Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

TOP 10 zimowych roślin | Z pozoru niepozorne – ozdobne zimą

Zimową porą ogród przybiera odmienny od dotychczasowego wizerunek. Ujawnia się niepowtarzalny widok, który można podziwiać jedynie o tej porze roku. Spod warstwy przysłaniających liści ukazują się ładne, często powyginane pędy, kolorowe owoce czy zasuszone kwiatostany zimowych roślin. Opisujemy 10 pięknych roślin zimowych ozdobnych z kory, pędów, owoców i kwiatostanów.

Spis treści
Jakie rośliny ładnie wyglądają zimą? Gatunki o ozdobnych pędach i korze Gatunki o ozdobnych owocach i kwiatach

Zimowe rośliny – ozdobne kora, pędy, owoce i kwiaty

Nie tylko rośliny iglaste mogą wieść prym w zimowym krajobrazie. Wiele jest gatunków drzew i krzewów, a nawet bylin, może stanowić dla nich konkurencję. Do "roślin zimowych" zaliczamy nie tylko te o zimozielonych liściach, ale też ładnej korze, kolorowych owocach i pięknie ususzonych kwiatostanach utrzymujących się na ich pędach.

Bajecznie wyrzeźbione kształty pni mogą stanowić istotny element kompozycyjny w ogrodzie. Innym razem kolorystyka pędów krzewów – poprzez barwy czerwieni, żółci, srebra czy nawet błękitu, zaskakuje obserwującego przechodnia. Nawet gatunki, których pędy mają odcienie zieleni i giną przez to latem pod płaszczem liści, zimą mogą okazać się niebywale dekoracyjne. Nie można też zapomnieć o ususzonych kwiatostanach – tutaj królują hortensje ze swoimi wielkimi, ozdobnymi, jasnobrązowymi wiechami, często wystającymi ponad śnieżną kołderkę. 

Więcej o drzewach i krzewach ozdobnych zimą

Nie można tu również nie wspomnieć o najważniejszych zimowych bylinach – trawach ozdobnych, których zaschnięte źdźbła stanowią często wiodący element, będący podstawową atrakcją zimowego krajobrazu. Zimą warto jest zdjąć z nosa letnie okulary i uruchomić inną paletę kształtów i barw, która pozwoli dostrzec rzeczy pozornie niedostrzegalne.

Więcej o trawach ozdobnych zimą

Rośliny zimowe | Piękne pędy i kora

Leszczyna pospolita 'Contorta', fot. Katarzyna Jeziorska
Leszczyna 'Contorta'
(Corylus avellana 'Contorta')
Krzew o powolnym wzroście. Cechą charakterystyczną odmiany są silnie poskręcane pędy i liście. Szczególnie atrakcyjny krzew w okresie zimowym, gdy powyginane pędy mogą prezentować się w całej okazałości. Leszczynę poleca się do małych ogrodów, jako soliter w eksponowanym miejscu. Pędy wykorzystuje się przy aranżacjach suchych bukietów.
Dowiedz się więcej o leszczynie 'Contorta'
Dereń biały zimą, fot. anro0002 (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Dereń biały
(Cornus alba)
Rozłożysty krzew charakteryzujący się czerwonawymi pędami. Bardzo tolerancyjny w stosunku do siedliska – znakomicie znosi okresowe zalewanie. Dereń może stanowić silny akcent kolorystyczny w kompozycjach roślinnych. Polecany jest na żywopłoty nieformowane do każdego parku czy ogrodu.
Dowiedz się więcej o dereniu białym
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Żarnowiec miotlasty Cytisus scoparius bez kwiatów zimą, fot. bombastic80 - Depositphotos
Żarnowiec ­miotlasty
(Cyisus scoparius)
Krzew o miotlastym pokroju dorastający do około 2 m wysokości. W czasie kwitnienia obficie obsypany żółtymi kwiatami. Zielone pędy niestety bardzo często usychają zimą, lecz krótki okres ich dekoracyjności wart jest zastosowania tego gatunku w nasadzeniach. Bardzo wrażliwy na gleby wapienne i zasolenie. Polecany jako luźne nasadzenia krajobrazowe, do rekultywacji zakwaszonych gleb czy stabilizacji skarp i wydm.
Dowiedz się więcej o żarnowcu miotlastym
Robinia odm Tortuosa, fot. fdecomite (CC BY 2.0) - Flickr
Robinia 'Tortuosa'
(Robinia pseudoacacia)
Drzewo o nieregularnym pokroju, charakteryzujące się malowniczo powyginanymi pędami – szczególnie dekoracyjnymi w stanie bezlistnym. Gatunek ma małe wymagania siedliskowe – doskonale znosi okresowe susze. Drzewo polecane jako soliter do małych ogrodów.
Dowiedz się więcej o robinii akacjowej 'Tortuosa'
Kolcosił pień, fot. Imladris - Depositphotos
Kolcosił drzewiasty
(Kalopanax pictus)
Rzadko spotykane drzewo. Pędy pokryte są efektowymi kolcami i dzięki temu stanowią niebywałą atrakcję botaniczną. Na cienkich gałęziach pojawiają się stosunkowo duże liście osiągające nawet 20 cm długości. Gatunek wrażliwy na mrozy, jednak w ostatnich (cieplejszych) sezonach, możliwa jest jego uprawa w większości Polski. Polecany jako soliter do dużych przestrzeni parkowych.
Dowiedz się więcej o kolcosile drzewiastym
Klon strzępiastokory, fot. wallygrom (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Klon strzępiastokory
(Acer griseum)
Drzewo charakteryzujące się cienką ­strzępiastą korą, która bajecznie zwisa z pnia i pędów rośliny. Okazy właściwie pielęgnowane mogą osiągnąć w Polsce nawet 12 m wysokości. Klon ­strzępiastokory jest odporny na mróz. Należy do najpiękniejszych gatunków ­klonów.
Dowiedz się więcej o klonie strzępiastokorym
Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
Przeczytaj także
Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno

Rośliny zimowe | Pękne owoce i kwiatostany

Kalina zimą, fot. Alexei_other - Pixabay
Kalina koralowa
(Viburnum opulus)
Krzew o niezwykle ozdobnych owocach pojawiających się już w sierpniu. Owoce są niechętnie zjadane przez ptaki ze względu na wysoką zawartość garbników – dlatego pozostają na krzewach przez całą zimę. Kalina preferuje gleby świeże, wilgotne, a nawet mokre. Polecana jest do nasadzeń krajobrazowych, także jako składnik kompozycji w mniejszych ogrodach.
Dowiedz się więcej o kalinie koralowej
Platan klonolistny, fot. _Alicja_ - Pixabay
Platan klonolistny
(Platanus hispanica)
Platan należy do rodzaju drzew o dużych rozmiarach – dorasta w Polsce do 30 m wysokości i około 20 m szerokości. Szczególną ozdobą są liście, łuszcząca się kora oraz zwisające na długich szypułkach owoce, które pozostają na drzewie aż do wiosny. Platan preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte oraz żyzne gleby. Polecany jest zarówno jako drzewo soliterowe, jak i alejowe – zdecydowanie nadaje się do dużych założeń ogrodowych.
Dowiedz się więcej o platanie

Rozplenica japońska zimą, fot. bonandbon - Depositphotos
Rozplenica japońska
(Pennisetum aleopecuroides)
Trawa ozdobna o zwartym, gęstym pokroju, osiąga 80 cm wysokości. Charakterystyczne są jej kwiatostany przypominające szczotki do butelek. Roślina wymagająca stanowisk słonecznych. W uprawie istnieje konieczność pozostawienia pędów roślin na zimę i dzięki temu można cieszyć się ich malowniczym widokiem w oszronione dni.
Dowiedz się więcej o rozplenicy japońskiej
Kostrzewa, fot. ovju@yandex.ru - Depositphotos
Kostrzewa
(Festuca)
Trawy o kępkowym pokroju, dorastające do ok. 40 cm wysokości. Jesienią i zimą źdźbła traw przebarwiają się w złotawych kolorach (z wyjątkiem odmian o kolorach niebieskawych) i stanowią atrakcyjny element kompozycyjny. Wymaga gleb wapiennych i przepuszczalnych, jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w glebie. Roślina polecana jest do ogrodów skalnych jako ciekawe zestawienia z gatunkami bylin kwitnących. Kostrzewa wykorzystywana jest jako kwiat cięty oraz komponent suchych bukietów.
Dowiedz się więcej o kostrzewach

Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay, zdjęcia w tekście: Katarzyna Jeziorska, "Cornus alba"/anro0002/CC BY-SA 2.0, bombastic80/Depositphotos,  Imladris/Depositphotos, "Acer griseum"/wallygrom/CC BY-SA 2.0, "Robinia pseudoacacia"/fdecomite/CC BY 2.0, bonandbon/Depositphotos, [email protected]/Depositphotos

Autor
TOP 10 zimowych roślin | Z pozoru niepozorne – ozdobne zimą
TOP 10 zimowych roślin | Z pozoru niepozorne – ozdobne zimą
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny