Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
5
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Z pozoru niepozorne. Rośliny ozdobne zimą

Zimową porą sylwetki roślin przybierają odmienny od dotychczasowego wizerunek. Spod warstwy przysłaniających liści ukazują się kolorowe, często powyginane pędy, bajeczne owoce czy zasuszone kwiatostany. Ujawnia się niepowtarzalny widok, który można podziwiać jedynie o tej porze roku.

 

Ciekawe jest to, że nie tylko rośliny iglaste mogą wieść prym w zimowym krajobrazie. Wiele jest gatunków drzew i krzewów, a nawet traw ozdobnych, których odsłonięte kora, pędy i zasuszone kwiatostany stanowią konkurencyjną atrakcję dla roślin zimozielonych.

Niezmiernie malownicza jest kora drzew, która latem, osłonięta przez liście, nie zwraca uwagi. Bajecznie wyrzeźbione pnie mogą stanowić istotny element kompozycyjny w ogrodzie. Kolorystyka pędów - poprzez barwy czerwieni, żółci, srebra czy nawet błękitu, zaskakuje obserwującego przechodnia. Nawet gatunki, których pędy mają odcienie zieleni i giną przez to latem pod płaszczem liści, zimą mogą okazać się niebywale dekoracyjne.

Nie można tu również nie wspomnieć o trawach ozdobnych, których zaschnięte źdźbła stanowią często wiodący element, będący podstawową atrakcją zimowego krajobrazu. Zimą warto jest zdjąć z nosa letnie okulary i uruchomić inną paletę kształtów i barw, która pozwoli dostrzec rzeczy pozornie niedostrzegalne.

Często nie zauważa się piękna, które otacza nas na co dzień. Bo przecież czy rodzima brzoza brodawkowata nie może zachwycać zarówno swą sylwetką jak i fantastyczną kolorystyką? Rysujące się pędy na tle błękitnego nieba doskonale nadają się na wiodący temat niejednego dzieła malarskiego. Warto jest więc włączyć nową wrażliwość patrzenia, która z pewnością urozmaici przetrwanie zimowej pory, a nawet sprawi, że to nie będzie tylko przetrwanie.

WYBRANE ROŚLINY O OZDOBNYCH PĘDACH I KORZE

Leszczyna pospolita Contorta
Deren biały Elegantissima

Leszczyna 'Contorta'
(Corylus avellana)

Krzew o powolnym wzroście. Cechą charakterystyczną odmiany są silnie poskręcane pędy i liście. Szczególnie atrakcyjny krzew w okresie zimowym, gdy powyginane pędy mogą prezentować się w całej okazałości.

Leszczynę poleca się do małych ogrodów, jako soliter w eksponowanym miejscu. Pędy wykorzystuje się przy aranżacjach suchych bukietów.

Dereń 'Elegantissima'
(Cornus alba)

Rozłożysty krzew charakteryzujący się dwubarwnymi liśćmi i czerwonawymi pędami. Bardzo tolerancyjny w stosunku do siedliska – znakomicie znosi okresowe zalewanie.

Dereń może stanowić silny akcent kolorystyczny w kompozycjach roślinnych. Polecany jest na żywopłoty nieformowane do każdego parku czy ogrodu.

Kolcosił
Żarnowiec miotlasty

Kolcosił
(Kalopanax pictus)

Rzadko spotykane drzewo azjatyckie. Pędy pokryte są kolcami i dzięki temu stanowią niebywałą atrakcję botaniczną. Na cienkich gałęziach pojawiają się stosunkowo duże liście osiągające nawet 20 cm długości.

Gatunek wrażliwy na mrozy, jednakże możliwy do uprawy w cieplejszych rejonach Polski. Polecany jako soliter do dużych przestrzeni parkowych.

Żarnowiec ­miotlasty
(Cyisus scoparius)

Krzew o miotlastym pokroju dorastający do około 2 m wysokości. W czasie kwitnienia obficie obsypany żółtymi kwiatami. Zielone pędy niestety bardzo często usychają zimą, lecz krótki okres ich dekoracyjności wart jest zastosowania tego gatunku w nasadzeniach.

Bardzo wrażliwy na gleby wapienne i zasolenie. Polecany jako luźne nasadzenia krajobrazowe, do rekultywacji zakwaszonych gleb czy stabilizacji skarp i wydm.

Robinia akacjowa
Klon strzępiastokory

Robinia 'Tortuosa'
(Robinia pseudoacacia)

Drzewo o nieregularnym pokroju, charakteryzujące się malowniczo powyginanymi pędami – szczególnie dekoracyjnymi w stanie bezlistnym.

Gatunek ma małe wymagania siedliskowe – doskonale znosi okresowe susze. Drzewo polecane jako soliter do małych ogrodów.

Klon strzępiastokory
(Acer griseum)

Drzewo charakteryzujące się cienką ­strzępiastą korą, która bajecznie zwisa z pnia i pędów rośliny.

Okazy właściwie pielęgnowane mogą osiągnąć w Polsce nawet 12 m wysokości. Klon ­strzępiastokory jest odporny na mróz. Należy do najpiękniejszych gatunków ­klonów.

WYBRANE ROŚLINY O OZDOBNYCH OWOCACH I KWIATOSTANACH

Rozplenica japońska
Kostrzewa pstra

Rozplenica japońska (Pennisetum aleopecuroides)

Trawa ozdobna o zwartym, gęstym pokroju, osiąga 80 cm wysokości. Charakterystyczne są jej kwiatostany przypominające szczotki do butelek.

Roślina wymagająca stanowisk słonecznych. W uprawie istnieje konieczność pozostawienia pędów roślin na zimę i dzięki temu można cieszyć się ich malowniczym widokiem w oszronione dni.

Kostrzewa pstra
(Festuca versicolor)

Trawa o kępkowym pokroju, dorastająca do 40 cm wysokości. Jesienią i zimą źdźbła traw przebarwiają się w złotawych kolorach i stanowią atrakcyjny element kompozycyjny. Wymaga gleb wapiennych i przepuszczalnych, jest wrażliwa na nadmiar
wilgoci w glebie.

Roślina polecana jest do ogrodów skalnych jako ciekawe zestawienia z gatunkami bylin kwitnących. Kostrzewa wykorzystywana jest jako kwiat cięty oraz komponent suchych bukietów.

Platan klonolistny

Platan klonolistny (Platanus hispanica)

Platan należy do rodzaju drzew o dużych rozmiarach – dorasta w Polsce do 30 m wysokości i około 20 m szerokości. Szczególną ozdobą są liście, łuszcząca się kora oraz zwisające na długich szypułkach owoce, które pozostają na drzewie aż do wiosny.

Platan preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte oraz żyzne gleby. Polecany jest zarówno jako drzewo soliterowe, jak i alejowe – zdecydowanie nadaje się do dużych założeń ogrodowych.

Kalina koralowa
Spartyna grzebieniasta Aureomarginata

Kalina koralowa
(Viburnum opulus)

Krzew o niezwykle ozdobnych owocach pojawiających się już w sierpniu. Owoce są niechętnie zjadane przez ptaki ze względu na wysoką zawartość garbników – dlatego pozostają na krzewach przez całą zimę.

Kalina preferuje gleby świeże, wilgotne, a nawet mokre. Polecana jest do nasadzeń krajobrazowych, także jako składnik kompozycji w mniejszych ogrodach.

Spartyna 'Aureomarginata'
(Spartina pectinata)

Trawa ozdobna o kępowym, przewisającym pokroju, osiągająca 150 cm wysokości.

Wymaga stanowisk słonecznych, doskonale prezentuje się nad zbiornikiem wodnym, w miejscach o zmiennej wilgotności podłoża. Bylina polecana na rabaty kwietne i zestawienia z innymi trawami ozdobnymi.


Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier - Pixabay, zdjęcia w tekście: Anna Grąziewicz

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:2
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT