Logo
Logo
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Kwiaty doniczkowe na słoneczne stanowisko | Przegląd gatunków

Kwiaty doniczkowe na słoneczne stanowisko to w większości gatunki, które odznaczają się pięknym kwitnieniem. Jednak nie zawsze tak łatwo sprostać ich wymaganiom. Dlatego, zanim zdecydujemy się na ich uprawę, powinniśmy upewnić się, czy będziemy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki. 

 

Kwiaty doniczkowe na słoneczne stanowisko zamieszkują parapety o wystawie zachodniej i południowej. Rośliny te zwykle nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia, ale do prawidłowego rozwoju konieczna jest im duża ilość rozproszonego światła. Wymagają umiarkowanego podlewania i często o wiele bardziej odpowiada im po prostu zraszanie. Zimą potrzebują odpoczynku i to najlepiej w chłodnym miejscu. 

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na słoneczne stanowisko

Bugenwilla (Bougainvillea) to egzotyczne pnącze kojarzące się ze słonecznymi wakacjami w Chorwacji. Tworzy przecudne, intensywnie różowe przykwiatki, rozwijające się od lata, aż do jesieni. Jej kwiaty są niepozorne, kremowe i prawie niewidoczne. Aby roślina wybarwiła przykwiatki musi przebywać w pełnym słońcu co najmniej 4 godziny dziennie! W przeciwnym razie nie zakwitnie. W sezonie warto trzymać ją na tarasie, a w zimie w chłodnym pomieszczeniu.

Litopsy (Lithops) wyglądają jak najprawdziwsze kamienie, ale w przeciwieństwie do nich, są żywe i przepięknie kwitną. Są tak oryginalne, że nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu. W sezonie wymagają dużo światła, w zimie przechodzą stan spoczynki. Mają podobne wymagania co inne sukulenty i kaktusy. Rzadko można je spotkać w sprzedaży. Możesz je znaleźć w dużych sklepach typu Dom i Ogród oraz w internecie.

Cytrusy (cytryna, pomarańcza, limonka, kalamondyna, kumkwat i inne) to marzenie wielu parapetowych ogrodników. Trudno je zrealizować, gdyż uprawa domowych cytrusów nie jest łatwa. W sezonie rośliny lubią dużo światła i ciepła, jednak zimę muszą odpocząć w chłodzie. Bardzo źle znoszą ciepłą zimę na ogrzewanym parapecie. Oprócz smacznych owoców tworzą piękne, ciemnozielone, błyszczące liście i cudnie pachnące drobne, białe kwiaty.

Dracena (Dracaena), zwana smoczą palmą, ze względu na duże podobieństwo często mylona jest ze swoimi kuzynkami – juką i kordyliną. Młoda roślina wytwarza liście od samej podstawy, z wiekiem dolne zasychają, odsłaniając dekoracyjny pień. - wygląda wtedy jak „domowa palma”. Lubi słońce, częste zraszanie liści i oszczędne podlewanie. Gdy rośnie w słabo oświetlonym pomieszczeniu, pień jest wiotki i zamiast rosnąć pionowo, zwisa w dół. 

Kwiaty doniczkowe na słoneczne stanowisko - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej (od góry): bugenwilla, litopsy, drzewko cytrusowe, dracena, gymnokalycium

Kaktusy są małe, tanie i w większości bardzo łatwe w pielęgnacji. Zadowolą się kilkoma kroplami wody i oczywiście słonecznym stanowiskiem. Jeśli ustawisz je w cieniu, szybko zaczną żółknąć i brzydko się wyciągać w kierunku źródła światła. W ciągu sezonu podlewaj je oszczędnie, a w zimie wcale. Daj im odpocząć w chłodzie, gdyż okres spoczynku jest niezbędny do zainicjowania wiosennego kwitnienia.

Eszeweria (Echeveria) i inne małe sukulenty (agawa, aloes, haworcja) to świetne rośliny dla początkujących i kolekcjonerów. Najlepiej prezentują się w dużych grupach. Ustaw je na zachodnim lub południowym parapecie, aby nigdy nie zabrakło im słońca. Pielęgnuj je podobnie jak kaktusy, ale na zimę nie chowaj do piwnicy.

Kalanchoe (Kalanchoe) to bardzo popularna sezonowa roślina doniczkowa. Chyba każdy kiedyś ją miał, lub będzie kiedyś mieć – bo kalanchoe to chyba najczęstszy roślinny prezent ostatnich lat. W sprzedaży co roku pojawiają się nowe odmiany o kolorowych kwiatach i w różnym rozmiarze. W czasie kwitnienia wymaga regularnego podlewania i słonecznego stanowiska. W cieniu szybko żółknie i marnieje.

Ananas (Ananas) doskonale rośnie w domu, choć owoce tworzy dopiero po roku uprawy. Jego największą ozdobą jest rozeta mieczowatych liści. Lubi jasne stanowiska, ale woli gdy światło jest rozproszone. Doskonale rośnie w temperaturze pokojowej, ale nie stawiaj go blisko kaloryfera czy uchylnego okna, bo nie lubi wahania temperatury, niskiej wilgotności powietrza i zimnych przeciągów. Spróbuj jego uprawy – załóż w domu mini plantację.

Kwiaty doniczkowe na słoneczne stanowisko - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej (od góry): eszeweria, kalanchoe, ananas, hibiskus, kroton

Hibiskus (Hibiscus) to oficjalny kwiat na Hawajach, który w mgnieniu oka może zmienić Twój dom w egzotyczną wyspę, tworząc radosną atmosferę wakacji w tropikach. Kwitnie przez cały sezon (od wczesnej wiosny do jesieni) jeśli zapewnisz mu dużo światła i częste zraszanie. Bardzo nie lubi przenoszenia, przesuszenia i przelania. Lubi jasne pomieszczenia, ale nie stawiaj go w mocnym świetle bo jego ciemnozielone liście mogą ulec lekkiemu poparzeniu.

Kroton (Codiaeum) to prawdziwa roślina kameleon – jego liście mogą przyjmować przeróżne kształty i kolory – tym intensywniejsze, im jaśniejsze jest pomieszczenie. W słabym świetle, szczególnie zimą, liście często bledną, wtedy trzeba roślinę przenieść do jaśniejszego miejsca. Gdy brzegi liści zasychają – to sygnał, że roślina wymaga wyższej wilgotności powietrza.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Flower Council of Holland

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu