Logo
Logo

Jakie kwiaty do łazienki? Wybierz najlepsze rośliny

Wbrew pozorom, łazienka może być jednym z miejsc, w którym różne gatunki roślin znajdą dla siebie idealne warunki. Codzienna dawka podwyższonej wilgotności powietrza nie przeszkadza w ich uprawie, a brak okien wcale nie musi stanowić przeszkody. Zapoznaj się z naszymi poradami i wybierz najlepsze kwiaty do łazienki, zarówno tej z oknem jak i... bez okna!

Spis treści
Dlaczego wato otaczać się kwiatami również w łazience? Jakie kwiaty do łazienki bez okna? Jakie kwiaty do łazienki z oknem? Jak zrobić las w słoiku do łazienki?

Nowoczesna łazienka pełna kwiatów i zieleni

Trendy wnętrzarskie już od kilku sezonów definitywnie wskazują, że rośliny absolutnie zawładnęły naszymi mieszkaniami, domami, biurami i innymi miejscami, w których przebywamy. Otaczamy się zielenią nie tylko z uwagi na walory estetyczne, ale także z powodu właściwości wielu roślin. Wiąże się to przede wszystkim z ich zbawiennym wpływem na oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach.

Zieleń jest obecna w naszych sypialniach, kuchniach, salonach, ale również w łazienkach. Rośliny pasują w zasadzie do każdej kolorystyki, a często nawet potrafią wydobywać głębię czy dodawać charakteru bardziej stonowanym z palety kolorów.

Jakie kwiaty do łazienki fot. KOŁO
To właśnie w łazience zaczynamy i kończymy dzień, szukając przebudzenia i relaksu pod prysznicem czy w wannie. Warto więc – szczególnie w tym pomieszczeniu – otoczyć się naturą.

Rośliny do łazienki bez okna

Czy w łazienkach bez okien lub z bardzo niewielkim dostępem do światła dziennego powinniśmy całkowicie zrezygnować z kwiatów? Absolutnie nie! Istnieje wiele odmian żywych roślin, które radzą sobie w warunkach z minimalnym dostępem do promieni UV.

Najpopularniejsze kwiaty do łazienki z bardzo małym dostępem światła słonecznego to: 

Należy pamiętać, że w pomieszczeniach bez jakiegokolwiek dostępu do światła słonecznego powinniśmy zamontować dodatkowe oświetlenie dla roślin, które da im namiastkę naturalnego otoczenia. Takie oświetlenie montujemy w odległości od 30 cm do 50 cm nad roślinami.

Rośliny do łazienki z oknem

Jeśli poszczęściło nam się i mamy widną łazienkę, do której wpada światło słoneczne, wybór roślinności staje się jeszcze większy. Najpopularniejsze kwiaty do łazienki z oknem:

To tylko niektóre światłolubne kwiaty do łazienki z oknem. Jedne z nich lubią wystawę południową lub zachodnią, inne wschodnią oraz północną. W zależności od tego, na które kwiaty do łazienki z oknem się zdecydujemy, powinniśmy umieszczać je na odpowiednim parapecie.

Matowe szyby w ogromnym stopniu ograniczają dostęp światła do pomieszczeń. W takich warunkach dobrze wybrać rośliny, które tolerują tak małą dostępność słońca – np.: zamiokulkasy, skrzydłokwiaty, epipremnum, zielistki lub aglaonemy.

Również kwiaty do łazienki z oknem, ze względu na wilgotność pomieszczenia, w którym są uprawiane i gdzie woda paruje o wiele wolniej niż w pozostałych, nie wymagają tak częstego podlewania. Wystarczy, że będziemy je doglądać, usuwać uschnięte liście i kwiaty i mniej regularnie – niż na przykład w salonie, sypialni czy kuchni – nawadniać.

Pamiętajmy też, by roślinność – bez względu na to, czy są to kwiaty do łazienki z oknem, czy kwiaty do łazienki bez okna – trzymać z dala od miejsc, gdzie rozpylane są kosmetyki, takie, jak chociażby perfumy, dezodoranty czy lakier do włosów. Jeśli zdarzy nam się je zachlapać na przykład pastą do zębów, koniecznie od razu przemyjmy liście.

Jakie kwiaty do łazienki fot. KOŁO

Jak zrobić las w słoiku do łazienki?

Bardzo modne są obecnie lasy w słoiku, które można zrobić samodzielnie. W kwiaciarniach duże konstrukcje mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Zamiast tego warto spróbować własnych sił. 

Czego potrzebujemy:

  • szklany słoik ze szczelnym zamknięciem,
  • ziemia,
  • węgiel aktywny,
  • rośliny np. paproć,
  • keramzyt ogrodniczy.

Las w słoiku krok po kroku:

  1. Tworzenie takiego lasu w słoiku jest bardzo proste. Wystarczy nasypać najpierw keramzyt, a na to węgiel i ziemię.
  2. Na tak przygotowane podłoże trzeba zasadzić rośliny.
  3. Można dosypać jeszcze trochę ziemi, aby dobrze zakryć ewentualne prześwity.
  4. Nie można zapomnieć o delikatnym podlaniu całości.
  5. Las w słoiku najlepiej ustawić w widnym pomieszczeniu o świetle rozproszonym.

logo - Koło
Tekst: KOŁO i Redakcja ZielonyOgródek.pl
Zdjęcia w tekscie: Unsplash,
Zdjęcie tytułowe: Sanibell BV/Unsplash
Autor
Jakie kwiaty do łazienki? Wybierz najlepsze rośliny
Jakie kwiaty do łazienki? Wybierz najlepsze rośliny
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Piotr G.

02-11-2020 15:29

Bez okna, żadna roślina nie wytrzyma. Każda musi mieć choćby najmniejszą ilość UV żeby żyć - nie nabierzcie się na takie czary.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl