Logo
Logo

Kalmia szerokolistna ‘Ostbo Red'

Kalmia szerokolistna to zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych, naturalnie występujący w Ameryce Północnej. Gatunek ten nie jest zbyt popularny w Polsce, ale warto go sadzić w ogrodach ze względu na wyjątkowo ozdobne kwiaty, które rozwijają się w czerwcu oraz ładne, trwałe ulistnienie.

W szkółkach i centrach ogrodniczych można kupić kilka interesujących odmian kalmii szerokolistnej, wśród nich odmianę ‘Ostbo Red’, która zachwyca kolorem kwiatów i ich oryginalną budową.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) 'Ostbo Red' została wyhodowana przez Endre Ostbo w 1940 r. w USA. Po 10 latach uprawy krzew osiąga 90 cm wysokości i 70 cm szerokości. Pędy ma stosunkowo cienkie, wzniesione.

Zimozielone liście kalmii 'Ostbo Red' są eliptyczne, skórzaste, grube, z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, od spodu jaśniejsze. Przypominają wyglądem liście wawrzynu lub różaneczników, choć są od nich węższe.

Kwiaty pojawiają się w czerwcu i są zebrane po 50-60 sztuk w szczytowych baldachogronach. Pąki kwiatowe są ciemnoróżowe, prawie czerwone, w odcieniach zbliżonych do fuksji, są wyjątkowo dekoracyjne, żebrowane, z charakterystycznymi, drobnymi wypustkami kieszonek pyłkowych. Kwiaty zbudowane są z 5 zrośniętych, białych od wewnątrz, następnie różowiejących płatków korony, tworzących urocze, szerokie pucharki.

Rozwinięte kwiaty są duże, mają około 4-5 cm średnicy. Na wewnętrznej stronie płatków widoczne są niewielkie zagłębienia, w których schowane są główki pylników, uwalniane przez owady odwiedzające kwiaty. Na skutek trącenia główki pylników uwalniają się z zagłębień i wystrzeliwują pyłek, niczym małe katapulty. Owocem kalmii jest pięciokomorowa torebka.

kwitnąca na czerwono kalmia szerokolistna 'Ostbo Red' w ogrodzie w czerwcu
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Kalmie należą do roślin nieco bardziej wymagających w porównaniu do innych krzewów liściastych o trwałym ulistnieniu. Ponieważ ich system korzeniowy jest płytki i zbudowany z bardzo drobnych korzeni, rośliny należy sadzić na glebach żyznych, bogatych w materię organiczną, a zwłaszcza próchnicę, umiarkowanie wilgotnych i koniecznie o kwaśnym odczynie (pH 4,0 – 5,5). Jeśli odczyn podłoża jest wyższy, należy zastosować kwaśny torf oraz przekompostowaną korę sosnową i przekopać je z górną warstwą gleby.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Po posadzeniu powierzchnię gleby warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Krzewy najlepiej sadzić na stanowiskach lekko ocienionych w południe, wówczas dłużej kwitną. Wystawa ma znaczenie także zimą, gdy podczas mroźnej i słonecznej pogody liście są narażone na wysychanie.

Generalnie kalmie są dosyć odporne na mróz, ale jeśli sadzimy je w pełnym słońcu, na zimę należy je cieniować stroiszem lub agrowłókniną.

Gdzie posadzić?

Krzewy kalmii szerokolistnej ‘Ostbo Red’ dobrze prezentują się sadzone w grupach na wrzosowiskach, w towarzystwie azalii, kiścieni i niskich różaneczników. W ogrodach przydomowych można je komponować z bylinami, niskimi krzewami liściastymi oraz w sąsiedztwie roślin iglastych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Kalmia szerokolistna ‘Ostbo Red'
Kalmia szerokolistna ‘Ostbo Red'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane rośliny