Logo
Logo
13
Okazje

Wysiewanie nasion jeżówki

Pytanie czytelnika: Spodobały mi się bardzo jeżówki ogrodowe, ale niestety ich sadzonki są dość drogie. Postanowiłam więc, że kupię nasiona i zajmę się ich wysiewaniem. To znacznie tańsza metoda, więc chcę jej spróbować. Proszę o kilka wskazówek, jak to zrobić prawidłowo.

 

Rozmnażanie jeżówki z nasion

Wysiewanie nasion jeżówki to doskonała metoda rozmnażania, która pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale wymaga dużo czasu! Z jednej paczki nasion można uzyskać nawet kilkadziesiąt sadzonek (w 1 gramie znajduje się nawet ponad 250 nasion!), jednak warto wziąć pod uwagę, że jeżówki zakwitną dopiero w kolejnym roku po posadzeniu.

Kupując nasiona jeżówki przed sezonem mamy dostęp do ogromnej liczby najróżniejszych odmian, które różnią się od siebie nie tylko kolorem i wielkością kwiatów, ale także ich kształtem. Nasiona jeżówek można kupić za kilka / kilkanaście złotych, a jedna sadzonka kosztuje zwykle około 20-30 zł. Łatwo przeliczyć, że za cenę 1 sadzonki możemy kupić nawet 2-3 opakowania nasion jeżówki.

Nasiona jeżówki
Nasiona jeżówki
Jeżówka purpurowa 'Roter Leuchtstern' to wieloletnia i wytrzymała roślina o długich łodygach. Kwitnie późno, wypełniając ogród purpurowymi kwiatami. Z tego opakowania wysiejesz aż 25 roślin!
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!

Wysiewanie nasion jeżówki do gruntu

Nasiona jeżówki można wysiewać do gruntu (po majowych przymrozkach) w rzędach, w odstępach około 40-50 cm od siebie/oraz między rzędami. Ta metoda bywa często zawodna (bo jeżówka musi mieć stałą, wysoką temperaturę do kiełkowania), dlatego lepiej wysiewać jeżówki w pomieszczeniu (na rozsadę).

Wysiewanie nasion jeżówki na rozsadę

Wysiewanie na rozsadę daje większą pewność równomiernych wschodów i zwiększa liczbę kiełkujących nasion. Wysiew można przeprowadzać od marca do lipca, a na miejsce stałe trzeba przenieść sadzonki od maja (po przymrozkach) do września. W czasie kiełkowania nasiona muszą mieć zapewnioną temperaturę przynajmniej 18 stopni oraz stałą wilgotność. Po miesiącu siewki trzeba przepikować do większych doniczek. Miejsce docelowe musi być słoneczne, a ziemia pulchna, żyzna i przepuszczalna.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Matthias Böckel / Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!