Logo
Logo

Zielona kuchnia pełna roślin doniczkowych | Inspirujące pomysły na aranżacje

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu każdego dnia, dlatego też często nazywana jest sercem domu. Kuchnia może być mniejsza lub większa, z oknem lub bez, z kuchenką elektryczną lub gazową. Co ciekawe, rzadko kiedy myślimy o tym miejscu jako o pomieszczeniu, w którym możemy mieć rośliny, nawet jeśli kuchnia jest duża i jest w niej miejsce na zieleń. A przecież nic na świecie nie działa na nas tak pozytywnie jak rośliny! Co więcej kuchnia, w której są rośliny, jest teraz bardzo modna. Jeśli więc podążasz za modą, to koniecznie dowiedz się, jak możesz zazielenić swoją kuchnię. Zielona kuchnia ma same plusy!

Spis treści
O czym musisz pamiętać podczas aranżacji kuchni roślinami? Gdzie ustawić rośliny w kuchni, by wyglądały najpiękniej i nie przeszkadzały w gotowaniu? Jakie rośliny ustawić na parapecie okiennym i blacie kuchennym? Nie masz miejsca? Wykorzystaj półki i półeczki! Podwieszane kwietniki czyli ogródek pod sufitem! Które kwiaty ustawić na podłodze w kuchni?

Ogród w kuchni? Naturalnie, że TAK!

Na początku spójrzmy na warunki panujące w kuchni. Gotując wodę w czajniku czy też zupę w garnku zwiększamy wilgotność powietrza, natomiast używając piekarnika podwyższamy temperaturę w szybkim tempie. Jeśli do tego włączymy okap i otworzymy okno to również gwałtowanie zmieniamy warunki. Zatem wybrane przez nas rośliny nie mogą być wrażliwe na zmiany temperatury i na przeciągi.

Rodzaj kuchenki również wpływa na warunki panujące w kuchni. Jeśli jest ona gazowa to generuje ona więcej ciepła niż elektryczna. Warto też wiedzieć, że podczas smażenia powstają drobinki tłuszczu, które osadzają się dookoła. Jeśli postawimy rośliny w bliskiej odległości od kuchenki to ich liście mogą się również pokryć tłustym filtrem, a aparaty szparkowe z tego powodu mogą się zatykać. Szczególnie trudno wyczyścić liście fiołka afrykańskiego, czy begonie. Z tego względu lepiej nie stawiać roślin przy samej kuchence. Rośliny warto postawić minimum metr od źródeł ciepła.

Gorąco zachęcam do zazieleniania całych domów, z kuchnią włącznie. Bądźmy przy tym kreatywni i szukajmy rozwiązań, które nadadzą naszej kuchni oryginalny charakter. Jeśli mamy już kuchnię urządzoną i nie mamy miejsca na dodanie do niej dodatkowych półek na rośliny, to popatrzmy czy może jest miejsce na szafce lub na lodówce choćby na pojedyncze małe sadzonki.


Gdzie posadzić rośliny doniczkowe w kuchni?

Najlepszym miejscem na ulokowanie roślin w kuchni są okolice okna. Jeśli więc nasza kuchnia je posiada to możemy wybrać pomiędzy postawieniem roślin na parapecie lub półkach czy też powieszeniem na karniszu w makramach albo innych kwietnikach.

Dla większości roślin ciepła i wilgotna kuchnia jest wprost idealna dla ich prawidłowego rozwoju. Szczególnie zadowolone z takiego miejsca będą na przykład cytrusy, skrzydłokwiaty, monstery, filodendrony, czy też oplątwy. Ale na tych roślinach lista się nie kończy. Większość znanych nam roślin domowych będzie zadowolona z takiego mikroklimatu. Trzeba tylko odpowiednio je dobrać do wnętrza.

Pomysłów na zazielenienie kuchni jest całe mnóstwo. Wybór rozwiązania zależy od ilości światła, którą jest w pomieszczeniu, aranżacji naszej kuchni, jak również naszego stylu oraz tego jak dużo pragniemy mieć roślin. Wybierając rośliny dobierzmy też do nich odpowiednie doniczki bądź osłonki. Stanowią one same w sobie element dekoracyjny i dodatkowo dobrze dobrane podkreślają piękno roślin.

Parapet i blat kuchenny

Parapet czy też blat kuchenny są bardzo popularnym miejscem na stawianie doniczek. Najczęściej uprawiamy na nich różne gatunki ziół doniczkowych. Świeże zioła, nie tylko pięknie wyglądają w kuchni, ale i są bardzo przydatne do codziennego gotowania. Taki domowy ziołowy ogródek warto urozmaicić poprzez posadzenie różnych gatunków. Warto też zwrócić uwagę na mniej popularne odmiany ziół, jak liść laurowy, czy kolendra, które też znajdują zastosowanie w przyrządzaniu potraw.

Jeśli posiadamy słoneczny parapet to jest on świetnym miejscem do uprawiania niektórych warzyw w doniczkach, takich jak mini pomidorki koktajlowe, papryczki, czy też liściowe, jak sałata. W takim miejscu dobrze będą rosły też różne drzewka rodem z południa, takie jak cytryny, kumkwaty, awokado, mango czy granaty.

Półki i półeczki

Półki w kuchni są świetnym pomysłem do przechowywania przypraw, filiżanek czy też książek kucharskich. Jeśli szerokość półki pozwala na postawienie doniczki to warto takie miejsce wykorzystać również na rośliny. Pięknie będą na nich wyglądały rośliny zwisające lub pnące, takie jak: monstery, cissusy, paprocie, epipremnum lub filodendrony.

Półkę drewnianą albo metalową możemy też zainstalować w poprzek okna i na niej postawić doniczki z roślinami. Półki szklane są znacznie delikatniejsze niż drewniane i prawie niewidoczne, ale należy uważać na kruchość samego materiału. Wpuszczają one jednak więcej światła do pomieszczenia.

Ciekawym pomysłem są półki w stylu drabinki postawionej na blacie. Doniczki są na niej zawieszone za pomocą haczyków. Bardzo dobrze sprawdzą się w nich aromatyczne zioła, takie jak bazylia, szczypiorek czy rozmaryn.

Podwieszane kwietniki

Wieszanie roślin na różnego rodzaju makramach lub specjalnych kwietnikach jest świetnym pomysłem na zazielenienie kuchni. Podwieszane rośliny są szczególnie przydatne, gdy nie ma parapetów czy też miejsca na blacie kuchennym. A ponieważ zazwyczaj w kuchni jest walka o miejsce, to takie rozwiązanie bardzo polecam.

Tak umiejscowione rośliny mają miejsce na rozrost z każdej strony. Wyjątkowo piękne, a jednocześnie „dżunglowo dzikie” są rośliny, które mają dużo zielonych pędów, luźno zwisających z doniczki lub gdy pną się gdzie tylko mogą. Sprawdzą się tu różne odmiany epipremnum, trzykrotki czy też filodendrony. Ale równie pięknie będzie prezentować się zwisająca nad zlewem półka pełna ziół.

Podłoga w kuchni

Jeśli mamy wolne miejsce w kuchni to warto postawić w nim choćby ze 2-3 duże rośliny, które od razu robią wrażenie domowej dżungli. Pięknie będzie tu wyglądała wysoka roślina, taka jak fikus, pachira, strelicja czy areka. Możemy również postawić kwietniki i w nich umieścić rośliny.

Pamiętajmy również, że kuchnia jest też dobrym miejscem na rozmnażanie roślin. Warto choćby do słoika włożyć parę szczepek, aby ożywić to pomieszczenie. Nie pozostaje chyba już nic innego tylko wejść do własnej kuchni i ozdabiać ją roślinami.

Tekst: Małgorzata Karczewska, zdjęcie: photographer.eu / Depositphotos

Autor
Zielona kuchnia pełna roślin doniczkowych | Inspirujące pomysły na aranżacje
Zielona kuchnia pełna roślin doniczkowych | Inspirujące pomysły na aranżacje
Gosia Karczewska

Ogrodnicza optymistka, cieszy ją wszystko co zielone. Stylistka roślinna, autorka książki "Kocia dżungla". Jej konikiem są różnego rodzaju ogrody w doniczkach, zarówno domowe, jak i ogrodowe. W swoim ogrodzie ma mnóstwo kwiatów (szczególnie różowych), sam trawnik to morze koniczyn. Jest miłośniczką naturalnej uprawy własnych warzyw, uprawia je od ponad 10 lat. Prywatnie jest mamą przedszkolaka, 4 kotów, od niedawna szczeniaka, a także murarek i wielu innych stworzeń żyjących w jej ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl