Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród z bylinami | 20 inspirujących pomysłów na aranżacje

W żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć bylin. Drzewa i krzewy tworzą trzon kompozycji, a byliny są pięknym wypełnieniem. Dodają radości dzięki kolorowym i pachnącym kwiatom, wabią owady i sprawiają, że ogród zmienia swoje oblicze z miesiąca na miesiąc. Zobacz galerię 20 najpiękniejszych ogrodów z bylinami w roli głównej!

Pomysł na ogród z bylinami

Byliny to wieloletnie rośliny zielne, które najczęściej mają sezonowe części nadziemne (choć jest też grupa gatunków zimozielonych). Zimują w postaci podziemnych organów; budzą się do życia wiosną, a jesienią zasychają i zasypiają na zimę. To jedna z najbardziej różnorodnych grup roślin, jakie ogrodnicy mogą sadzić na rabatach – różnorodne pod względem kolorów, wielkości, kształtu i budowy kwiatów oraz liści, pokroju, terminu kwitnienia, a przede wszystkim wymagań w stosunku do podłoża i nasłonecznienia.

Dzięki tak ogromniej różnorodności byliny można uprawiać w każdym ogrodzie. W słonecznych miejscach większość z nich będzie cieszyć kolorowymi, wielkimi kwiatami. Za to te, które lepiej rozwijają się w cieniu lub półcieniu często przykuwają wzrok oryginalnym ulistnieniem. Tworząc ogrodowe kompozycje z bylin trzeba pamiętać, by dobierać je grupami o tych samych wymaganiach. Jeśli nie masz dużego ogrodu, sięgaj po gatunki wolno rosnące i mało ekspansywne, które nie zagłuszą sąsiednich roślin. Na szerokich i długich rabatach sadź byliny piętrowo (najwyższe z tyłu, najniższe z przodu), na skalniaki wybieraj gatunki karłowe o poduchowatym pokroju, a do pojemników te, które mają małe wymagania pod względem podlewania i nie rozrastają się za mocno.

Obejrzyj galerię 20 ogrodów z bylinami i stwórz wymarzoną rabatę!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe packshot, Hannamariah/Depositphoto

 

Autor
Ogród z bylinami | 20 inspirujących pomysłów na aranżacje
Ogród z bylinami | 20 inspirujących pomysłów na aranżacje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (27)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl