Łatwo jest stworzyć ogród atrakcyjny od wiosny do jesieni. Ale najczęściej jesienią rabaty stają się puste – wówczas na pierwszy plan powinny wyjść rośliny zimozielone. Jeśli marzysz o wyważonych aranżacjach, stwórz ogród zimozielony, o który łatwiej zadbać i który przez cały rok będzie wyglądał efektownie.
Ogród zimozielony może pełnić wiele funkcji. Możesz go założyć przed wejściem do domu, stworzyć zimozielony przedogródek, albo zaaranżować zieleń przed biurem czy wzdłuż ogrodzenia, aby przez cały rok cieszyć się soczystą zielenią. Zimozielony ogród lub rabatę możesz też założyć w rekreacyjnej części ogrodu, na przeciwko tarasu, albo w wąskich pasach, między domem a ogrodzeniem czy wzdłuż podjazdu do garażu lub na miejsce parkingowe w głębi posesji.
Pamiętaj o tym, by tak sadzić rośliny zimozielone, by były widoczne z okien domu, by o każdej porze roku, także w czasie mrozów lub deszczu, cieszyć się widokiem zielonych krzewów, drzew lub zielonego dywanu z pnączy.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Styl zimozielonego ogrodu
Nic nie stoi na przeszkodzie, by z roślin zimozielonych stworzyć ogród orientalny (np. japoński) z grabionym żwirem, albo zimozielony ogród wrzosowy. Jeśli kochasz gatunki iglaste, odpowiednio dobierając do siebie rośliny możesz stworzyć ciekawą, kolorową kompozycję z zimozielonych iglaków.
W cieniu domu lub pod koronami drzew wyczarujesz ogród zimozielony z kwitnącymi różanecznikami, a na otwartej przestrzeni możesz stworzyć interesujące wnętrza ogrodowe ze ścieżkami prowadzącymi między wysokimi krzewami iglastymi o różnym kształcie; dodatkiem mogą być kamienne murki czy pojedynczo poukładane między roślinami głazy. Pomiędzy krzewami warto dosadzać zimozielone trawy ozdobne i byliny, a po ziemi i po pniach drzew pozwolić piąć się pnączom.
Najlepsze rośliny zimozielone do ogrodu
W ogrodzie, w którym mają przeważać rośliny zimozielone nie muszą dominować same gatunki iglaste. W naszych warunkach klimatycznych coraz lepiej radzą sobie liściaste rośliny zimozielone, więc stworzenie z nich ogrodu jest doskonałym pomysłem. Można je też mieszać na rabatach z gatunkami iglastymi.
Świetnym dodatkiem do kompozycji zimozielonych będą krzewinki (np. wrzosy, wrzośce, lawenda, modrzewnica), a także nie zrzucające na zimę liści pnącza, byliny i trawy ozdobne, które potrafią być atrakcyjne przez cały rok.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wbrew pozorom ogród zimozielony nie musi być monotonny i "tylko zielony". Różnorodność gatunków i odmian dostępnych w sprzedaży pozwala tworzyć aranżacje z roślin ciemno- i jasnozielonych, o różnym odcieniu żółtego, srebrzystych, a także z liśćmi paskowanymi czy o jaśniejszych brzegach liści bądź igieł.
- Gatunki iglaste zimozielone to różne gatunki i odmiany sosen, jodeł, świerków oraz jałowców, a także choiny, cyprysiki czy sośnice.
- Gatunki liściaste zimozielone to odmiany różaneczników, pierisy, laurowiśnie, mahonie, berberys Juliany, ligustr jajolistny, bukszpany, ostrokrzewy, bluszcze, trzmieliny Fortune'a, barwinek pospolity, ciemierniki, kostrzewy, hakonechloa, konwalnik płaskopędowy, kopytnik pospolity, juka, dąbrówka rozłogowa, rojniki, runianka japońska, bergenia sercowata, paprocie (języcznik zwyczajny, narecznica czerwonozawijowa).
Kompozycje można tworzyć z samych iglaków i uzyskać ogród formalny, połączyć iglaki i krzewy liściaste nie zrzucające na zimę liści lub stworzyć ogród nieformalny z trawami ozdobnymi, ogród alpejski z kamieniami i żwirowymi ścieżkami.
Rośliny zimozielone dobrze komponują się z dodatkiem w postaci krzewów liściastych o kolorowych lub poskręcanych pędach (dereń biały, leszczyna 'Contorta'). Ogród zimozielony może mieć też styl orientalny z odpowiednimi elementami małej architektury, żwirem, kamieniami, bambusami, skrzypem zimowym, albo powstać z połączenia różaneczników i gatunków iglastych, najczęściej z formowanych sosen.
Ciekawym i coraz częściej stosowanym dodatkiem do ogrodów zimozielonych są rośliny egzotyczne (juki, palmy, araukarie).
W dużych donicach lub skrzyniach można stworzyć ogród zimozielony na balkonie lub tarasie, ale wówczas trzeba starannie dobrać gatunki i odmiany najmniej wymagające i najbardziej odporne na mrozy oraz nisko rosnące.
Pomysły na ogród zimozielony
Zdjęcia tytułowe: Fot. David Parker, Dpe123, Maykal / AdobeStock