Logo
Logo
25
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Z pozoru niepozorne – rośliny ozdobne zimą

Zimową porą sylwetki roślin przybierają odmienny od dotychczasowego wizerunek. Spod warstwy przysłaniających liści ukazują się kolorowe, często powyginane pędy, bajeczne owoce czy zasuszone kwiatostany. Ujawnia się niepowtarzalny widok, który można podziwiać jedynie o tej porze roku.

 

Ciekawe jest to, że nie tylko rośliny iglaste mogą wieść prym w zimowym krajobrazie. Wiele jest gatunków drzew i krzewów, a nawet traw ozdobnych, których odsłonięte kora, pędy i zasuszone kwiatostany stanowią konkurencyjną atrakcję dla roślin zimozielonych.

Niezmiernie malownicza jest kora drzew, która latem, osłonięta przez liście, nie zwraca uwagi. Bajecznie wyrzeźbione pnie mogą stanowić istotny element kompozycyjny w ogrodzie. Innym razem kolorystyka pędów krzewów – poprzez barwy czerwieni, żółci, srebra czy nawet błękitu, zaskakuje obserwującego przechodnia. Nawet gatunki, których pędy mają odcienie zieleni i giną przez to latem pod płaszczem liści, zimą mogą okazać się niebywale dekoracyjne.

Nie można tu również nie wspomnieć o trawach ozdobnych, których zaschnięte źdźbła stanowią często wiodący element, będący podstawową atrakcją zimowego krajobrazu. Zimą warto jest zdjąć z nosa letnie okulary i uruchomić inną paletę kształtów i barw, która pozwoli dostrzec rzeczy pozornie niedostrzegalne.

Często nie zauważa się piękna, które otacza nas na co dzień. Bo przecież czy rodzima brzoza brodawkowata nie może zachwycać zarówno swą sylwetką jak i fantastyczną kolorystyką? Rysujące się pędy na tle błękitnego nieba doskonale nadają się na wiodący temat niejednego dzieła malarskiego.

Rośliny ozdobne zimą – piękne pędy i kora

Leszczyna pospolita 'Contorta', fot. Katarzyna Jeziorska
Leszczyna 'Contorta'
(Corylus avellana 'Contorta')
Krzew o powolnym wzroście. Cechą charakterystyczną odmiany są silnie poskręcane pędy i liście. Szczególnie atrakcyjny krzew w okresie zimowym, gdy powyginane pędy mogą prezentować się w całej okazałości. Leszczynę poleca się do małych ogrodów, jako soliter w eksponowanym miejscu. Pędy wykorzystuje się przy aranżacjach suchych bukietów.
Dowiedz się więcej o leszczynie 'Contorta'
Dereń biały pędy czerwone zimą, fot. anro0002 (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Dereń biały
(Cornus alba)
Rozłożysty krzew charakteryzujący się czerwonawymi pędami. Bardzo tolerancyjny w stosunku do siedliska – znakomicie znosi okresowe zalewanie. Dereń może stanowić silny akcent kolorystyczny w kompozycjach roślinnych. Polecany jest na żywopłoty nieformowane do każdego parku czy ogrodu.
Dowiedz się więcej o dereniu białym

Żarnowiec miotlasty Cytisus scoparius bez kwiatów zimą, fot. bombastic80 - Depositphotos
Żarnowiec ­miotlasty
(Cyisus scoparius)
Krzew o miotlastym pokroju dorastający do około 2 m wysokości. W czasie kwitnienia obficie obsypany żółtymi kwiatami. Zielone pędy niestety bardzo często usychają zimą, lecz krótki okres ich dekoracyjności wart jest zastosowania tego gatunku w nasadzeniach. Bardzo wrażliwy na gleby wapienne i zasolenie. Polecany jako luźne nasadzenia krajobrazowe, do rekultywacji zakwaszonych gleb czy stabilizacji skarp i wydm.
Dowiedz się więcej o żarnowcu miotlastym
Robinia odm Tortuosa, fot. fdecomite (CC BY 2.0) - Flickr
Robinia 'Tortuosa'
(Robinia pseudoacacia)
Drzewo o nieregularnym pokroju, charakteryzujące się malowniczo powyginanymi pędami – szczególnie dekoracyjnymi w stanie bezlistnym. Gatunek ma małe wymagania siedliskowe – doskonale znosi okresowe susze. Drzewo polecane jako soliter do małych ogrodów.
Dowiedz się więcej o robinii akacjowej 'Tortuosa'

Kolcosił pień, fot. Imladris - Depositphotos
Kolcosił drzewiasty
(Kalopanax pictus)
Rzadko spotykane drzewo. Pędy pokryte są efektowymi kolcami i dzięki temu stanowią niebywałą atrakcję botaniczną. Na cienkich gałęziach pojawiają się stosunkowo duże liście osiągające nawet 20 cm długości. Gatunek wrażliwy na mrozy, jednak w ostatnich (cieplejszych) sezonach, możliwa jest jego uprawa w większości Polski. Polecany jako soliter do dużych przestrzeni parkowych.
Dowiedz się więcej o kolcosile drzewiastym
Klon strzępiastokory, fot. wallygrom (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Klon strzępiastokory
(Acer griseum)
Drzewo charakteryzujące się cienką ­strzępiastą korą, która bajecznie zwisa z pnia i pędów rośliny. Okazy właściwie pielęgnowane mogą osiągnąć w Polsce nawet 12 m wysokości. Klon ­strzępiastokory jest odporny na mróz. Należy do najpiękniejszych gatunków ­klonów.
Dowiedz się więcej o klonie strzępiastokorym

Rośliny ozdobne zimą – piękne owoce i kwiatostany

Kalina zimą, fot. Alexei_other - Pixabay
Kalina koralowa
(Viburnum opulus)
Krzew o niezwykle ozdobnych owocach pojawiających się już w sierpniu. Owoce są niechętnie zjadane przez ptaki ze względu na wysoką zawartość garbników – dlatego pozostają na krzewach przez całą zimę. Kalina preferuje gleby świeże, wilgotne, a nawet mokre. Polecana jest do nasadzeń krajobrazowych, także jako składnik kompozycji w mniejszych ogrodach.
Dowiedz się więcej o kalinie koralowej
Platan klonolistny, fot. _Alicja_ - Pixabay
Platan klonolistny
(Platanus hispanica)
Platan należy do rodzaju drzew o dużych rozmiarach – dorasta w Polsce do 30 m wysokości i około 20 m szerokości. Szczególną ozdobą są liście, łuszcząca się kora oraz zwisające na długich szypułkach owoce, które pozostają na drzewie aż do wiosny. Platan preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte oraz żyzne gleby. Polecany jest zarówno jako drzewo soliterowe, jak i alejowe – zdecydowanie nadaje się do dużych założeń ogrodowych.
Dowiedz się więcej o platanie

Rozplenica japońska zimą, fot. bonandbon - Depositphotos
Rozplenica japońska
(Pennisetum aleopecuroides)
Trawa ozdobna o zwartym, gęstym pokroju, osiąga 80 cm wysokości. Charakterystyczne są jej kwiatostany przypominające szczotki do butelek. Roślina wymagająca stanowisk słonecznych. W uprawie istnieje konieczność pozostawienia pędów roślin na zimę i dzięki temu można cieszyć się ich malowniczym widokiem w oszronione dni.
Dowiedz się więcej o rozplenicy japońskiej
Kostrzewa, fot. ovju@yandex.ru - Depositphotos
Kostrzewa
(Festuca)
Trawy o kępkowym pokroju, dorastające do ok. 40 cm wysokości. Jesienią i zimą źdźbła traw przebarwiają się w złotawych kolorach (z wyjątkiem odmian o kolorach niebieskawych) i stanowią atrakcyjny element kompozycyjny. Wymaga gleb wapiennych i przepuszczalnych, jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w glebie. Roślina polecana jest do ogrodów skalnych jako ciekawe zestawienia z gatunkami bylin kwitnących. Kostrzewa wykorzystywana jest jako kwiat cięty oraz komponent suchych bukietów.
Dowiedz się więcej o kostrzewach

 

Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay, zdjęcia w tekście: Katarzyna Jeziorska, "Cornus alba"/anro0002/CC BY-SA 2.0, bombastic80/Depositphotos,  Imladris/Depositphotos, xxx, "Acer griseum"/wallygrom/CC BY-SA 2.0, "Robinia pseudoacacia"/fdecomite/CC BY 2.0, bonandbon/Depositphotos, ovju@yandex.ru/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu