Które kwiaty ogrodowe długo kwitną?
Istnieje sporo pięknych roślin zdobiących ogród przez całe lato, niemniej dwie byliny wyróżniają się szczególnie ze względu na efektowne kwiaty i małe wymagania – są to liliowce i jeżówki. Poniżej znajdzie Pani kilka zdań o każdej z nich. Zachęcamy do przejrzenia naszego katalogu roślin, w którym znajdzie Pani znacznie więcej roślin ogrodowych.
Liliowce ogrodowe – rabatowe perły lata
Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida) to bylina długowieczna, która jest mało wymagająca i obficie kwitnąca przez całe lato (czerwiec, lipiec, sierpień). Z powodu kępiastego pokroju, sadzi się ją w grupach, które w miarę szybko rozrastają się poprzez kłącza rośliny.
W zależności od odmiany, liliowce osiągają wysokość 0,5-1 m. Długie lancetowate liście rozkładają się rozłożyście i przypominają z daleka trawy ozdobne. Na długich sztywnych szypułkach wyniesionych ponad kępy liści, rozwijają się duże i bardzo atrakcyjne kwiaty. Trwałość każdego z nich to najczęściej tylko jeden dzień, lecz liczne pąki kwiatowe otwierają się stopniowo (jeden po drugim) co rozciąga okres kwitnienia rośliny na kilka tygodni.
Odmiany liliowców: 1. 'Crimson Pirate', 2. 'Stella de Oro', 3. 'Summer Wine', 4. 'Hemerocalis fulva' |
WYMAGANIA
Byliny te najpiękniej kwitną w pełnym słońcu, a na stanowisku półcienistym okazałe będą kępy liści (kwiatów będzie mniej). Ich barwa może być czerwona, pomarańczowa, żółta, różowa lub biała. Liliowce nie są wymagające w odniesieniu do podłoża, ale wolą żyźniejszą i wilgotniejszą glebę. Dobrze znoszą mrozy i są wyjątkowo długowieczne. Na odpowiednim dla nich stanowisku mogą żyć 20-30 lat bez odmładzania.
SADZENIE I ROZMNAŻANIE
Najlepszą porą na sadzenie i podział kęp jest wrzesień. Dzieląc rośliny staramy się aby nowe kępki nie były zbyt duże (zwykle dzielimy tak, aby wyszły 2-3 sztuki).
NAWOŻENIE
Nawożenie jest konieczne tylko w przypadku roślin uprawianych na ubogich glebach. Zaleca się wtedy zastosowanie na wiosnę nawozu wieloskładnikowego o podwyższonym udziale azotu. Drugi raz późnym latem podaje się nawóz o większej zawartości potasu i fosforu.
Polecane odmiany liliowców
- 'Rebel Cause' – kwiaty bardzo soczyście czerwone
- 'Stella de Oro' – intensywnie żółte o zimnym odcieniu
- 'Blizard Bay' – zupełnie białe kwiaty
- 'Chorus Line' – jasnoróżowe z jasnymi plamami
- 'Summer Wine' – jasno fioletowe z żółtą plamą w środku
Jeżówki purpurowe – królowe letnio-jesiennej rabaty
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to bylina o sztywnych i wyprostowanych pędach, dorastających do 1 m wysokości. Na ich końcach pojawiają się pachnące kwiaty, przyciągające motyle oraz pszczoły. Jeżówki kwitną od lipca do września. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów pobudza wypuszczanie nowych pąków, dzięki czemu roślina dłużej kwitnie.
Odmiany jeżówek: 1. 'Harvest moon', 2. 'Magnus', 3. 'White Swan' |
WYMAGANIA
Bylina preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste i wilgotniejsze piaszczysto-gliniaste gleby. Znosi okresowe susze dzięki głęboko penetrującym podłoże korzeniom. Jest odporna na mróz oraz choroby i szkodniki.
SADZENIE I ROZMNAŻANIE
Nasiona jeżówek można wysiewać wczesną wiosną do inspektu, a po paru tygodniach przesadzać sadzonki na miejsce stałe. Jest to bylina krótkotrwała, ale tworzy dużo "samosiejek" – pozwalając nasionom dojrzeć i naturalnie się rozsiać, możemy mieć wiele nowych roślin na kolejny rok.
Polecane odmiany jeżówek
- 'White Swan' – kwiaty białe
- 'Magnus' – różowe
- 'Pica Bella' – różowe
- 'Prairie Splendor Rose' – różowe
|
Zdjęcia tytułowe: _Alicja_, 510420, Philip Walenga / Pixabay; zdjęcie w tekście: AnRo0002 / WikimediaCommons