Logo
Logo

Polecane rośliny kwitnące przez całe lato: liliowce i jeżówki

Pytanie czytelnika: Proszę o propozycję roślin kwitnących całe lato. Najlepiej mało wymagających i prostych w utrzymaniu.

Spis treści
Które kwiaty ogrodowe długo kwitną? Liliowce ogrodowe – rabatowe perły lata Jeżówki purpurowe – królowe letnio-jesiennej rabaty

Które kwiaty ogrodowe długo kwitną?

Istnieje sporo pięknych roślin zdobiących ogród przez całe lato, niemniej dwie byliny wyróżniają się szczególnie ze względu na efektowne kwiaty i małe wymagania – są to liliowce i jeżówki. Poniżej znajdzie Pani kilka zdań o każdej z nich. Zachęcamy do przejrzenia naszego katalogu roślin, w którym znajdzie Pani znacznie więcej roślin ogrodowych.

Liliowce ogrodowe – rabatowe perły lata

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida) to bylina długowieczna, która jest mało wymagająca i obficie kwitnąca przez całe lato (czerwiec, lipiec, sierpień). Z powodu kępiastego pokroju, sadzi się ją w grupach, które w miarę szybko rozrastają się poprzez kłącza rośliny.

W zależności od odmiany, liliowce osiągają wysokość 0,5-1 m. Długie lancetowate liście rozkładają się rozłożyście i przypominają z daleka trawy ozdobne. Na długich sztywnych szypułkach wyniesionych ponad kępy liści, rozwijają się duże i bardzo atrakcyjne kwiaty. Trwałość każdego z nich to najczęściej tylko jeden dzień, lecz liczne pąki kwiatowe otwierają się stopniowo (jeden po drugim) co rozciąga okres kwitnienia rośliny na kilka tygodni.

 


Fot. Małgorzara Szymańska (1, 2, 3), AnRo0002/Wikimedia Commons (4)

Odmiany liliowców: 1. 'Crimson Pirate', 2. 'Stella de Oro', 3. 'Summer Wine', 4. 'Hemerocalis fulva'

WYMAGANIA
Byliny te najpiękniej kwitną w pełnym słońcu, a na stanowisku półcienistym okazałe będą kępy liści (kwiatów będzie mniej). Ich barwa może być czerwona, pomarańczowa, żółta, różowa lub biała. Liliowce nie są wymagające w odniesieniu do podłoża, ale wolą żyźniejszą i wilgotniejszą glebę. Dobrze znoszą mrozy i są wyjątkowo długowieczne. Na odpowiednim dla nich stanowisku mogą żyć 20-30 lat bez odmładzania.

SADZENIE I ROZMNAŻANIE
Najlepszą porą na sadzenie i podział kęp jest wrzesień. Dzieląc rośliny staramy się aby nowe kępki nie były zbyt duże (zwykle dzielimy tak, aby wyszły 2-3 sztuki).

NAWOŻENIE
Nawożenie jest konieczne tylko w przypadku roślin uprawianych na ubogich glebach. Zaleca się wtedy zastosowanie na wiosnę nawozu wieloskładnikowego o podwyższonym udziale azotu. Drugi raz późnym latem podaje się nawóz o większej zawartości potasu i fosforu.

Polecane odmiany liliowców

  • 'Rebel Cause' – kwiaty bardzo soczyście czerwone
  • 'Stella de Oro' – intensywnie żółte o zimnym odcieniu
  • 'Blizard Bay' – zupełnie białe kwiaty
  • 'Chorus Line' – jasnoróżowe z jasnymi plamami
  • 'Summer Wine' – jasno fioletowe z żółtą plamą w środku

Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
Przeczytaj także
Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe

Jeżówki purpurowe – królowe letnio-jesiennej rabaty

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to bylina o sztywnych i wyprostowanych pędach, dorastających do 1 m wysokości. Na ich końcach pojawiają się pachnące kwiaty, przyciągające motyle oraz pszczoły. Jeżówki kwitną od lipca do września. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów pobudza wypuszczanie nowych pąków, dzięki czemu roślina dłużej kwitnie.


Fot. iverde

Odmiany jeżówek: 1. 'Harvest moon', 2. 'Magnus', 3. 'White Swan'

WYMAGANIA
Bylina preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste i wilgotniejsze piaszczysto-gliniaste gleby. Znosi okresowe susze dzięki głęboko penetrującym podłoże korzeniom. Jest odporna na mróz oraz choroby i szkodniki.

SADZENIE I ROZMNAŻANIE
Nasiona jeżówek można wysiewać wczesną wiosną do inspektu, a po paru tygodniach przesadzać sadzonki na miejsce stałe. Jest to bylina krótkotrwała, ale tworzy dużo "samosiejek" – pozwalając nasionom dojrzeć i naturalnie się rozsiać, możemy mieć wiele nowych roślin na kolejny rok.

Polecane odmiany jeżówek

  • 'White Swan' – kwiaty białe
  • 'Magnus' – różowe
  • 'Pica Bella' – różowe
  • 'Prairie Splendor Rose' – różowe

logo BudujemyDom.pl
Źródło: magazyn Budujemy Dom 9/2017,
tekst: Małgorzata Szymańska.

 Zdjęcia tytułowe: _Alicja_, 510420, Philip Walenga / Pixabay; zdjęcie w tekście: AnRo0002 / WikimediaCommons

Autor
Polecane rośliny kwitnące przez całe lato: liliowce i jeżówki
Polecane rośliny kwitnące przez całe lato: liliowce i jeżówki
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl