Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) odmiana 'Ivonne', podobnie jak gatunek, jest drzewem o stożkowatym pokroju i przewieszonym wierzchołku, ale rośnie znacznie wolniej, osiągając w wieku 10 lat około 2,5 m wysokości.
Cechą charakterystyczną rośliny jest złociste wybarwienie łusek pokrywających drobne, delikatne gałązki. Ich złotawa barwa pozostaje wyrazista także w okresie zimy. Pędy są wyraźnie wzniesione, niezbyt gęsto ułożone, z tylko nieznacznie zwieszającymi się ku ziemi końcówkami. Gałązki są płaskie, od spodu jaśniejsze, z liniami białego nalotu tworzącymi rysunek w kształcie litery X.
Różowawe kwiaty męskie pojawiają się wiosną na końcach gałązek, zwykle dopiero u starszych egzemplarzy. Kuliste szyszki średnicy 8-10 mm są żółto-seledynowe, pokryte niebieskawym woskowym nalotem, po dojrzeniu brązowieją, długo utrzymują się na roślinach. Podobnie jak u żywotników do obfitego zawiązywania szyszek dochodzi najczęściej w warunkach suszy. Zaschnięte, stare szyszki raczej nie stanowią ozdoby, stąd jeśli się pojawią, rośliny można lekko przyciąć.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Cyprysiki preferują gleby żyzne, próchniczne, stale umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne. Mają znacznie wyższe wymagania wilgotnościowe w porównaniu do żywotników czy jałowców. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, zacisznych i osłoniętych od zimowych podmuchów wiatru. Cyprysiki Lawsona można przycinać, a nawet formować, choć stożkowaty kształt odmiany ‘Ivonne’ jest bardzo ładny i chyba lepiej pozwolić rosnąć roślinom swobodnie.
Gdzie posadzić?
Odmianę tę poleca się do tworzenia nieformowanych żywopłotów (rozstawa co 80-100 cm), a także do sadzenia pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi, najlepiej o kontrastującym (zielonym lub niebieskawym) kolorze liści.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |