Podlewanie w październiku i listopadzie – dlaczego to tak ważne?
Jesień to czas przygotowania ogrodu do zimowego spoczynku, ale to nie oznacza, że nasze ozdobne byliny, krzewy i drzewa przestają "pić". Wręcz przeciwnie – rośliny, zwłaszcza zimozielone, wciąż potrzebują wody, aby dobrze znieść zimę. Chociaż temperatura spada, a deszcze pojawiają się częściej (co w ostatnich latach nie jest tak oczywiste), gleba często nie zatrzymuje wystarczającej ilości wilgoci, by rośliny miały do niej dostęp przez całą zimę jak i – co istotniejsze – wiosną! Dlatego październik i listopad to miesiące, w których jesienne podlewanie roślin nabiera szczególnego znaczenia.
Których roślin nie trzeba podlewać w październiku i listopadzie?
Tak, nie wszystkie rośliny wymagają intensywnego późno jesiennego nawadniania. Warto zwrócić uwagę na te, które wcześniej od innych przygotowują się do zimy. Ich nadmierne podlewanie może zakłócić cykl życiowy. W najgorszym wypadku może to spowodować, że zaczną wypuszczać nowe pędy, które nie przetrwają zimowych przymrozków i cała roślina mocno się osłabi.
Do roślin, które jako jedne z pierwszych gubią liście i przechodzą w stan spoczynku, należą m.in. lilaki, magnolie, róże oraz niektóre drzewa i krzewy owocowe.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak podlewać rośliny jesienią? 5 dobrych porad
W okresie października i listopada podlewanie różni się od letniego nawadniania. Aby nie popełnić błędów, które mogłyby zaszkodzić ogrodowi, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
- Wybierz odpowiednią porę dnia – najlepszy czas na podlewanie to wczesne popołudnie. W porannych i wieczornych godzinach ziemia jest zbyt chłodna, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.
- Podlewaj bezpośrednio pod korzenie – unikaj podlewania liści, ponieważ nadmiar wilgoci na liściach zwiększa ryzyko infekcji. Woda powinna trafiać prosto pod rośliny, szczególnie pod te, które pozostaną zielone przez zimę.
- Podlewaj głęboko, ale rzadziej – Jesienią, zamiast częstego podlewania, lepiej jest podlewać rośliny głęboko, aby woda dotarła do korzeni. W ten sposób korzenie będą lepiej przygotowane na nadchodzące zimowe miesiące, kiedy dostęp do wody jest ograniczony. Nawadnianie powierzchniowe nie jest efektywne, zwłaszcza w chłodniejsze dni.
- Sprawdzaj wilgotność gleby – Przed każdym podlewaniem warto sprawdzić wilgotność gleby. Wystarczy włożyć palec kilka centymetrów w ziemię – jeśli jest wilgotna, możesz odłożyć podlewanie na później. Jesienią gleba wolniej wysycha, więc podlewanie powinno być bardziej kontrolowane.
- Zadbaj o odpowiednią ilość wody dla nowo posadzonych roślin – Rośliny posadzone późnym latem lub jesienią potrzebują więcej wody niż starsze, dobrze ukorzenione okazy. Ich system korzeniowy nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, aby czerpać wodę z głębszych warstw gleby, dlatego regularne podlewanie w ich przypadku jest niezbędne.
Wiosenna susza fizjologiczna – niebezpieczeństwo, o którym musisz wiedzieć
Jednym z kluczowych powodów, dla których podlewanie jesienią jest tak istotne, jest wiosenna susza fizjologiczna. Zjawisko to występuje, gdy gleba po zimie zaczyna rozmarzać, ale system korzeniowy roślin nie jest w stanie pobierać wody. Choć na zewnątrz widać wilgoć, rośliny cierpią z powodu braku dostępu do wody.
Rośliny dotknięte suszą fizjologiczną wyglądają na zwiędłe, ich liście mogą się zwijać, brązowieć lub żółknąć, mimo że gleba wokół nich wydaje się wilgotna. Zdarza się, że nowe pędy i liście zaczynają usychać już na samym początku wzrostu. Często rośliny sprawiają wrażenie osłabionych i podatnych na uszkodzenia, co może wpłynąć na ich rozwój i kwitnienie w dalszej części sezonu. Dlatego odpowiednie nawodnienie jesienią pomaga zminimalizować skutki suszy fizjologicznej i wspiera zdrowy start roślin na wiosnę.
Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly