Logo
Logo

Eonium drzewiaste / Aeonium (Aeonium arboreum)

Eonium drzewiaste / Aeonium (Aeonium arboreum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
 • Gleba: próchniczna, przepuszczalna, lekka
 • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
 • Pokrój: wzniesiony, zwarty
 • Wysokość: 60-80 cm (w donicy)
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: wnętrza, miejsca eksponowane, pojedynczo
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany

  Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum) to sukulentowy półkrzew z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Występuje min. w północno-zachodniej Afryce (min. Maroko), ale na stanowiskach naturalnych bywa też spotykany w wielu innych rejonach świata o ciepłym klimacie (min. Europa Południowa, Australia, Nowa Zelandia), gdzie zasiedla suche, kamieniste łąki i skaliste zbocza.

  Eonium drzewiaste w naturze może dorastać nawet do 2 m wys., a uprawiane w doniczkach rzadko przekracza 60-80 cm wys. Roślina tworzy wzniesione, sztywne, grube, rozgałęzione, nieco powyginane i drewniejące od dołu pędy (zawierają drażniący sok mleczny), zwieńczone gęstymi, spłaszczonymi, rozłożystymi rozetami mięsistych, łopatkowych, wydłużonych, zielonych, lekko owłosionych na brzegach liści.

  W odpowiednich warunkach eonium może kwitnąć (zwykle wiosną), rozwijając małe, promieniste, liczne, żółte kwiaty, zebrane na szczytach wzniesionych, sztywnych, grubych pędów w okazałe, stożkowe, gęste kwiatostany. Po przekwitaniu pęd kwiatostanowy obumiera.

  Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
  Przeczytaj także
  Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

  Wymagania i uprawa

  Ze względu na całkowity brak mrozoodporności, w naszym kraju eonium może być uprawiane w jako roślina pokojowa, wystawiana na zewnątrz jedynie w okresie letnim. W uprawie oczekuje ciepłego i słonecznego, ale lekko osłoniętego przed południowym słońcem stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, dobrze zdrenowanej, umiarkowanie wilgotnej ziemi z dodatkiem perlitu lub piasku (np. podłoża dla sukulentów i kaktusów). Przez cały rok eonium oczekuje stosunkowo wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 22-26°C, natomiast zimą ok. 10-12°C. 

  Dobrze znosi przejściową suszę, ale nie toleruje zalania, dlatego powinno być podlewane umiarkowanie. Nie wymaga nawożenia, ale rozrośnięte egzemplarze można zasilać w sezonie wegetacyjnym nawozami dla kaktusów. W okresie zimowego spoczynku podlewanie rośliny ograniczamy do absolutnego minimum.

  Eonium może być rozmnażane za pomocą ukorzeniania wierzchołkowych rozetek liściowych lub pojedynczych liści.

  Zastosowanie

  Ze względu na swój atrakcyjny, drzewkowaty pokrój, eonium drzewiaste najlepiej prezentuje się w donicy jako soliter. Może być też wykorzystane do tworzenia oryginalnego bonsai, gdyż posiada ciekawy, naturalnie drzewkowaty pokrój i dobrze znosi ciecie.

  Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
  Przeczytaj także
  Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

  Wybrane gatunki i odmiany

  Eonium drzewiaste:

  • 'Schwarzkopf' (zdj. 2) – o ciemnobordowych liściach
  • 'Albovariegatum' – o zielonych liściach z kremowobiałym obrzeżem

  Inne gatunki i odmiany eonium to min.:

  • A. haworthii – o spłaszczonych rozetach tworzących się nad ziemią (odm. 'Kiwi' o liściach z różowo-kremowym obrzeżem)
  • A. sedifolium – o wałeczkowatych, mięsistych, niedużych liściach
  • A. leucoblepharum – krzewinka o oryginalnym kształcie i szpiczasto zakończonych, szerokich, płaskich liściach z biegnącym przez ich środek ciemnym prążkiem
  • A. tabuliforme – o spłaszczonych, talerzowatych, okazałych, wyrastających nad ziemią rozetach i lekko owłosionych liściach (np. 'Variegata' o zielonych liściach z kremowym obrzeżem)

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk
   

  Autor
  Eonium drzewiaste / Aeonium
  Eonium drzewiaste / Aeonium
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.