Reo meksykańskie (Tradescantia spathacea) to bylina z rodzaju trzykrotka, należąca do rodziny komelinowatych (Commelinaceae). Jej ojczyzną jest Ameryka Środkowa i Północna (głównie Meksyk), ale w jest też uprawiana w innych rejonach świata, jako roślina ozdobna.

Reo meksykańskie może dorastać do ok. 30-50 cm wys. Tworzy obłą, sztywną, początkowo krótką i wzniesioną, z czasem wydłużającą się i lekko pokładającą łodygę, z licznymi węzłami liściowymi. Liście są szeroko-lancetowate, nagie, ostro zakończone, mieczowate, mięsiste, rynienkowate i bezogonkowe. Na pędzie układają się naprzemiennie. Liście z wierzchu są zielone, gładkie i błyszczące, natomiast od spodu purpurowo-fioletowe.

Reo meksykańskie może kwitnąć przez cały rok, wydając małe, trzypłatkowe, krótkoogonkowe, białe kwiaty, zebrane w kątach liści w gęste wierzchotki, otoczone purpurową pochewką w kształcie łódki. Kwiaty nie stanowią dużego waloru ozdobnego rośliny, dlatego najlepiej jest je usuwać.

Reo meksykańskie nie jest rośliną wysoką, ale ponieważ tworzy liczne odrosty, może rozrastać się w duże, okazałe, gęste kępy.

Wymagania i uprawa

Reo meksykańskie w uprawie przez cały rok oczekuje dość wysokiej temperatury, nieco wyższej latem (22-26°C) i niższej zimą (ok. 18-20°C). Preferuje też słoneczne lub półcieniste stanowiska i żyzną, przepuszczalną ziemię, wilgotną latem i bardziej suchą zimą.

Roślina zdecydowanie lepiej znosi krótkotrwałą suszę niż zalanie, dlatego powinna być podlewana często, ale umiarkowanie.

Reo ma wzniesiony pokrój, ale pędy starszych egzemplarzy, szczególnie uprawianych w miejscu słabo oświetlonym, mogą z czasem zacząć się pokładać, wyciągać do światła i w dolnych partiach ogałacać z liści. Dlatego też choć reo nie wymaga systematycznego cięcia, zbyt długie, zdeformowane lub wyciągnięte pędy warto przyciąć. Ze śpiących oczek roślina wypuści nowe odrosty i ładnie się zagęści.

Reo meksykańskie można rozmnażać przez sadzonki pędowe (które są niczym innym, jak ściętymi wierzchołkami rośliny). Dobrze ukorzeniają się w wodzie. Roślinę można też dzielić (odmiany ozdobne) jak i wysiewać.

Zastosowanie

Reo meksykańskie to ciekawa i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Najładniej prezentuje się w donicy jako soliter, gdyż w dobrych warunkach rozrasta się w rozłożyste kępy. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się odmiany o pasiastych liściach. Roślina może być wystawiana sezonowo (latem) na balkon lub taras.

Odmiany

  • 'Variegata' – zewnętrzna strona liści jest zielona i ozdobiona białymi oraz różowymi pasami, spód liści bordowo-fioletowy
  • 'Sitara Gold' – blaszka liściowa jest zielona z szerokimi, żółtymi pasami lub całkiem żółta, spód liści bordowo-fioletowy


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk