną wiosną (V-VI) roślina zakwita, wydając niezbyt liczne, niepozorne, osadzone w kątach liści, bezpłatkowe, różowe lub czerwone kwiaty. Bażyna czarna jako gatunek jest obupłciowa, ale jej odmiany oraz podgatunki mogą być roślinami dwupiennymi (kwiaty męskie i żeńskie rozwijają się na dwóch różnych roślinach), zawiązującymi owoce tylko na egzemplarzach żeńskich.

Wymagania i uprawa

Bażyna czarna ma w uprawie bardzo podobne wymagania do wrzosów. Oczekuje słonecznego lub lekko półcienistego stanowiska oraz lekkiej, przepuszczalnej, torfowo-piaszczystej, umiarkowanie wilgotnej gleby o kwaśnym odczynie pH. Jest w pełni mrozoodporna, więc nie wymaga zimowego okrycia.

Bażynę najłatwiej rozmnożyć przez sadzonki pędowe, które ukorzeniają się w wilgotnym podłożu.

Zastosowanie

Bażyna czarna znakomicie nadaje się do uprawy na wrzosowiskach, gdzie dobrze komponuje się z roślinami kwasolubnymi np. wrzosami, wrzoścami, borówką brusznicą, golterią, śmiałkiem pogiętym czy kosodrzewiną.

Ze względu na swój pokrój, jest też doskonałą rośliną okrywową. Posadzona w grupie tworzy ładne, zwarte, zielone dywany. Dobrze prezentuje się też na murkach lub skalniakach.

Jadalne owoce nadają się na przetwory i soki, ale do celów spożywczych najlepiej wykorzystywać je po wcześniejszym przemrożeniu (tracą część goryczki). Bażyna należy też do roślin leczniczych chętnie stosowanych w medycynie ludowej w wielu krajach.

Wybrane odmiany

  • 'Zitronella' – męska odm. o delikatnym pokroju oraz liściach cytrynowożółtych latem i pomarańczowobrązowych zimą
  • 'Berstein' – o żółtych liściach latem i brązowożółtych zimą


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: wallygrom/CC BY-SA 2.0/Flickr"Prunella collaris erythropygia and Empetrum nigrum subsp. asiaticum"/Alpsdake/CC BY-SA 3.0Doug_McGrady/CC BY 2.0/Flickr, Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
To się przyda
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Tagi
Najnowsze treści
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne Szczepionki na wściekliznę w lasach – jak poznać i co robić jak zje ją nasz pupil? Wkładam te kartki do doniczek. Szkodniki nie mają szans. Kilka zł i po problemie Czym jest mała architektura ogrodowa? Jakie funkcjonalne obiekty warto dodać do swojego ogrodu? Nawierzchnie przepuszczalne | Jak pozwalają unikać podtopień i suszy w ogrodzie? Płyn na ziemiórki. 3 naturalne sposoby na czarne muszki i białe robaki w doniczce Kwiaty ziół na stół | Dwa przepisy na dania Zbieram z ogrodu i kiszę na nawóz do grubosza. Zrezygnowałam z płynnych odżywek To przez to ucieka wilgoć z każdej paproci w domu. Wcale nie chodzi o ogrzewanie