Logo
Logo

Ogród z brzozami | 14 inspirujących pomysłów na aranżacje

Polski krajobraz wielu osobom kojarzy się właśnie z brzozami. Te piękne drzewa rosną niemal w całym naszym kraju i warto wykorzystywać je zakładając swój własny ogród. Są mało wymagające i atrakcyjne przez cały rok. A do tego szkółkarze oferują wiele ciekawych odmian, więc brzozę można mieć nie tylko na dużej posesji, ale też na niewielkiej działce czy przy szeregowcu. Zobacz galerię ogrodów z brzozami w różnych stylach.

Pomysł na ogród z brzozami

Brzozy (Betula) to ciekawa grupa roślin. Większość gatunków jest drzewami, ale spotkać można też brzozy o karłowym, krzaczastym pokroju. Wśród odmian znajdziemy rośliny o płaczących koronach, ale też wąskie czy całkowicie karłowate, osiągające nie więcej niż 1 m wysokości. Większość brzóz ma ładne, drobne liście, które cieszą nas soczystą zielenią wiosną i latem, a jesienią złocistym zabarwieniem. Jednak znakiem rozpoznawczym tej grupy roślin jest biała kora, która występuje u większości gatunków i odmian. Przy tworzeniu ogrodu i zestawianiu roślin ta cecha brzóz jest bardzo przydatna, ponieważ wśród białych pni można ciekawie wyeksponować wiele krzewów o ciemnym ulistnieniu, kolorowych pędach czy kępiastych bylin ozdobnych z kwiatów bądź liści.

Większość brzóz najlepiej rośnie na jasnym, mocno nasłonecznionym stanowisku i jest niewymagająca w stosunku do podłoża. Warto wiedzieć, że brzoza brodawkowata (Betula pendula) jest rośliną, która urośnie nawet na jałowym, bardzo suchym podłożu; spotkać można ją na przykład wśród sosen na wrzosowiskach, skrajach lasów, ale także na nieużytkach. Zobacz galerię 14 ogrodów z brzozami i wybierz roślinę idealną do swojego ogrodu!

 

Autor
Ogród z brzozami | 14 inspirujących pomysłów na aranżacje
Ogród z brzozami | 14 inspirujących pomysłów na aranżacje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu