Bromelie: ozdobne kuzynki ananasa
Ananas pochodzi z Brazylii, do Europy został sprowadzony w końcu XVII wieku. Pierwszych owoców doczekano się dopiero 30 lat później w Anglii, odtąd były uprawiane na równi z pomarańczami i winoroślą jako przysmak dla bogaczy. Odmiana ananasa 'Champaca' nie tylko pięknie wygląda, ale tworzy jadalne owoce. Początkowo są one fioletowo-zielone, jak zmienią swój kolor na pomarańczowy są w pełni dojrzałe.
Rośliny ananasowate nazywane potocznie bromeliami są tak różne jak środowiska z których pochodzą. Poza jednym wyjątkiem wszystkie występują w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej obu kontynentów amerykańskich (od Meksyku aż po Argentynę). Są w większości epifitami, czasem roślinami naziemnymi. W warunkach naturalnych rosną w zagłębieniach kory w koronach drzew. Nie są jednak pasożytami.
Bromeliowate tworzą piękne kolorowe kwiatostany, |
Za zdobywanie substancji pokarmowych odpowiadają ułożone w rozetę liście – rynienkowate i rozchylone na zewnątrz, chwytają krople deszczu, które spływając, kierują się prosto do rozety. Niczym w życiodajnym zbiorniku, gromadzą się w niej woda, kurz i szczątki organiczne. W ten sposób powstaje pożywka, która wnika do liści.
Epifitami są: oplątwa, echmea, bilbergia, guzmania i frizea. Do form naziemnych, które rosną w ziemi i za pomocą korzeni pobierają wodę oraz składniki pokarmowe, należą skrytokwiat, dyckia, gniazdnica, neoregelia, a także najlepiej znany ananas. Epifity i formy naziemne poznasz w artykule: Rośliny ananasowate - uprawa i pielęgnacja najpopularniejszych gatunków
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak tropikalne ptaki
Trudno oprzeć się egzotycznej urodzie bromelii. Ich rynienkowate liście zebrane w lejkowatą rozetę mogą być wąskie lub szerokie, gładkie lub ząbkowane, zielone lub kolorowe, czasem pokryte białym nalotem tworzącym poprzeczne lub podłużne pręgi. Liście kontrastują z kolorowymi pędami kwiatostanowymi wyrastającymi ze środka rozety. Przybierają one najdziwniejsze kształty – buławy, ptasiego pióra, rozgałęzionego kłosa lub korony. Między kolorowymi przykwiatkami widać małe białe lub żółte kwiaty.
Ananas zachwyca mieczowatymi, ząbkowanymi liśćmi oraz owocostanem, który choć pojawia się rzadko, będzie olbrzymią nagrodą dla właściciela. Echmea tworzy piękną rozetę szerokich liści uzupełnionych bardzo dekoracyjnym kwiatostanem, zwykle różowym lub fioletowym. Kwiatostany – zazwyczaj pomarańczowe lub czerwone – to także największa ozdoba guzmanii, najpopularniejszej z bromelii.
Bromelie sprawdzą się niemal wszędzie – na parapecie, biurku czy w wiszących doniczkach. |
Niezwykle oryginalną rośliną jest oplątwa o kłosowatym kwiatostanie, uważana przez wielu za najpiękniejszą bromelię. Z kolei rzadziej spotykany skrytokwiat wyróżnia się, podobnie jak neoregelia, dekoracyjnymi, często paskowanymi liśćmi. U bilbergii natomiast cieszą oczy zarówno wąskie, trawopodobne liście, jak i efektowne zwisające kwiatostany, najczęściej w rozmaitych odcieniach różu.
Bromelie zamierają po kwitnieniu
Wszystkie rośliny ananasowate zamierają po kwitnieniu. Na szczęście pozostawiają po sobie potomstwo – obok okazu macierzystego powstają młode rośliny. Gdy wykształcą po kilka korzeni, oddzielamy je i sadzimy do oddzielnych doniczek. Powinny zakwitnąć po kilku latach. Kilkuletnią rośliny, którym nie śpieszno do kwitnienia, warto na tydzień otoczyć jabłkami, które wydzielają etylen – gaz stymulujący kwitnienie.
Jak dbać o bromelie?
Bromelie pochodzą z tropików, lubią więc wilgoć oraz ciepło – idealna temperatura latem to 22-24°C, zimą 18-20°C. Rozproszone światło odpowiada gatunkom o zielonych liściach, nieco silniejsze słońce znoszą te, które pokryte są srebrzystymi włoskami. W okresie zimy, rośliny najlepiej trzymać blisko okna, ale trzeba uważać na przeciągi.
Ananasy i inne naziemne bromelie, które pobierają składniki odżywcze z podłoża podlewamy regularnie, tak aby podłoże było stale wilgotne. W przypadku epifitów pamiętajmy o uzupełnieniu wnętrza rozety miękką wodą o temperaturze pokojowej.
▶ Dowiedz się więcej o pielęgnacji roślin bromeliowatych
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland www.funnyhowflowersdothat.co.uk
Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl |