Jakie rośliny uprawiać w kuchni?
Kuchnie ze względu na ograniczoną przestrzeń z reguły nie dają dużych możliwości aranżacji zieleni. Najwięcej roślin uprawia się na parapecie, czasem dodatkowe miejsce można zagospodarować na regale, lodówce czy na stole. Dobrym sposobem na dodatkową zieleń są także pojemniki wiszące, instalowane np.: przy ościeżnicy.
Trzeba jednocześnie pamiętać, że w kuchni wydzielane są szkodliwe związki. Oprócz tych pochodzących z farb i lakierów, dochodzą wyziewy z kuchenek. W dodatku na roślinach (tak jak na innych elementach) może pojawić się tłusty osad. Bardziej wrażliwe gatunki mogą sprawiać problemy.
Rośliny do kuchni można podzielić na trzy grupy:
- Gatunki jadalne – z reguły uprawia się je na parapecie. To warzywa (cebula, szczypior, pietruszka naciowa, rzeżucha (pieprzyca siewna) oraz zioła (głównie bazylia, rozmaryn, mięta, melisa, szałwia). W mniejszym zakresie na parapecie przygotowuje się rozsadę warzyw: np.: papryki i pomidorów, za to bardzo często wysiewa się nasiona na kiełki. W uprawie sezonowej czasem widuje się ozdobną paprykę karłową.
- Gatunki dobroczynne – oczyszczające powietrze – w szczególności zaleca się uprawiać mało wymagające: zielistkę Sternberga, sansewierię gwinejską i skrzydłokwiat. W czystszych, często wietrzonych kuchniach z regularnie używanym okapem, powinny poradzić sobie także nie mniej wartościowe paprocie (zwłaszcza popularny nefrolepis).
- Gatunki typowo ozdobne – w kuchni uprawia się zwykle zieleń kwitnącą, która nie osiąga znacznych rozmiarów. To m.in. pierwiosnki, cyklamen perski, hipeastrum, fiołek afrykański, pelargonia (odstrasza muszki!), kalanchoe, pantofelnik i falenopsisy.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Floradania.dk