Jakie światło mamy w mieszkaniach z oknami wychodzącymi na zachód?
Mieszkania z zachodnią wystawą okien są dość szczególne. Przez cały dzień w takim wnętrzu panuje jasny półmrok, gdyż bezpośrednie słońce do niego nie dociera. Sytuacja zmienia się po południu i przed wieczorem, kiedy to zachodni pokój skąpany jest w promieniach zachodzącego słońca. Nie jest to jednak tak silne słońce, jak w południe, dlatego nie niesie ze sobą ryzyka poparzenia uprawianych na parapecie roślin. Poza tym o ile przez cały dzień w zachodnim pokoju panuje niższa temperatura, niż w pomieszczeniu z oknem od południa, o tyle pod wieczór robi się w nim przyjemnie ciepło.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Które rośliny wybrać na parapet zachodniego okna?
Nie wszystkim roślinom warunki panujące na zachodnim parapecie będą odpowiadały, bo część z nich preferuje stanowiska lepiej oświetlone, ale takich, które poczują na takim stanowisku naprawdę dobrze, też nie brakuje. W naturze zasiedlają one zwykle dolne partie lasów, leśne zbocza i korony drzew, dlatego nie mają wygórowanych wymagań względem światła i nie potrzebują go bardzo dużo. Lubią też ciepło, jednak nie przepadają za upałem, dlatego klimat zachodniego pokoju z pewnością będzie bardzo im odpowiadał.
Do grona takich roślin należą między innymi nadrzewne storczyki (epifity), których najpopularniejszym przedstawicielem jest falenopsis. Dobrze odnajdą się tu również malutkie, ale niezwykle urocze i długo kwitnące sępolie fiołkowe oraz spokrewnione z nimi skrętniki, a także bardzo dekoracyjne begonie o ozdobnych liściach bądź kwiatach. Na takim parapecie możemy też uprawiać zielone odmiany skrzydłokwiatów i sansewiery, a także zamiokulkasy, aspidistrę wyniosłą oraz rozmaite paprocie. Jeśli parapet jest mały, z pewnością znajdziemy na nim też miejsce dla widliczki bezłodygowej, która wprawdzie jest rośliną dość wymagającą (potrzebuje ciepła i wilgotnego powietrza), za to bardzo atrakcyjną.
Parapet zachodniego okna będzie też odpowiedni dla licznych pnączy, w tym przede wszystkim hoi różowej, zielonych odmian bluszczu pospolitego, epipremnum złocistego i monstery, anturium, niektórych filodendronów oraz cissusów rombolistnych.
Dlaczego kolorowe rośliny źle rosną na zachodnim parapecie?
Na parapecie zachodniego okna nie poleca się natomiast uprawiać barwnych lub pstrych odmian powyższych gatunków. Odmiany o kolorowo wybarwionych liściach wymagają nico więcej światła, niż gatunek, bo w miejscu niedoświetlonym ich liście zielenieją i tracą swoje walory ozdobne.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock