Peperomia zwisająca (Peperomia prostrata) to roślina z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Naturalnie występuje w tropikalnych lasach Ameryki Południowej, gdzie zasiedla korony drzew jako epifit, ale jest też uprawiana w innych rejonach świata jako doniczkowa roślina ozdobna.
Jak wygląda peperomia zwisająca?
Peperomia zwisająca rośnie szybko i tworzy długie, zwisające pędy. W naturze mogą osiągać długość nawet do 90 cm, ale w uprawie doniczkowej są zwykle znacznie krótsze. W miarę wzrostu mogą zmieniać barwę, przechodząc od soczystej zieleni przez odcienie czerwieni do głębokiego pomarańczu. W miejscach, gdzie pędy stykają się z podłożem, często pojawiają się korzenie powietrzne.
Liście rośliny są ułożone naprzemiennie tworząc wraz z pędami gęstą, dekoracyjną kaskadę. Są niewielkie, grube, mięsiste, okrągłe i ciemnozielone. Ich średnica wynosi zazwyczaj około 1-2 cm, a mięsista struktura sprawia, że są one lekko błyszczące. Wzór na liściach, przypominający mozaikę, tworzy efekt trójwymiarowości, dodając roślinie wizualnej głębi (z tego względu roślina bywa tez nazywana "żółwikiem").
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Peperomia zwisająca może kwitnąć sporadycznie przez cały rok, a najczęściej wiosną i latem. Jej kwiaty są drobne i niepozorne, zebrane w charakterystyczne kwiatostany. Pojawiają się na cienkich, wyprostowanych łodyżkach i tworzą długie, cylindryczne kłosy o zielonkawym lub białawym kolorze. Są pozbawione zapachu.
Jakie są jej wymagania i jak ją uprawiać?
Peperomia zwisająca oczekuje jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz przepuszczalnego, lekkiego podłoża (najlepiej specjalnego podłoża dla kaktusów i sukulentów). Jest bardzo wrażliwa na zalanie, ale uwielbia wilgotne powietrze.
Peperomia przez cały rok wymaga dość wysokiej temperatury i nie oczekuje okresu spoczynku. Lepiej jednak się rozwija, kiedy ma zapewnioną wyższą temperaturę latem (ok. 22-24°C) i niższą zimą (ok. 15-16°C). Ponieważ w okresie zimowym często cierpi na niedobór światła, dobrze jest ją wtedy ustawić jak najbliżej południowego okna (latem takie stanowisko jej nie odpowiada, gdyż ostre słońce może poparzyć delikatne liście rośliny).
Peperomię zwisającą można rozmnażać przez podział lub sadzonki pędowe, ukorzeniane w wodzie.
Pielęgnacja peperomii zwisającej
Peperomię należy podlewać oszczędnie, jednocześnie często zraszając powietrze wokół niej mgiełką wodną (nie lubi moczenia pędów) lub ustawiając ją w pobliżu nawilżacza powietrza.
Po kilku latach peperomia straci ładny, zwarty pokrój, dlatego warto ją systematycznie odmładzać. Co roku wiosną dobrze jest ją przycinać, czyli skracać pędy, dzięki czemu lepiej się rozkrzewia.
Jakie choroby i szkodniki mogą zaatakować peperomię zwisającą?
Peperomia nie jest szczególnie podatna na ataki chorób i szkodników, ale jest bardzo wrażliwa na zalanie, które może u niej powodować gnicie pędów i zamieranie korzeni. Rośliny uprawiane w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem, mogą też być atakowane przez przędziorki.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Zastosowanie peperomii zwisającej – czyli gdzie najlepiej się prezentuje?
Peperomia zwisająca to wspaniała roślina do wiszących donic, koszy i kwietników typu makrama. Może być też uprawiana w małych misach lub donicach ustawionych na komodzie lub podwieszanej półce, z której jej pędy będą mogły malowniczo zwieszać się do dołu. Nadaje się również do uprawy w otwartych ogródkach w szkle (w zamkniętych ogródkach szklanych może gnić i zamierać).
Wybrane odmiany peperomii zwisającej
- 'Pepperspot' – pędy czerwonobrązowe, liście z wierzchu zielone, a od spodu jasne z czerwonym odcieniem
Zdjęcia: Maritxu22, knipseria / AdobeStock