Logo
Logo
32
Okazje

Wysiewanie nasion jeżówki

Jeśli chodzi o rozmnażanie jeżówek, warto zainteresować się ich wysiewaniem, ponieważ ma ono wiele zalet! Sprawdź dlaczego warto wybrać tą metodę na uzyskanie nowych roślin oraz poznaj kilka wskazówek, jak to zrobić prawidłowo.

 

Rozmnażanie jeżówki z nasion

Wysiewanie nasion jeżówki to doskonała metoda rozmnażania, która pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale wymaga dużo czasu. Z jednej paczki nasion można uzyskać nawet kilkadziesiąt sadzonek (w 1 gramie znajduje się nawet ponad 250 nasion!), jednak warto wziąć pod uwagę, że jeżówki zakwitną dopiero w kolejnym roku po posadzeniu.

Jeżówki zakwitają w drugim roku od wysiania.


Kupując nasiona jeżówki przed sezonem mamy dostęp do ogromnej liczby najróżniejszych odmian, które różnią się od siebie nie tylko kolorem i wielkością kwiatów, ale także ich kształtem. Nasiona jeżówek można kupić za kilka / kilkanaście złotych, a jedna sadzonka kosztuje zwykle około 20-30 zł. Łatwo przeliczyć, że za cenę 1 sadzonki możemy kupić nawet 2-3 opakowania nasion jeżówki.

Nasiona jeżówki
Nasiona jeżówki 'Roter Leuchtstern'
Jeżówka purpurowa 'Roter Leuchtstern' to wieloletnia i wytrzymała roślina o długich łodygach. Kwitnie późno, wypełniając ogród purpurowymi kwiatami. Z tego opakowania wysiejesz aż 25 roślin!
Sprawdź dostępność i kup w sklepie online

Wysiewanie nasion do gruntu
Kiedy wysiewać jeżówki do gruntu?

Nasiona jeżówki można wysiewać do gruntu (po majowych przymrozkach) w rzędach, w odstępach około 40-50 cm od siebie/oraz między rzędami.

Ta metoda czasami bywa zawodna (bo jeżówka musi mieć stałą, wysoką temperaturę do kiełkowania), dlatego lepiej wysiewać jeżówki w pomieszczeniu (na rozsadę).

Wysiewanie nasion na rozsadę
Kiedy wysiewać jeżówki?

Wysiewanie na rozsadę daje większą pewność równomiernych wschodów i zwiększa liczbę kiełkujących nasion. Wysiew można przeprowadzać od marca do lipca, a na miejsce stałe trzeba przenieść sadzonki od maja (po przymrozkach) do września.

W czasie kiełkowania nasiona muszą mieć zapewnioną temperaturę przynajmniej 18 stopni oraz stałą wilgotność. Po miesiącu siewki trzeba przepikować do większych doniczek. Miejsce docelowe musi być słoneczne, a ziemia pulchna, żyzna i przepuszczalna.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Matthias Böckel / Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu