Logo

Kalmia szerokolistna ‘Ostbo Red'

Kalmia szerokolistna to zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych, naturalnie występujący w Ameryce Północnej. Gatunek ten nie jest zbyt popularny w Polsce, ale warto go sadzić w ogrodach ze względu na wyjątkowo ozdobne kwiaty, które rozwijają się w czerwcu oraz ładne, trwałe ulistnienie.

W szkółkach i centrach ogrodniczych można kupić kilka interesujących odmian kalmii szerokolistnej, wśród nich odmianę ‘Ostbo Red’, która zachwyca kolorem kwiatów i ich oryginalną budową.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) 'Ostbo Red' została wyhodowana przez Endre Ostbo w 1940 r. w USA. Po 10 latach uprawy krzew osiąga 90 cm wysokości i 70 cm szerokości. Pędy ma stosunkowo cienkie, wzniesione.

Zimozielone liście kalmii 'Ostbo Red' są eliptyczne, skórzaste, grube, z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, od spodu jaśniejsze. Przypominają wyglądem liście wawrzynu lub różaneczników, choć są od nich węższe.

Kwiaty pojawiają się w czerwcu i są zebrane po 50-60 sztuk w szczytowych baldachogronach. Pąki kwiatowe są ciemnoróżowe, prawie czerwone, w odcieniach zbliżonych do fuksji, są wyjątkowo dekoracyjne, żebrowane, z charakterystycznymi, drobnymi wypustkami kieszonek pyłkowych. Kwiaty zbudowane są z 5 zrośniętych, białych od wewnątrz, następnie różowiejących płatków korony, tworzących urocze, szerokie pucharki.

Rozwinięte kwiaty są duże, mają około 4-5 cm średnicy. Na wewnętrznej stronie płatków widoczne są niewielkie zagłębienia, w których schowane są główki pylników, uwalniane przez owady odwiedzające kwiaty. Na skutek trącenia główki pylników uwalniają się z zagłębień i wystrzeliwują pyłek, niczym małe katapulty. Owocem kalmii jest pięciokomorowa torebka.

kwitnąca na czerwono kalmia szerokolistna 'Ostbo Red' w ogrodzie w czerwcu
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Kalmie należą do roślin nieco bardziej wymagających w porównaniu do innych krzewów liściastych o trwałym ulistnieniu. Ponieważ ich system korzeniowy jest płytki i zbudowany z bardzo drobnych korzeni, rośliny należy sadzić na glebach żyznych, bogatych w materię organiczną, a zwłaszcza próchnicę, umiarkowanie wilgotnych i koniecznie o kwaśnym odczynie (pH 4,0 – 5,5). Jeśli odczyn podłoża jest wyższy, należy zastosować kwaśny torf oraz przekompostowaną korę sosnową i przekopać je z górną warstwą gleby.

Po posadzeniu powierzchnię gleby warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Krzewy najlepiej sadzić na stanowiskach lekko ocienionych w południe, wówczas dłużej kwitną. Wystawa ma znaczenie także zimą, gdy podczas mroźnej i słonecznej pogody liście są narażone na wysychanie.

Generalnie kalmie są dosyć odporne na mróz, ale jeśli sadzimy je w pełnym słońcu, na zimę należy je cieniować stroiszem lub agrowłókniną.

Gdzie posadzić?

Krzewy kalmii szerokolistnej ‘Ostbo Red’ dobrze prezentują się sadzone w grupach na wrzosowiskach, w towarzystwie azalii, kiścieni i niskich różaneczników. W ogrodach przydomowych można je komponować z bylinami, niskimi krzewami liściastymi oraz w sąsiedztwie roślin iglastych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

 

Autor
Kalmia szerokolistna ‘Ostbo Red'
Kalmia szerokolistna ‘Ostbo Red'
Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Tagi
Powiązane rośliny