Liliowiec 'Fooled me' Hemerocallis 'Fooled me'

Liliowiec 'Fooled me' (Hemerocallis 'Fooled me') | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: lekka, piaszczysto-gliniasta, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiaty: duże, dzwonkowate
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: ok 60 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, rabaty

Liliowiec 'Fooled me' (Hemerocallis) to bylina należąca do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Liliowce w środowisku naturalnym najczęściej można spotkać w Azji. 'Fooled me' to jednak odmiana botaniczna, stosunkowo nowa - wprowadzono ją do handlu w 1990 roku. Bylina ma wzniesiony pokrój i dorasta zwykle do 60 cm wysokości. Jej liście są długie i cienkie a kwiaty duże (12-14 cm średnicy) o dzwonkowatym kształcie i żółto-czerwonej barwie.

Kwitnie od czerwca do lipca. Pojedyncze kwiaty utrzymują się na roślinie zwykle tylko przez dobę. Organem podziemnym jest krótkie, mięsiste kłącze.

Uprawa liliowca 'Fooled me'

Bylina wymaga miejsc zacisznych i słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Natomiast optymalne gleby są żyzne, próchniczne, piaszczysto-gliniaste o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Niemniej ten gatunek jest tolerancyjny względem podłoża.

Roślinę powinno się wysadzać do gruntu wiosną. Można ją wtedy również rozmnażać przez podział. W czasie sezonu wegetacyjnego zaleca się regularne nawożenie nawozem o niskiej zawartości azotu.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Liliowiec nie znosi przesuszenia gleby - w okresie suszy powinien być podlewany. Późną jesienią - przed nadejściem większym mrozów rośliny warto okryć, gdyż mogą przemarzać zimą. To długowieczny gatunek, który może dekorować ogród nawet przez 15-20 lat.

Zastosowanie

Ze względu na barwę kwiatów z powodzeniem może być wykorzystywany do tworzenia słonecznych rabat. Roślina dobrze komponuje się z innymi gatunkami bylin, roślin cebulowych oraz bulwiastych, chociaż najlepiej wygląda w większych, zwartych kępach. Liliowiec jest także interesującą ozdobą oczek wodnych. Sadzony w ich pobliżu dodaje uroku ogrodowi.


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści