Logo
Logo

Jakie rośliny domowe wybrać na parapet zachodni? | Kwiaty na jasny parapet

Mieszkania z zachodnią wystawą okien mają swój niepowtarzalny klimat. Jasny półmrok przez większą część dnia, a potem delikatne promienie zachodzącego słońca. To wyzwanie dla miłośników roślin doniczkowych, ale jednocześnie szansa na stworzenie unikalnej zielonej przestrzeni. Jakie rośliny poczują się dobrze na zachodnim parapecie? Oto praktyczny przewodnik dla tych, którzy chcą cieszyć się pięknem natury w swoim zachodnim pokoju.

Spis treści
Jakie warunki świetlne panują na zachodnich parapetach? Jakie rośliny najlepiej wybrać na zachodnie okno? Dlaczego na zachodnim parapecie nie stawiamy kolorowych roślin?

Jakie światło mamy w mieszkaniach z oknami wychodzącymi na zachód?

Mieszkania z zachodnią wystawą okien są dość szczególne. Przez cały dzień w takim wnętrzu panuje jasny półmrok, gdyż bezpośrednie słońce do niego nie dociera. Sytuacja zmienia się po południu i przed wieczorem, kiedy to zachodni pokój skąpany jest w promieniach zachodzącego słońca. Nie jest to jednak tak silne słońce, jak w południe, dlatego nie niesie ze sobą ryzyka poparzenia uprawianych na parapecie roślin. Poza tym o ile przez cały dzień w zachodnim pokoju panuje niższa temperatura, niż w pomieszczeniu z oknem od południa, o tyle pod wieczór robi się w nim przyjemnie ciepło.

Które rośliny wybrać na parapet zachodniego okna?

Nie wszystkim roślinom warunki panujące na zachodnim parapecie będą odpowiadały, bo część z nich preferuje stanowiska lepiej oświetlone, ale takich, które poczują na takim stanowisku naprawdę dobrze, też nie brakuje. W naturze zasiedlają one zwykle dolne partie lasów, leśne zbocza i korony drzew, dlatego nie mają wygórowanych wymagań względem światła i nie potrzebują go bardzo dużo. Lubią też ciepło, jednak nie przepadają za upałem, dlatego klimat zachodniego pokoju z pewnością będzie bardzo im odpowiadał.

Do grona takich roślin należą między innymi nadrzewne storczyki (epifity), których najpopularniejszym przedstawicielem jest falenopsis. Dobrze odnajdą się tu również malutkie, ale niezwykle urocze i długo kwitnące sępolie fiołkowe oraz spokrewnione z nimi skrętniki, a także bardzo dekoracyjne begonie o ozdobnych liściach bądź kwiatach. Na takim parapecie możemy też uprawiać zielone odmiany skrzydłokwiatów i sansewiery, a także zamiokulkasy, aspidistrę wyniosłą oraz rozmaite paprocie. Jeśli parapet jest mały, z pewnością znajdziemy na nim też miejsce dla widliczki bezłodygowej, która wprawdzie jest rośliną dość wymagającą (potrzebuje ciepła i wilgotnego powietrza), za to bardzo atrakcyjną.

Parapet zachodniego okna będzie też odpowiedni dla licznych pnączy, w tym przede wszystkim hoi różowej, zielonych odmian bluszczu pospolitego, epipremnum złocistego i monstery, anturium, niektórych filodendronów oraz cissusów rombolistnych.

Dlaczego kolorowe rośliny źle rosną na zachodnim parapecie?

Na parapecie zachodniego okna nie poleca się natomiast uprawiać barwnych lub pstrych odmian powyższych gatunków. Odmiany o kolorowo wybarwionych liściach wymagają nico więcej światła, niż gatunek, bo w miejscu niedoświetlonym ich liście zielenieją i tracą swoje walory ozdobne.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Autor
Jakie rośliny domowe wybrać na parapet zachodni? | Kwiaty na jasny parapet
Jakie rośliny domowe wybrać na parapet zachodni? | Kwiaty na jasny parapet
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl