Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
11
Okazje

Wysiewanie nasion jeżówki

Pytanie czytelnika: Spodobały mi się bardzo jeżówki ogrodowe, ale niestety ich sadzonki są dość drogie. Postanowiłam więc, że kupię nasiona i zajmę się ich wysiewaniem. To znacznie tańsza metoda, więc chcę jej spróbować. Proszę o kilka wskazówek, jak to zrobić prawidłowo.

 

Rozmnażanie jeżówki z nasion

Wysiewanie nasion jeżówki to doskonała metoda rozmnażania, która pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale wymaga dużo czasu! Z jednej paczki nasion można uzyskać nawet kilkadziesiąt sadzonek (w 1 gramie znajduje się nawet ponad 250 nasion!), jednak warto wziąć pod uwagę, że jeżówki zakwitną dopiero w kolejnym roku po posadzeniu.

Kupując nasiona jeżówki przed sezonem mamy dostęp do ogromnej liczby najróżniejszych odmian, które różnią się od siebie nie tylko kolorem i wielkością kwiatów, ale także ich kształtem. Nasiona jeżówek można kupić za kilka / kilkanaście złotych, a jedna sadzonka kosztuje zwykle około 20-30 zł. Łatwo przeliczyć, że za cenę 1 sadzonki możemy kupić nawet 2-3 opakowania nasion jeżówki.

Nasiona jeżówki
Nasiona jeżówki
Jeżówka purpurowa 'Roter Leuchtstern' to wieloletnia i wytrzymała roślina o długich łodygach. Kwitnie późno, wypełniając ogród purpurowymi kwiatami. Z tego opakowania wysiejesz aż 25 roślin!
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!

Wysiewanie nasion jeżówki do gruntu

Nasiona jeżówki można wysiewać do gruntu (po majowych przymrozkach) w rzędach, w odstępach około 40-50 cm od siebie/oraz między rzędami. Ta metoda bywa często zawodna (bo jeżówka musi mieć stałą, wysoką temperaturę do kiełkowania), dlatego lepiej wysiewać jeżówki w pomieszczeniu (na rozsadę).

Wysiewanie nasion jeżówki na rozsadę

Wysiewanie na rozsadę daje większą pewność równomiernych wschodów i zwiększa liczbę kiełkujących nasion. Wysiew można przeprowadzać od marca do lipca, a na miejsce stałe trzeba przenieść sadzonki od maja (po przymrozkach) do września. W czasie kiełkowania nasiona muszą mieć zapewnioną temperaturę przynajmniej 18 stopni oraz stałą wilgotność. Po miesiącu siewki trzeba przepikować do większych doniczek. Miejsce docelowe musi być słoneczne, a ziemia pulchna, żyzna i przepuszczalna.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Matthias Böckel / Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT