Słodko-gorzki smak południa
Zimą skierowane na południe wnętrza są prawdziwym dobrodziejstwem, bo gdy w mroźny dzień za oknem świeci słońce, w mieszkaniu robi się przyjemnie ciepło, pogodnie i przytulnie, dlatego aż chce się w nim przebywać. Sytuacja radykalnie zmienia się latem, kiedy to samo słońce sprawia, że pokój skąpany w jego promieniach staje się duszny i gorący, dlatego trudno w nim wytrzymać bez klimatyzacji. I dokładnie z takimi samymi problemami będą musiały zmierzyć się rośliny, które zapragniemy uprawiać na parapecie południowego okna.
Nie znaczy to oczywiście, że nie możemy w takim miejscu ustawić żadnej doniczki z roślinami, gdyż istnieje całkiem sporo gatunków, dla których podobne warunki nie są czymś niezwykłym, gdyż dobrze znają je z naturalnego środowiska. Musimy jednak pamiętać, że okienny parapet to nie rozległe obszary prerii, sawanny czy pustyni, gdzie rośliny mają do dyspozycji otwartą, przewiewną przestrzeń i latem łatwiej jest im znosić wysokie temperatury i palące słońce. W mieszkaniu, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Przestrzeni i przewiewu brakuje, a szyba potęguje moc padających przez nią promieni słonecznych, które latem mogą poparzyć rośliny. Chcąc tego uniknąć, w najgorętszej porze dnia, należy cieniować kwiaty stojące tuż przy oknie np. za pomocą ażurowej firanki lub materiałowej rolety. Ostre słońce to jednak nie jedyny problem roślin uprawianych na południowym parapecie. Ziemia w ich doniczkach w upalne dni wysycha bardzo szybko, co naraża je na przesuszenie, dlatego trzeba kontrolować wilgotność ich podłoża i regularnie je podlewać.
Warto też pamiętać, że rośliny uprawiane na parapecie południowego okna nie mogą rosnąć w metalowych doniczkach czy osłonkach, gdyż te nagrzewają się znacznie bardziej niż plastikowe czy ceramiczne, przez co ziemia w nich wysycha jeszcze szybciej, a korzenie roślin narażone są na przegrzanie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rośliny najlepsze na południowy parapet
Kochające słońce kaktusy i sukulenty
Kiedy więc już wiemy, co robić, aby rośliny czuły się u nas dobrze, możemy wybrać się na zakupy. Do grona gatunków, które na parapecie południowego okna poradzą sobie znakomicie, należą przede wszystkim kaktusy i sukulenty. Większość z nich pochodzi z terenów pustynnych i półpustynnych, dlatego kocha słońce i ciepło, a przy tym dobrze znosi suszę (wyjątkiem są kaktusy z wilgotnych, leśnych środowisk np. szlumbergery nazywane też grudnikiami). Do uprawy w mieszkaniu warto wybrać min.: aloesy, grubosze, rozchodniki, eszewerie, lithopsy, agawy, opuncje, mamilarie, aeonium, adenium opasłe, wilczomlecze, niektóre starce (np. starzec Rowleya) oraz niewielkie kaktusy, dostępne obecnie w każdym większym centrum ogrodniczym, a nawet markecie.
Dość ciekawym gatunkiem sukulentu jest natomiast sansewieria gwinejska. Roślina znana jest z tego, że doskonale znosi zaniedbanie i zacienione stanowiska. Jeśli jednak ustawimy jej barwne odmiany na słonecznym, południowym parapecie okiennym, zdziwimy się, jak dobrze sobie poradzą!
Mocne liście o różnym ubarwieniu
Oprócz sukulentów i kaktusów na parapecie południowego okna dobrze poczuje się też trójskrzyn pstry, popularnie nazywany krotonem, o pięknych, wielobarwnych liściach. Trójskrzyn dla zachowania jaskrawych kolorów potrzebuje dużo światła, ale latem nie lubi południowego słońca, dlatego w najgorętszej porze dnia wymaga ochrony przed jego promieniami. Podobnie wygląda sytuacja z barwnymi odmianami trzykrotki, bluszczu pospolitego i figowca pnącego, które pełnię swojej urody zaprezentują właśnie na słonecznym stanowisku, choć latem, w południe trzeba je cieniować (ich zielone odmiany lepiej czują się w półcieniu, a nawet cieniu).
Delikatne ale odporne na słońce
Na południowym parapecie poradzi sobie także hoja piękna, która jest bardziej wymagająca i potrzebuje więcej światła od swoje popularnej kuzynki – hoi różowej. Podobnie jak kroton, musi być jednak chroniona latem przed południowym słońcem.
Słoneczne stanowiska lubi też nieco zapomniana, ale powracająca do łask pelargonia pachnąca, popularnie nazywana anginką.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Duże rośliny potrzebujące południowych klimatów
Południowa wystawa będzie też odpowiednia dla cytrusów, lauru szlachetnego, róży chińskiej (ketmii) i egzotycznej strelicji. Ponieważ jednak rośliny osiągają pokaźne rozmiary, typowy parapet może być dla nich za mały, dlatego lepiej ustawić je na podłodze tuż przy południowym oknie.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Ekaterina / AdobeStock