W jaki sposób wykonać murek oporowy?

Murek oporowy PublicDomainPictures Pixabay

Wraz z żoną zakładamy ogród na działce o zróżnicowanej rzeźbie terenu. W jaki sposób i z jakich materiałów można wykonać murek oporowy, który będzie także interesującym elementem ogrodu? A może istnieją jakieś alternatywne rozwiązania?

Posłuchaj
00:00
2

Murek, ścianka

Murek albo ścianka mogą zabezpieczać sztucznie usypaną skarpę, ale mogą też urozmaicić rzeźbę naturalnego pagórka. Niski murek oporowy, do 1,5 m wysokości, można bez obaw wykonać samodzielnie; wyższe i tak nie wyglądają tak efektownie.

Murek oporowy o wysokości ponad 80 cm, zarówno z kamieni, gotowych elementów, jak i z betonu, musi być pochylony w kierunku skarpy. Góra murka powinna być nieco węższa niż jego podstawa, a górna płaszczyzna - odchylona od pionu o ok. 15 cm. Ponadto, murek powinien być wyższy o kilka centymetrów od terenu znajdującego się za nim, a skarpa powinna mieć niewielkie nachylenie, max. 10%.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Fot. Jadar, Gartenholz H&H

Murowane murki oporowe oraz służące za murki palisady z drewna.

Palisada

Innym rozwiązaniem jest wykonanie palisady, z elementów drewnianych albo z kształtek betonowych. Palisadę ustawia się pionowo.

Można ją wykonać z elementów drewnianych o zaostrzonych końcach, które wbija się w ziemię możliwie ścisło. Powinny mieć wysokość 50-100 cm i średnicę 5-10 cm. Można wykonać je samemu z konarów lub cienkich pni (drewno musi być okorowane i zaimpregnowane) albo kupić gotowe elementy. Żywotność drewnianej palisady będzie większa, jeśli od strony skarpy umieści się papę lub grubą folię ogrodniczą.

Palisady betonowe wykonuje się ze słupków o wysokości 40-130 cm, w różnych kolorach. Produkowane są np. elementy o przekroju koła z jednostronnym podcięciem w kształcie półksiężyca oraz słupki o przekroju kwadratu z obustronnym podcięciem, pasujące do okrągłych. Zestawiając je uzyskuje się niemal lity murek. Betonowe palisady są całkowicie odporne na wodę.

Zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe  – 10 cm x  9 m
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe – 10 cm x 9 m
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści