Łosie rogi (Platycerium) czyli trofeum ogrodnika | Jak uprawiać paproć: płasklę łosiorogą?

Czy poroże łosia może rosnąć w doniczce? Tak! O ile należy do rodziny największych, najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych paproci. Na pierwszy rzut oka roślina ta wygląda bardzo tajemniczo, jednak ogrodnikom znana jest już od kilku stuleci.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
71
Spis treści
Jak wygląda paproć Łosie rosi? Co lubi płaskla? Jakie wymagania ma paproć łosie rogi? Jak dbać o platycerium? Pielęgnacja krok po kroku Jakich błędów unikać w uprawie platycerium?

Platycerium czyli płaskla
Krzyżówka łosia z… paprocią?

Ta oryginalna roślina znana jest pod nazwą Platycerium alicorne – płaskla łosioroga. Jej łacińska nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: "platys" – szeroki oraz "kreas" – róg. Wyglądem przypomina szerokie, powycinane na końcach rogi – łosie rogi.

Płaskla należy do epifitów, a dodatkową wyróżniającą ją cechą jest to, że roślina posiadająca dwa rodzaje liści.

  • Jedne, tarczowate (początkowo zielone, później brązowiejące) służą roślinie do przytwierdzenia się do pnia, tworząc przy okazji konchę (naturalny zbiornik, gromadzący wodę i próchnicę), z której płaskla pobiera składniki niezbędne do życia.

  • Charakterystyczne poroże łosia to liście zarodnionośne. Na ich spodniej stronie może pojawić się brązowy nalot, czyli zarodnie z zarodnikami. Owe "rogi" są szerokie, płaskie i długie (osiągają długość nawet 1 m). Pokrywają je drobne włoski, przypominające filc.

Łosie rogi potrzebują dużo przestrzeni. Ich szerokie liście mogą dorastać nawet do 1 m długości.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Inny, podobny gatunek – Platycerium superbum – tworzy znacznie szersze liście (imitujące wielkie błoniaste uszy), jednak wymaga wyższej temperatury i bardzo wysokiej wilgotności powietrza, trudnej do osiągnięcia w domu.

Platycerium alicorne
Platycerium alicorne
Platycerium superbum
Platycerium superbum

Wymagania i uprawa łosich rogów
Nawyki wyniesione z tropików

Platycerium pochodzi z tropikalnych lasów Indonezji i Australii, gdzie rośnie w cieniu wielkich drzew, na wysokości nawet 25 metrów. Pomimo swojego pochodzenia "łosie rogi" dobrze rozwijają się w naszych mieszkaniach, pod warunkiem, że zapewnimy im warunki zbliżone do naturalnych. Wymagają ciepła – optymalna temperatura to 23-27 ºC, choć tolerują również temperaturę pomiędzy 15-26 ºC. Zimą powinna być ona niższa, ale minimum to 10 ºC

Warto pamiętać, że płaskle bardzo nie lubią przeciągów ani gorącego i suchego powietrza w okolicy kaloryferów.

Ta piękna paproć najlepiej rozwija się w zacienionym miejscu w pokoju – tam, gdzie dla wielu innych roślin światła jest stanowczo za mało. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, bo delikatne liście łatwo mogą zostać przypalone. Szczególnie latem należy uważać, aby dochodziło do nich tylko rozproszone światło.

Roślina może być uprawiana w doniczce, w wiszącym plecionym koszyku lub na kawałku drewna. Wtedy bryłę korzeniową trzeba obwiązać wilgotnym mchem torfowcem i przymocować do pnia za pomocą sznurka.

Łosie rogi Platycerium Łosie rogi Platycerium
Platycerium uprawiane jest zwykle w donicach.

Delikatne pielęgnacja
Sztuka podlewania

W naturze, żyjąc w cieniu wysokich drzew, Platycerium rzadko bywa narażone na intensywne ulewy. Także w domu powinniśmy oszczędzać liściom kontaktu z wodą. Podłoże rośliny musi być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Uwaga – duże płonne liście mogą pokryć całą powierzchnię gleby w doniczce, co znacznie utrudnia podlewanie rośliny od góry. Najlepiej więc raz na tydzień zanurzyć całą doniczkę w wodzie na 15 minut, a następnie poczekać, aż nadmiar wody obcieknie.

Platycerium nigdy nie kwitnie, za to jest długowieczne – gdy stworzymy jej odpowiednie warunki, może być ozdobą domu przez wiele lat.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Jakich błędów nie popełniać
Ostrożnie! Nie dotykaj Platycerium!

Roślina bardzo nie lubi, gdy dotykamy jej liści. Łatwo wówczas zetrzeć z nich delikatny nalot. Biało-szara warstwa włosków powstrzymuje parowanie wody i pobiera wilgoć z powietrza, dlatego najlepiej będzie, jeśli zostawimy ją w spokoju!

Nie zraszajmy liści ani nie ścierajmy z nich kurzu. Nie trzeba także obrywać tych zamierających, gdyż zbierają one zapasy wilgoci. Na ich miejscu szybko wyrosną nowe.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Łosie rogi / Płaskla Platycerium

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści