Figowiec pnący (Ficus pumila), nazywany też fikusem pnącym to zimozielone pnącze z rodziny morwowatych. Naturalnie występuje w Azji Wschodniej, gdzie z zasiedla półcieniste, wilgotne lasy, porastając pnie drzew lub skalne ściany, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako ogrodowa roślina ozdobna lub pokojowa.
Jak wygląda figowiec pnący?
Figowiec pnący tworzy elastyczne, rozgałęzione, cienkie, z czasem drewniejące pędy, które w naturze mogą dorastać do kilku metrów długości (w uprawie rzadko przekraczają 1 m dł). Pędy pokryte są licznymi, układającymi się naprzemianlegle i osadzonymi na króciutkich ogonkach małymi, skórzastymi, jajowatymi liśćmi z sercowatą nasadą i wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Na pędach w pobliżu liści rozwijają się krótkie korzonki powietrzne, pozwalające fikusowi wspinać się po podporach. Korzonki w odpowiednim środowisku mogą wydzielać bezbarwną, lateksową substancję, pomagającą roślinie lepiej przylegać do płaskiego podłoża (np. kamiennej ściany, pnia drzewa). Jeśli fikus pnący nie znajdzie podpory, zachowa się jak roślina okrywowa i będzie płożyć się po ziemi.
W warunkach uprawy doniczkowej figowiec pnący nie kwitnie, lub robi to niezwykle rzadko. Roślina tworzy w kątach liści zgrubiałe osie kwiatowe o gruszkowatej formie (tak samo jak figowiec pospolity), w których znajdują się drobne kwiaty. Po zapłodnieniu przez specyficzne owady, które nie występują w Polsce, zawiązują się jadalne, nieduże, gruszkowate owoce (małe figi).
Wymagania uprawowe figowca pnącego
Figowiec pnący preferuje jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska (odmiany pstre lubią jaśniejsze miejsca) oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Roślina nie lubi zalania, ale nie toleruje też suszy i przesuszania bryły korzeniowej (np. przy przesadzaniu), na co reaguje szybkim obumieraniem i zrzucaniem liści. Figowiec pnący w okresie letnim można wystawiać na balkon lub taras.
Figowiec pnący może być rozmnażany przez podział dorosłych egzemplarzy, odkłady poziome lub wierzchołkowe sadzonki pędowe (np. ukorzeniane w wodzie).
Jak pielęgnować figowiec pnący?
Figowiec pnący należy podlewać regularnie, utrzymując lekko wilgotne podłoże, ale unikając przelania, które może prowadzić do gnicia korzeni. W okresie wegetacji roślinę warto nawozić co 2-4 tygodnie, stosując nawóz do roślin doniczkowych o zrównoważonym składzie, aby wspomóc jej zdrowy wzrost.
Pnącze nie wymaga systematycznego ciecia, jeśli jednak nadmiernie się rozrośnie, bez obaw można skrócić jego pędy. Cięcie pomaga też utrzymać bardziej zwarty pokrój rośliny, a także pozwala odmłodzić starsze egzemplarze, które lubią ogałacać się z liści od dołu.
Uwaga! Jedynie w przypadku uprawy odmian o barwnych liściach, zalecane jest natychmiastowe usuwanie przyrostów z zielonymi liśćmi, gdyż niektóre odmiany barwne mają tendencję do rewersji (powrotu pierwotnych cech gatunkowych, w tym głównie zielonych liści). Nieusuwanie odrostów może doprowadzić do zaniku cech odmianowych rośliny (odrosty zdominują pędy z barwnymi liśćmi).
Szkodniki i choroby, które mogą zaatakować figowiec
Figowiec pnący rzadko choruje, jednak czasami może być atakowany przez szkodniki (głównie przędziorki, szczególnie dobrze rozwijające się w pomieszczeniu z przesuszonym powietrzem).
Zastosowanie figowca pnącego w domu
Figowiec pnący w naszym klimacie może być uprawiany wyłącznie jako roślina doniczkowa. Wspaniale prezentuje się w stojącej lub wiszącej donicy, z której jego pędy mogą swobodnie zwieszać się do dołu, ale zmoże być tez prowadzony w formie pnącza wspinającego się po kratce lub płaskiej podporze (np. kawałku drewna). Może być też wykorzystany do tworzenia kompozycji z roślin doniczkowych, gdyż świetnie sprawdza się jako roślina dolnego piętra. Doskonale nadaje się też do tworzenia ogrodów w szkle.
Wybrane odmiany figowca pnącego
- 'White Sunny' – liście zielone, okrągłe z szerokim, białym obrzeżem
- 'Curly' – liście okrągłe, zielone, mocno pokarbowane
- 'Radicans White' – liście wydłużone, lancetowate, dość duże, zielone z białym obrzeżem
Zdjęcia: Tatyana, jobrestful, DimaBerlin, mytour / AdobeStock