Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
71
Okazje

Łosie rogi (Platycerium) czyli trofeum ogrodnika | Jak uprawiać paproć: płasklę łosiorogą?

Czy poroże łosia może rosnąć w doniczce? Tak! O ile należy do rodziny największych, najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych paproci. Na pierwszy rzut oka roślina ta wygląda bardzo tajemniczo, jednak ogrodnikom znana jest już od kilku stuleci.

 
Spis treści
Jak wygląda paproć Łosie rosi? Co lubi płaskla? Jakie wymagania ma paproć łosie rogi? Jak dbać o platycerium? Pielęgnacja krok po kroku Jakich błędów unikać w uprawie platycerium?

Platycerium czyli płaskla
Krzyżówka łosia z… paprocią?

Ta oryginalna roślina znana jest pod nazwą Platycerium alicorne – płaskla łosioroga. Jej łacińska nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: "platys" – szeroki oraz "kreas" – róg. Wyglądem przypomina szerokie, powycinane na końcach rogi – łosie rogi.

Płaskla należy do epifitów, a dodatkową wyróżniającą ją cechą jest to, że roślina posiadająca dwa rodzaje liści.

  • Jedne, tarczowate (początkowo zielone, później brązowiejące) służą roślinie do przytwierdzenia się do pnia, tworząc przy okazji konchę (naturalny zbiornik, gromadzący wodę i próchnicę), z której płaskla pobiera składniki niezbędne do życia.

  • Charakterystyczne poroże łosia to liście zarodnionośne. Na ich spodniej stronie może pojawić się brązowy nalot, czyli zarodnie z zarodnikami. Owe "rogi" są szerokie, płaskie i długie (osiągają długość nawet 1 m). Pokrywają je drobne włoski, przypominające filc.

Łosie rogi potrzebują dużo przestrzeni. Ich szerokie liście mogą dorastać nawet do 1 m długości.

Inny, podobny gatunek – Platycerium superbum – tworzy znacznie szersze liście (imitujące wielkie błoniaste uszy), jednak wymaga wyższej temperatury i bardzo wysokiej wilgotności powietrza, trudnej do osiągnięcia w domu.

platycerium alicorne
Platycerium alicorne
platycerium superbum
Platycerium superbum

Wymagania i uprawa łosich rogów
Nawyki wyniesione z tropików

Platycerium pochodzi z tropikalnych lasów Indonezji i Australii, gdzie rośnie w cieniu wielkich drzew, na wysokości nawet 25 metrów. Pomimo swojego pochodzenia "łosie rogi" dobrze rozwijają się w naszych mieszkaniach, pod warunkiem, że zapewnimy im warunki zbliżone do naturalnych. Wymagają ciepła – optymalna temperatura to 23-27 ºC, choć tolerują również temperaturę pomiędzy 15-26 ºC. Zimą powinna być ona niższa, ale minimum to 10 ºC

Warto pamiętać, że płaskle bardzo nie lubią przeciągów ani gorącego i suchego powietrza w okolicy kaloryferów.

Ta piękna paproć najlepiej rozwija się w zacienionym miejscu w pokoju – tam, gdzie dla wielu innych roślin światła jest stanowczo za mało. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, bo delikatne liście łatwo mogą zostać przypalone. Szczególnie latem należy uważać, aby dochodziło do nich tylko rozproszone światło.

Roślina może być uprawiana w doniczce, w wiszącym plecionym koszyku lub na kawałku drewna. Wtedy bryłę korzeniową trzeba obwiązać wilgotnym mchem torfowcem i przymocować do pnia za pomocą sznurka.

Łosie rogi Platycerium Łosie rogi Platycerium
Platycerium uprawiane jest zwykle w donicach.

Delikatne pielęgnacja
Sztuka podlewania

W naturze, żyjąc w cieniu wysokich drzew, Platycerium rzadko bywa narażone na intensywne ulewy. Także w domu powinniśmy oszczędzać liściom kontaktu z wodą. Podłoże rośliny musi być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Uwaga – duże płonne liście mogą pokryć całą powierzchnię gleby w doniczce, co znacznie utrudnia podlewanie rośliny od góry. Najlepiej więc raz na tydzień zanurzyć całą doniczkę w wodzie na 15 minut, a następnie poczekać, aż nadmiar wody obcieknie.

Platycerium nigdy nie kwitnie, za to jest długowieczne – gdy stworzymy jej odpowiednie warunki, może być ozdobą domu przez wiele lat.

Jakich błędów nie popełniać
Ostrożnie! Nie dotykaj Platycerium!

Roślina bardzo nie lubi, gdy dotykamy jej liści. Łatwo wówczas zetrzeć z nich delikatny nalot. Biało-szara warstwa włosków powstrzymuje parowanie wody i pobiera wilgoć z powietrza, dlatego najlepiej będzie, jeśli zostawimy ją w spokoju!

Nie zraszajmy liści ani nie ścierajmy z nich kurzu. Nie trzeba także obrywać tych zamierających, gdyż zbierają one zapasy wilgoci. Na ich miejscu szybko wyrosną nowe.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze
Autor
Łosie rogi (Platycerium) czyli trofeum ogrodnika | Jak uprawiać paproć: płasklę łosiorogą?
Łosie rogi (Platycerium) czyli trofeum ogrodnika | Jak uprawiać paproć: płasklę łosiorogą?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze


Twoja strona ogrodu