Klon palmowy 'Dessectum' (Acer palmatum 'Dessectum') należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Gatunek podstawowy w środowisku naturalnym występuje na terenie Japonii i Korei. 'Dessectum' to odmiana botaniczna znana wyłącznie z uprawy.

To krzew dorastający do 2m wysokości. Posiada atrakcyjną, parasolowatą koronę i zwisające pędy. Liście są głęboko powcinane, jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Kwiaty są drobne, czerwonopurpurowe. Nie mają wartości ozdobnej. Owocem jest drobny orzeszek ze skrzydełkami.

Klon palmowy 'Dissectum' - wymagania i uprawa:

Krzew powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W takich warunkach jego liście najlepiej wybarwiają się. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Gatunek jest uznawany za mrozoodporny w Polsce, jednak w chłodniejszych rejonach zaleca się go okrywać.

Klon palmowy 'Dessectum' jest wrażliwy na suszę. Zarówno młode jak i starsze okazy powinno się regularnie podlewać. Wiosną można przeprowadzić cięcie. Dobrze rezultaty w uprawie osiąga się ściółkując glebę. Co kilka lat warto zastosować nawozy organiczne lub mineralne. Krzew nadaje się do uprawy pojemnikowej.

Zastosowanie:

Klony palmowe dobrze wyglądają w ogrodach różnego typu, ale w szczególności harmonijnie komponują się w ogrodach orientalnych, leśnych i Zen. Dobrze wyglądają sadzone pojedynczo. Warto uprawiać je na tle osłaniających ścian i murów. Ponadto to ceniona dekoracyjna oczek wodnych. Uprawiany w donicy jest dobrą dekoracją balkonów i tarasów.

fot. James Steakley / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons