Eonium drzewiaste / Aeonium Aeonium arboreum

Eonium drzewiaste Aeonium
Eonium drzewiaste / Aeonium (Aeonium arboreum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
9
Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, lekka, próchniczna
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 60-80 cm (w donicy)
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: miejsca eksponowane, pojedynczo, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany

Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum) to sukulentowy półkrzew z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Występuje min. w północno-zachodniej Afryce (min. Maroko), ale na stanowiskach naturalnych bywa też spotykany w wielu innych rejonach świata o ciepłym klimacie (min. Europa Południowa, Australia, Nowa Zelandia), gdzie zasiedla suche, kamieniste łąki i skaliste zbocza.

Eonium drzewiaste w naturze może dorastać nawet do 2 m wys., a uprawiane w doniczkach rzadko przekracza 60-80 cm wys. Roślina tworzy wzniesione, sztywne, grube, rozgałęzione, nieco powyginane i drewniejące od dołu pędy (zawierają drażniący sok mleczny), zwieńczone gęstymi, spłaszczonymi, rozłożystymi rozetami mięsistych, łopatkowych, wydłużonych, zielonych, lekko owłosionych na brzegach liści.

W odpowiednich warunkach eonium może kwitnąć (zwykle wiosną), rozwijając małe, promieniste, liczne, żółte kwiaty, zebrane na szczytach wzniesionych, sztywnych, grubych pędów w okazałe, stożkowe, gęste kwiatostany. Po przekwitaniu pęd kwiatostanowy obumiera.

Wymagania i uprawa

Ze względu na całkowity brak mrozoodporności, w naszym kraju eonium może być uprawiane w jako roślina pokojowa, wystawiana na zewnątrz jedynie w okresie letnim. W uprawie oczekuje ciepłego i słonecznego, ale lekko osłoniętego przed południowym słońcem stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, dobrze zdrenowanej, umiarkowanie wilgotnej ziemi z dodatkiem perlitu lub piasku (np. podłoża dla sukulentów i kaktusów). Przez cały rok eonium oczekuje stosunkowo wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 22-26°C, natomiast zimą ok. 10-12°C. 

Dobrze znosi przejściową suszę, ale nie toleruje zalania, dlatego powinno być podlewane umiarkowanie. Nie wymaga nawożenia, ale rozrośnięte egzemplarze można zasilać w sezonie wegetacyjnym nawozami dla kaktusów. W okresie zimowego spoczynku podlewanie rośliny ograniczamy do absolutnego minimum.

Eonium może być rozmnażane za pomocą ukorzeniania wierzchołkowych rozetek liściowych lub pojedynczych liści.

Zastosowanie

Ze względu na swój atrakcyjny, drzewkowaty pokrój, eonium drzewiaste najlepiej prezentuje się w donicy jako soliter. Może być też wykorzystane do tworzenia oryginalnego bonsai, gdyż posiada ciekawy, naturalnie drzewkowaty pokrój i dobrze znosi ciecie.

Wybrane gatunki i odmiany

Eonium drzewiaste:

  • 'Schwarzkopf' (zdj. 2) – o ciemnobordowych liściach
  • 'Albovariegatum' – o zielonych liściach z kremowobiałym obrzeżem

Inne gatunki i odmiany eonium to min.:

  • A. haworthii – o spłaszczonych rozetach tworzących się nad ziemią (odm. 'Kiwi' o liściach z różowo-kremowym obrzeżem)
  • A. sedifolium – o wałeczkowatych, mięsistych, niedużych liściach
  • A. leucoblepharum – krzewinka o oryginalnym kształcie i szpiczasto zakończonych, szerokich, płaskich liściach z biegnącym przez ich środek ciemnym prążkiem
  • A. tabuliforme – o spłaszczonych, talerzowatych, okazałych, wyrastających nad ziemią rozetach i lekko owłosionych liściach (np. 'Variegata' o zielonych liściach z kremowym obrzeżem)

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk
 

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści