Oranżeria na parapecie – nie tylko cytrusy
Rośliny "domowe owocowe" to bardzo zróżnicowana grupa gatunków, które przyciągają spojrzenia i wzbudzają zachwyt, jak żadne inne rośliny doniczkowe. Pochodzą głównie z klimatu tropikalnego i subtropikalnego, a ich egzotyczną urodę widać już na pierwszy rzut oka. Przywołują obraz dalekich krajów i egzotycznych wakacji.
Widok cytrusowego drzewka na parapecie zachwyca, wzbudza podziw i zazdrość, a gdy poczujesz subtelny zapach maleńkich kwiatów – zakochasz się w nim bez reszty. Na szczęście możesz wyhodować je z pestki lub kupić już owocującą roślinę. Nawet osoby które posiadają jedynie parapet, balkon czy taras mogą cieszyć się własnymi owocami.
Dzięki niewielkim rozmiarom, bardzo wiele egzotycznych roślin owocowych nadaje się do uprawy w pojemnikach. Są wśród nich mniej lub bardziej popularne rośliny doniczkowe, takie jak cytrusy: cytryny, mandarynki, kumkwaty, kalamondyny oraz inne tropikalne gatunki – np. ananasy, granaty, figowce, a nawet bananowce.
Fot. levranii/Fotolia |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Spróbujcie tylko własnej cytryny, a na długo będziecie pamiętać jej smak i zapach. Dodatkowo, świadomość tego że do jej uprawy nie zastosowano hektolitrów pestycydów, czyni z niej owoc doskonały (prawie, bo ze względu na niedostateczne warunki oświetleniowe będzie bardzo kwaśna). Na własne banany czy ananasy będziecie musieli poczekać trochę dłużej, ale naprawdę warto! Żadna inna roślina doniczkowa nie da nam tyle radości i zadowolenia, co owocowa.
Uprawa krok po kroku
"Domowe rośliny owocowe", oprócz walorów smakowych, są również bardzo ozdobne i stanowią niebanalną dekorację wnętrza i tarasów. Niesłusznie uważane są za trudne w uprawie i mało dekoracyjne. To prawda, że mają swoje upodobania (czasem nawet iście królewskie), jednak zapewnienie im minimum pielęgnacji nie jest trudne. Przy odpowiedniej pielęgnacji i dostatecznej ilości słońca możemy doczekać się owoców. Nie stanie się to jednak za dotknięciem magicznej różdżki. Musisz przestrzegać kilku zasad.
Cytrusy z pestki w warunkach domowych zaczną owocować dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach (potrzebują bowiem długiego okresu aby osiągnąć fazę dojrzałości biologicznej), dlatego osoby mniej cierpliwe powinny zaopatrzyć się w gotowe sadzonki. Ich zdobycie nie jest trudne, większość dostępnych jest nawet w supermarketach i w sprzedaży wysyłkowej.
Wymagania
Wszystkie lubią wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Należy im ją zapewnić przez spryskiwanie liści lub ustawienie doniczki na podstawce z wodą. Cytrusy kochają słońce, za to bananowce i ananasy wolą stać nieco dalej od bezpośrednich promieni, w rozproszonym świetle. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do pomieszczeń. Od października do kwietnia cytrusy wchodzą w stan spoczynku – trzeba je przestawić je w miejsce, w którym panuje temperatura około 10-15 stopni.
Pielęgnacja
Wymagają częstego nawożenia, gdyż potrzebują wiele energii. Najlepiej zasilać je regularnie nawozem organicznym, a nawożenie mineralne stosować umiarkowanie. Nie można także zapomnieć o regularnym podlewaniu. Nie można ich często przenosić, gdyż mogą zrzucać kwiaty i młode owoce. Młode drzewka cytrusowe są w stanie wykarmić mniejszą liczbę owoców niż dorosłe okazy. Dlatego większość owoców opadnie z nich po pewnym czasie i zostanie tylko jeden lub dwa.
Jakie rośliny owocowe wybrać do uprawy w domu?
- Najlepiej wybrać cytrynę Skierniewicką (Citrus limon var. Ponderosa) – to odmiana sprowadzona i rozpowszechniona przez znanego polskiego sadownika, prof. Pieniążka. Rodzi duże i bardzo smaczne owoce i nie sprawia wielu trudności.
- Polecanymi odmianami w warunkach domowych to dodatkowo cytryna odmiana 'Eureka' lub cytryna Meyera.
- Mandarynka (Citrus reticulata) lub jej miniaturowi kuzyni – kumkwat (Fortunella japonica) i kalamondyna (Citrus mitis) – będą mieć piękne, ale niezbyt smaczne owoce.
- Bananowce karłowe (Musa cavendishii) i ananasy jadalne (Ananas comosus) owocują dopiero po 4-5 latach. Niestety po wydaniu owoców rośliny zamierają, ale nie martw się, zanim zwiędną wydadzą liczne odrosty, z których możesz je rozmnożyć.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: photlook/Fotolia
Artykuł ukazał się w magazynie |