Kwiaty doniczkowe to bez wątpienia jedne z najcenniejszych i najpiękniejszych ozdób do mieszkań. Umiejętnie wykorzystane mogą podkreślić styl wnętrza oraz dodać mu niepowtarzalnego czaru i kolorytu. Nie bez znaczenia są także ich prozdrowotne właściwości, bo rośliny produkują tlen, uspokajają, nawilżają i pochłaniają szkodliwe związki z powietrza.
Aranżując zieleń w pomieszczeniach warto stosować się do kilku głównych zasad. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ich liczbą. Zazwyczaj 2-3 większe egzemplarze lepiej prezentują się w pomieszczeniu, niż kilkanaście małych, które szybko wprowadzają wrażenie bałaganu.
Wybierając rośliny w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich wymagania, dostosowanie do warunków mieszkania i łatwość uprawy! Dopiero wtedy, po okrojeniu długiej listy, można wybierać w gatunkach i odmianach stosując kryterium dekoracyjności.
Istotna jest także finalna wielkość i siła wzrostu kwiatów, którą trzeba dobrać do wolnej przestrzeni. Wysokie rośliny (np.: palmy) po pewnym czasie mogą nadmiernie się rozrastać i z pięknej dekoracji stać się dużym problemem. Duże znaczenie mają także użyte pojemniki do uprawy (materiał, kształt, barwa i fraktura) – mogą efektownie podkreślić styl, ale także całkowicie zepsuć charakter wnętrza wprowadzając niepotrzebną pstrokaciznę i chaos.
Kwiaty doniczkowe mogą być piękną ozdobą wnętrza! |
Zieleń do kuchni
Kuchnie najczęściej są dobrze oświetlone, ale okna rzadko usytuowane są od strony południowej. Dzięki temu nie dociera do nich palące słońce i na parapecie panują bardzo dobre warunki do uprawy większości gatunków kwiatów doniczkowych.
W kuchni panują nieco wilgotniejsze warunki niż w pozostałych pomieszczeniach. Niestety pomieszczenie jest także bardziej zanieczyszczone – głównym winowajcą są kuchenki gazowe, które wydzielają szkodliwe dla zieleni opary. Z tego względu w kuchni, zwłaszcza tej bez okapu, powinno się zrezygnować z uprawy delikatniejszych gatunków.
Najczęstszą ozdobą są łatwe w uprawie niewielkie rośliny kwitnące (fiołek afrykański, kalanchoe, kalceolaria mieszańcowa, cyklamen perski, pelargonie angielskie oraz begonie). Często uprawia się także rośliny użytkowe – doniczkowe zioła i nowalijki. Te dwie grupy warto sadzić w skrzyniach, metalowych lub glinianych pojemnikach.
fot. Flora Dania |
|
fot. Flower Council Holland |
fot. Flower Council Holland |
Zieleń do łazienki
Łazienki, zwłaszcza te w blokach, są ciemne (bez okna) i nie nadają się uprawy kwiatów doniczkowych, bo żadna roślina nie wytrzyma długo beż źródła światła! Można na krótko wynieść do łazienki rośliny cieniolubne - np. zamiokulkasa lub wężownicę, ale mogą to być maksymalnie 2-3 dni!
Łazienki w domach są zwykle jasne, ale słabo oświetlone i pozwalają na uprawę tylko niektórych gatunków. Atutem łazienki jest duża wilgotność powietrza – to dobre warunki dla roślin pochodzących z klimatu tropikalnego. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zwykle w takim pomieszczeniu uprawia się 1-2 egzemplarze, najczęściej na parapecie okiennym lub w kwietniku. Należy unikać ustawiania zieleni w pobliżu umywalki, kabiny prysznicowej i innych miejsc stwarzających ryzyko kontaktu z detergentami.
Polecane gatunki do łazienki to falenopsis, fittonia, fikus pnący, kalatea, niedośpian ognisty, papirus zmienny, peperomia i bluszcz pospolity.
fot. Flora Dania |
Zieleń do salonu
W przestronnym salonie można uprawiać większość gatunków kwiatów doniczkowych. Wybór zależy od usytuowania okien, stylu urządzania i wolnej przestrzeni. Kluczową ozdobą będzie wysoka roślina ustawiona na podłodze (np. palmy, figowce, jukka, dracena).
W nowoczesnych wnętrzach często uprawia się (w oszczędnych w formie skrzyniach lub wysokich donicach) rośliny o wyrazistych kształtach - np. wężownicę, zamiokulkas oraz papirus zmienny. W wiszących pojemnikach i kwietnikach dobrze sprawdza się uprawa paproci, bluszczy, epipremnum (czyli popularnego scindapsusa), cissusa lub zwisającej zielistki Sternberga.
fot. Flower Council Holland |
Zieleń do sypialni
Dekoracja sypialni zielenią to kontrowersyjny temat. Nie brakuje entuzjastów "spiskowej teorii", że rośliny szkodzą w czasie snu, zabierając tlen, a uwalniając dwutlenek węgla. W rzeczywistości, aby fizjologia roślin miała znaczący wpływ na obniżenie naszego samopoczucia, trzeba by stworzyć gęstą „dżunglę” w sypialni i w dodatku ograniczyć wietrzenie. Przeciwnie! Zieleń ułatwia sen, gdyż nas uspokaja, nawilża i oczyszcza powietrze.
Do dużej grupy roślin doskonałych do sypialni należy m.in. aloes drzewiasty, kaktus wielkanocny, kaktus bożonarodzeniowy, wężownica gwinejska, skrzydłokwiat i grubosz drzewiasty.
Zieleń do przedpokoju i na klatkę schodową
Przedpokój to newralgiczne pomieszczenie w domu. Jeśli posiada okno, można uprawiać w nim rośliny tolerujące cieniste warunki (t.j. bluszcz pospolity, cissusy, skalnica rozłogowa, diffenbachia, paproć platycerium - łosie rogi). W przypadku przedpokoju oświetlonego jedynie sztucznym światłem pochodzących z pomieszczeń lepiej zrezygnować z uprawy roślin. Jednym z nielicznych gatunków, który poradzi sobie w takich warunkach jest skrzydłokwiat.
Na klatce schodowej często uprawia się wężownice, wspomniany skrzydłokwiat oraz begonie. Na okres zimy można przenieść rośliny z balkonu. Warto zwrócić szczególną uwagę na temperaturę w pomieszczeniu oraz bliskość okna - które jest często źródłem groźnych, bo mroźnych przeciągów.
Zieleń do pokoju dziecka
Wybór roślin do pokoju dziecięcego zależy od wieku dziecka. Lista powinna być najbardziej okrojona w przypadku małych dzieci. Należy unikać przede wszystkim gatunków o ozdobnych owocach (często są trujące), liściastych (np.: diffenbachie, krotony - ich sok może podrażniać skórę lub powodować zatrucia) oraz kaktusów (z uwagi na ostre kolce). Zieleń trzeba uprawiać w miejscach, które nie są dostępne dla dzieci (np.: w wiszących kwietnikach) lub zupełnie z niej zrezygnować.
U dzieci w wieku szkolnym swoboda aranżacji jest już znacznie większa. Warto stawiać na ciekawostki botaniczne, które posłużą także nauce dziecka. Obserwacja i pielęgnacja zieleni może sprawić im dużą frajdę. Najpopularniejsze w dziecięcych pokojach są kaktusy i inne sukulenty (zwłaszcza lithopsy - żywe kamienie). Polecana jest także uprawa roślin doniczkowych o jadalnych owocach - np. cytrusów.
Ponadto warto kupić im nietypowe gatunki, które są prawdziwymi ciekawostkami. To m.in. pustynna róża jerychońska – którą można uprawiać w talerzu, rośliny owadożerne – rosiczki, muchołówki, dzbaneczniki, paproć – łosie rogi o charakterystycznym wyglądzie, aturi – znana jako tańcząca roślina, czułek wstydliwy – reagujący na dotyk, anginowiec – odstraszający owady i komary, oraz szczęśliwy bambus, lucky bamboo – uprawiany w wazonie.
fot. Flora Dania |
|
fot. Flora Dania |
fot. Flora Dania |
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland