Logo
Logo

Praca zdalna wśród roślin | Które gatunki wybrać do domowego biura?

Odkryj jak rośliny doniczkowe potrafią przekształcić nieciekawe domowe biuro w przestrzeń wspomagającą skupienie, wydajność, a nawet zadowolenie! Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z otaczania się roślinami podczas pracy zdalnej w domu i sprawdź, jakie rośliny najlepiej zazielenią Twoją "pracowniczą" przestrzeń.

Spis treści
Praca zdalna wśród roślin domowych? Jakie rośliny wybrać do domowego biura? Jak wybierać rośliny do domowego biura?

Praca zdalna wśród roślin domowych | Dlaczego warto otaczać się roślinami?

Nowoczesna przestrzeń biurowa stale ewoluuje, a firmy i osoby prywatne starają się tworzyć środowiska, które promują produktywność, dobre samopoczucie i pozytywną kulturę pracy. Jedną z metod, która zyskuje na popularności, jest wprowadzenie roślin do przestrzeni roboczej. Ten zielony dodatek służy nie tylko jako element estetyczny, ale także zapewnia liczne korzyści, poprawiając zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Przyjrzyjmy się tym korzyściom i zrozummy, w jaki sposób rośliny przyczyniają się do poprawy środowiska biurowego, czy to w dużych firmach, czy w naszych domowych biurach!

Poza walorami estetycznymi rośliny oczyszczają powietrze, redukują stres, zwiększają produktywność i nie tylko.

1. Lepsza jakość powietrza

Jedną z głównych korzyści płynących z posiadania roślin w biurze jest ich zdolność do poprawy jakości powietrza. Rośliny angażują się w fotosyntezę, proces, w którym pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen. Zwiększa to poziom tlenu w biurze, dzięki czemu powietrze jest świeższe i zdrowsze do oddychania. Co więcej, wiele roślin może pochłaniać szkodliwe toksyny obecne w powietrzu. Zdolność ta, zwana fitoremediacją, może pomóc oczyścić powietrze z typowych zanieczyszczeń biurowych, takich jak formaldehyd, benzen i trichloroetylen. Na przykład roślina węża (Sansevieria) jest znana ze swoich zdolności oczyszczania powietrza, nawet w warunkach słabego oświetlenia typowych dla wielu biur.

2. Redukcja stresu

Istotną zaletą posiadania roślin w miejscu pracy jest ich zdolność do redukcji stresu. Badania wskazują, że obecność zieleni może obniżyć poziom lęku, zmniejszyć uczucie napięcia i promować dobre samopoczucie. Prosta czynność pielęgnacji rośliny, taka jak podlewanie lub przycinanie, może być również terapeutyczna i działać jako forma łagodzenia stresu. Dlatego też dodanie roślin do biura może przyczynić się do stworzenia bardziej zrelaksowanego i komfortowego środowiska pracy.

3. Zwiększona produktywność i kreatywność

Badania sugerują, że rośliny mogą zwiększać produktywność i kreatywność. Uspokajające działanie roślin może prowadzić do poprawy koncentracji i wydajności. Uważa się również, że zielone przestrzenie stymulują kreatywność, a naturalne środowiska okazują się inspirujące. Włączenie roślin do przestrzeni roboczej może zatem prowadzić do wzrostu liczby innowacyjnych pomysłów i umiejętności rozwiązywania problemów.

4. Regulacja wilgotności

Rośliny odgrywają również rolę w utrzymywaniu zdrowego poziomu wilgotności w biurze. Poprzez proces znany jako transpiracja, rośliny uwalniają wilgoć do środowiska. Może to być szczególnie korzystne w klimatyzowanych lub ogrzewanych przestrzeniach biurowych, które mają tendencję do suchego powietrza, zmniejszając przypadki suchej skóry, suchych oczu i dyskomfortu oddechowego wśród pracowników.

5. Redukcja hałasu

Często pomijaną zaletą roślin biurowych jest ich zdolność do pochłaniania i odbijania dźwięku, zmniejszając poziom hałasu. Może to sprawić, że środowisko biurowe będzie cichsze i bardziej sprzyjające koncentracji, zwłaszcza w biurach na planie otwartym, gdzie hałas może być znaczącym czynnikiem rozpraszającym.

TOP 10 roślin, które warto mieć na biurku | Które gatunki wybrać?

Teraz, gdy rozumiemy korzyści, przyjrzyjmy się niektórym gatunkom roślin odpowiednim dla środowiska biurowego.

1. Figowiec sprężysty (łac. Ficus elastica): Roślina jest czasem nazywana kauczukowcem i jest popularną rośliną pokojową ze względu na swoją odporność na słabe oświetlenie i zdolność do wytrzymywania rzadkiego podlewania. Jest również znana ze swoich dużych, błyszczących liści, które mogą dodać odrobinę elegancji do każdej przestrzeni biurowej.
Dowiedz się więcej

2. Filodendron (łac. Filodendron): Filodendrony są łatwe w pielęgnacji i mogą dostosować się do różnych warunków oświetleniowych, co czyni je idealnymi do biur. Pomagają również poprawić jakość powietrza.
Dowiedz się więcej

3. Dracena (łac. Dracaena): Draceny są wszechstronne i występują w różnych typach. Są znane ze swoich długich, szerokich liści i mogą przetrwać w różnych warunkach oświetleniowych.
Dowiedz się więcej

4. Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix): Bluszcz pospolity doskonale poprawia jakość powietrza. Wymaga jednak nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ preferuje niższe temperatury i regularny harmonogram podlewania.
Dowiedz się więcej

5. Aloes (łac. Aloe): Aloesy to wytrzymałe rośliny, które wymagają minimalnego podlewania, dzięki czemu idealnie nadają się do ruchliwych środowisk biurowych. Rozwijają się w pośrednim świetle słonecznym, a także mają właściwości oczyszczające powietrze.
Dowiedz się więcej

6. Nefrolepis wyniosły (łac. Nephrolepis exaltata): To paproć nazywana czasem bostońską. To atrakcyjna roślina, która może rozwijać się w pośrednim świetle i wysokiej wilgotności, co czyni ją idealną do biura. Paprocie znane są również ze swoich właściwości oczyszczających powietrze.
Dowiedz się więcej

7. Fikus dębolistny lub figowiec lirolistny (łac. Ficus lyrata): Roślina ta jest popularna ze względu na duże, błyszczące liście i zdolność przystosowania się do różnych warunków oświetleniowych. Wymaga jednak regularnego podlewania i preferuje stabilną temperaturę.
Dowiedz się więcej

8. Aglaonema (łac. Aglaonema): Aglaonemy to niewymagające rośliny, które mogą przetrwać w warunkach słabego oświetlenia, co czyni je idealnymi do przestrzeni biurowych. Są one również znane ze swoich właściwości oczyszczających powietrze.
Dowiedz się więcej

9. Grubosz (łac. Crassula ovata): Grubosze to sukulenty, które wymagają minimalnego podlewania i tolerują światło pośrednie, co czyni je dobrym wyborem do biur. Uważa się również, że przynoszą szczęście.
Dowiedz się więcej

10. Fitonia (łac. Fittonia albivenis): Znana również jako "roślina nerwowa", fitonia to roślina do pomieszczeń o słabym oświetleniu, która najlepiej rozwija się w środowiskach o wysokiej wilgotności. Jest to świetny wybór, aby dodać odrobinę koloru do biura, ponieważ jej liście mają piękny wzór żyłek w kolorze czerwonym, białym lub różowym.
Dowiedz się więcej

O czym pamiętać wybierając rośliny do domowego biura?

Pamiętaj, że podczas dokonywania wyboru roślin należy wziąć pod uwagę specyficzne warunki panujące w miejscu pracy i zdolność do pielęgnacji roślin.

Wybór odpowiednich roślin do biura zależy od konkretnych warunków w miejscu pracy, takich jak dostępność światła, temperatura i ilość opieki, jaką możesz zapewnić. Niezależnie jednak od wybranego gatunku, obecność roślin może niewątpliwie wzbogacić biuro, czyniąc je przyjemniejszym, zdrowszym i bardziej produktywnym miejscem pracy.

Podsumowując, rośliny nie tylko dodają odrobinę zieleni i natury do biura, ale także zapewniają liczne korzyści, które mogą poprawić środowisko pracy. Aloes, na przykład, oczyszcza powietrze poprzez uwalnianie znacznych ilości tlenu i promuje lepszy sen, dzięki czemu jest doskonałym dodatkiem do przestrzeni biurowych, które są wykorzystywane do wielu celów lub przez osoby pracujące do późnych godzin.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Beazy / Unsplash, zdjęcia infografika: AdobeStock

Autor
Praca zdalna wśród roślin | Które gatunki wybrać do domowego biura?
Praca zdalna wśród roślin | Które gatunki wybrać do domowego biura?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl