Kwiaty doniczkowe na słoneczne stanowisko zamieszkują parapety o wystawie zachodniej i południowej. Rośliny te zwykle nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia, ale do prawidłowego rozwoju konieczna jest im duża ilość rozproszonego światła. Wymagają umiarkowanego podlewania i często o wiele bardziej odpowiada im po prostu zraszanie. Zimą potrzebują odpoczynku i to najlepiej w chłodnym miejscu.
Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na słoneczne stanowisko
Bugenwilla (Bougainvillea) to egzotyczne pnącze kojarzące się ze słonecznymi wakacjami w Chorwacji. Tworzy przecudne, intensywnie różowe przykwiatki, rozwijające się od lata, aż do jesieni. Jej kwiaty są niepozorne, kremowe i prawie niewidoczne. Aby roślina wybarwiła przykwiatki musi przebywać w pełnym słońcu co najmniej 4 godziny dziennie! W przeciwnym razie nie zakwitnie. W sezonie warto trzymać ją na tarasie, a w zimie w chłodnym pomieszczeniu.
Litopsy (Lithops) wyglądają jak najprawdziwsze kamienie, ale w przeciwieństwie do nich, są żywe i przepięknie kwitną. Są tak oryginalne, że nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu. W sezonie wymagają dużo światła, w zimie przechodzą stan spoczynki. Mają podobne wymagania co inne sukulenty i kaktusy. Rzadko można je spotkać w sprzedaży. Możesz je znaleźć w dużych sklepach typu Dom i Ogród oraz w internecie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Cytrusy (cytryna, pomarańcza, limonka, kalamondyna, kumkwat i inne) to marzenie wielu parapetowych ogrodników. Trudno je zrealizować, gdyż uprawa domowych cytrusów nie jest łatwa. W sezonie rośliny lubią dużo światła i ciepła, jednak zimę muszą odpocząć w chłodzie. Bardzo źle znoszą ciepłą zimę na ogrzewanym parapecie. Oprócz smacznych owoców tworzą piękne, ciemnozielone, błyszczące liście i cudnie pachnące drobne, białe kwiaty.
Dracena (Dracaena), zwana smoczą palmą, ze względu na duże podobieństwo często mylona jest ze swoimi kuzynkami – juką i kordyliną. Młoda roślina wytwarza liście od samej podstawy, z wiekiem dolne zasychają, odsłaniając dekoracyjny pień. - wygląda wtedy jak „domowa palma”. Lubi słońce, częste zraszanie liści i oszczędne podlewanie. Gdy rośnie w słabo oświetlonym pomieszczeniu, pień jest wiotki i zamiast rosnąć pionowo, zwisa w dół.
Kaktusy są małe, tanie i w większości bardzo łatwe w pielęgnacji. Zadowolą się kilkoma kroplami wody i oczywiście słonecznym stanowiskiem. Jeśli ustawisz je w cieniu, szybko zaczną żółknąć i brzydko się wyciągać w kierunku źródła światła. W ciągu sezonu podlewaj je oszczędnie, a w zimie wcale. Daj im odpocząć w chłodzie, gdyż okres spoczynku jest niezbędny do zainicjowania wiosennego kwitnienia.
Eszeweria (Echeveria) i inne małe sukulenty (agawa, aloes, haworcja) to świetne rośliny dla początkujących i kolekcjonerów. Najlepiej prezentują się w dużych grupach. Ustaw je na zachodnim lub południowym parapecie, aby nigdy nie zabrakło im słońca. Pielęgnuj je podobnie jak kaktusy, ale na zimę nie chowaj do piwnicy.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Kalanchoe (Kalanchoe) to bardzo popularna sezonowa roślina doniczkowa. Chyba każdy kiedyś ją miał, lub będzie kiedyś mieć – bo kalanchoe to chyba najczęstszy roślinny prezent ostatnich lat. W sprzedaży co roku pojawiają się nowe odmiany o kolorowych kwiatach i w różnym rozmiarze. W czasie kwitnienia wymaga regularnego podlewania i słonecznego stanowiska. W cieniu szybko żółknie i marnieje.
Ananas (Ananas) doskonale rośnie w domu, choć owoce tworzy dopiero po roku uprawy. Jego największą ozdobą jest rozeta mieczowatych liści. Lubi jasne stanowiska, ale woli gdy światło jest rozproszone. Doskonale rośnie w temperaturze pokojowej, ale nie stawiaj go blisko kaloryfera czy uchylnego okna, bo nie lubi wahania temperatury, niskiej wilgotności powietrza i zimnych przeciągów. Spróbuj jego uprawy – załóż w domu mini plantację.
Hibiskus (Hibiscus) to oficjalny kwiat na Hawajach, który w mgnieniu oka może zmienić Twój dom w egzotyczną wyspę, tworząc radosną atmosferę wakacji w tropikach. Kwitnie przez cały sezon (od wczesnej wiosny do jesieni) jeśli zapewnisz mu dużo światła i częste zraszanie. Bardzo nie lubi przenoszenia, przesuszenia i przelania. Lubi jasne pomieszczenia, ale nie stawiaj go w mocnym świetle bo jego ciemnozielone liście mogą ulec lekkiemu poparzeniu.
Kroton (Codiaeum) to prawdziwa roślina kameleon – jego liście mogą przyjmować przeróżne kształty i kolory – tym intensywniejsze, im jaśniejsze jest pomieszczenie. W słabym świetle, szczególnie zimą, liście często bledną, wtedy trzeba roślinę przenieść do jaśniejszego miejsca. Gdy brzegi liści zasychają – to sygnał, że roślina wymaga wyższej wilgotności powietrza.
FILM: Jakie rośliny postawić na południowym parapecie? 12 pewniaków, na których się nie zawiedziecie!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Flower Council of Holland