Rabaty bylinowe są modne już od kilku sezonów. Co roku na Chelsea Flower Show pojawiają się nowe kolorystyczne zestawienia bylin, które szybko pojawiają się na pierwszych stronach magazynów ogrodniczych. Nic dziwnego, rośliny te mają wszechstronne zastosowanie, a w dodatku są atrakcyjne dla owadów, a szczególnie dla pszczół.
Jak zaplanować rabatę bylinową?
Przed zaprojektowaniem rabaty bylinowej warto przemyśleć jej dokładną lokalizację. Jeśli stwierdzimy, że ma ona pełnić przede wszystkim funkcję reprezentacyjną wówczas najlepiej założyć ją np. w ogrodzie frontowym. Z drugiej strony, jeśli chcemy podziwiać ją w czasie popołudniowego relaksu na leżaku, trafnym rozwiązaniem będzie ulokowanie rabaty właśnie w strefie wypoczynkowej.
Na wybór odpowiedniej lokalizacji dla rabaty bylinowej wpływają także wymagania roślin co do stanowiska, dlatego na etapie planowania powinniśmy pamiętać o 3 krokach:
- Miejsce: Wybór miejsca pod rabatę bylinową to pierwszy krok, który warunkuje wszystkie pozostałe działania. To od lokalizacji będzie zależał kształt rabaty i to, jakie rośliny na niej posadzimy. Rabatę bylinową można założyć przy ogrodzeniu, przed domem, wzdłuż ścieżki ogrodowej, czy nawet w strefie prywatnej, która nie jest dostępna dla gości i spojrzeń zaciekawionych sąsiadów.
- Kształt i rozmiar: Wielkość rabaty zależy przede wszystkim od tego, jak dużą przestrzeń mamy do dyspozycji, od charakteru całego ogrodu i naszych umiejętności ogrodniczych i dyspozycji czasowej. Jeśli ogród ma nam służyć przede wszystkim do relaksu, raczej nie powinniśmy planować zbyt wielu nasadzeń, które wymagałyby od nas dużo więcej pracy. Kształt rabaty to już kwestia upodobań i stylu ogrodu. Najprostsza rabata w kształcie prostokąta sprawdzi się przede wszystkim w ogrodach nowoczesnych, a nasadzenia o nieregularnej, falistej linii będą idealnie korespondować z ogrodami o sielskim charakterze.
- Rośliny: Rabata bylinowa może się składać z kilku lub z wielu gatunków roślin. Wszystko zależy od naszych upodobań, powierzchni, jaką mamy do dyspozycji i warunków, jakie możemy zapewnić poszczególnym roślinom.
Jakie rośliny posadzić na rabacie bylinowej?
Zanim posadzimy rośliny na rabacie bylinowej, powinniśmy odpowiednio przygotować glebę. Na początek warto oczyścić podłoże z wszelkich chwastów, przekopać ziemię i wymieszać ją z nawozem organicznym (kompostu lub obornika), a w razie jego braku – z dodatkiem nawozu wieloskładnikowego. Najlepiej zakładać rabatę bylinową na wiosnę (w końcu marca lub w kwietniu) albo jesienią (we wrześniu).
Rośliny, które bez wątpienia sprawdzą się na rabacie bylinowej to m.in. funkie, naparstnice, miodunki, żurawki, dyptamy, liliowce, akanty, jarzmianki, dzielżany, jeżówki, juki, floksy, języczki, tawułki, goździki, dąbrówki, gęsiówki, krwawniki, kocimiętki, odętki, ostróżki, perowskie, przetaczniki, pysznogłówki, rozchodniki, rudbekie, trytomy.
FILM: Najczęściej popełniane błędy przy zakładaniu rabat bylinowych
Jak dbać o byliny na rabacie?
Podlewanie
Powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu bylin szczególnie zaraz po posadzeniu. To, jak często będziemy musieli je podlewać w późniejszym okresie, zależy głównie od pogody oraz rodzaju gleby, w jakiej rośliny są posadzone. Z obfitego podlewania możemy zrezygnować jedynie, gdy pada deszcz i ziemia pozostaje wilgotna. Najlepiej podlewać byliny wieczorem lub wcześnie rano, zwłaszcza gdy panują słoneczne i upalne dni. Podlewanie ich w samo południe mogłoby doprowadzić do poparzenia liści.
Nawożenie
Najlepszymi środkami do nawożenia bylin są nawozy wieloskładnikowe. Gatunki wymagające kwaśnego podłoża zasilamy nawozami, które zakwaszają odczyn gleby. Doskonale na wzrost bylin wpływają nawozy organiczne (obornik, kompost) oraz podlewanie gnojowicą lub mieszankami nawozów organicznych zakupionymi w dobrych sklepach ogrodniczych. Najlepiej nawozić dwa razy do roku, na przełomie kwietnia i maja oraz w lipcu.
Musimy jednak pamiętać, że byliny, które są świeżo posadzone, możemy nawozić dopiero po 4 tygodniach (w przypadku bylin sadzonych wiosną). Byliny, które zostały posadzone pod koniec lata, nie powinny być nawożone wcale.
Przycinanie
Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych bylin należy systematyczne usuwanie ich przekwitłych kwiatostanów, które prowadzi do powstawania nowych pąków kwiatowych i przedłużenia kwitnienia lub powtórnego kwitnienia. Ponadto powinniśmy regularnie usuwać zasychające liście i podpierać przeginające się pędy, stosując podpory.
Zimowanie
Najlepszym materiałem izolacyjnym dla roślin oprócz naturalnej pokrywy ze śniegu jest stroisz (gałązki drzew iglastych, legalnie nabyte), słoma, trociny, kora sosnowa, tkaniny syntetyczne.
Kiedy najlepiej zacząć przykrywać byliny na zimę? Dopiero wtedy, gdy temperatura na stałe opadnie poniżej zera. Z kolei gdy przyjdzie wiosna, również nie możemy się za bardzo spieszyć z odkrywaniem roślin. Najlepiej poczekać do momentu aż temperatura przez parę kolejnych dni ustali się na kilka stopni powyżej zera.
Rabaty kwiatowe – inspiracje
Na Pinterest.com można znaleźć dużo pomysłów na wyjątkowe rabaty kwiatowe. Znajdą tam coś dla siebie zarówno fani uporządkowanych kompozycji, jak i ci, którzy kochają różnorodność i sielskie klimaty. My wybraliśmy dla was kilkanaście najciekawszych inspiracji, które z pewnością pobudzą waszą kreatywność!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: iVerde, HeidiClawsonSztuka / Pixabay