Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
269
Okazje

Łatwa uprawa grudnika – kaktusa bożonarodzeniowego

Schlumbergera kwitnie kiedy większość roślin pozostaje w stanie uśpienia. Jej piękne kwiaty pojawiają się najczęściej w grudniu – stąd często nazywana jest grudnikiem lub kaktusem Bożonarodzeniowym. Dowiedz się jakie ma wymagania i jak ją uprawiać.

 
Spis treści
Grudnik, szlumbergera, kaktus bożonarodzeniowy Roślina często mylona z grudnikiem Kolorowe odmiany grudników Cechy charakterystyczne grudnika – opis rośliny Uprawa i pielęgnacja grudnika – co robić by pięknie kwitł

Grudnik, szlumbergera, kaktus bożonarodzeniowy

Grudnik częściej spotykany jest pod nazwą kaktus bożonarodzeniowy ale mnogość nazw zwyczajowych tej rośliny nie kończy się na tych dwóch! Możemy znaleźć ją też jako grudzień, grudniówka, barbórka, raczek, kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe czy też bierwion zimowy.

Roślina ta zaliczana jest do rodzaju Schlumbergera, a jej prawidłowa nazwa to schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata).

Nazwa rodzaju pochodzi od francuskiego kolekcjonera kaktusów – Frédérica Schlumbergera. Znanych jest ich 6 gatunków – S. kautskyi, S. microsphaerica, S. opuntioides, S. orssichiana, S. russelliana, S. truncata, a w uprawie występują głównie mieszańce schlumbergery zimowej (S. truncata).

Uprawa kaktusa bożonarodzeniowego, Schlumbergera kwiat fot. floradania.dkFot. floradania.dk

Grudnik to wyjątkowo kwitnący sukulent, który swoim obfitym kwitnieniem zaskakuje i zachwyca.

Grudnik czy nie grudnik?

Kaktus bożonarodzeniowy jest bardzo często mylony z kaktusem wielkanocnym zwanym Rhipsalidopsis gaertneri lub Hatiora gaertneri. Rośliny różnią się przede wszystkim budową kwiatów – schlumbergera ma kwiaty długości około 5 cm, z warstwami wygiętych do tyłu płatków i wystającymi pręcikami, a kwiaty kaktusa Wielkanocnego są mniejsze, do 3 cm, mają ostro zakończone płatki i krótkie pręciki.

Kaktus bożonarodzeniowy kwitnie od grudnia do końca zimy, a kwiaty na kaktusie wielkanocnym pojawiają się wiosną – od marca do maja. 

Kolorowe odmiany grudników

  • 'Bristol Queen' – białe kwiaty
  • 'Bristol Rose' – dwubarwne kwiaty (ciemnoróżowe i białe)
  • 'Christmas Cheer' – dwubarwne kwiaty (pomarańczowo-czerwone)
  • 'Dark Eva' – dwubarwne kwiaty (biało-różowe)
  • 'Gold Charm' – żółte kwiaty
  • 'Nicole' – różowe kwiaty
  • 'Sunset Dancer' – czerwone kwiaty
  • 'Thoralise' – jasnoczerwone kwiaty
  • 'Westland' – małe, czerwone kwiaty
  • 'White Christmas' – białe lub biało-różowe kwiaty

Różnokolorowe kaktusy bozonarodzeniowe fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Kaktus bożonarodzeniowy zachwyca obfitym kwitnieniem w różnych kolorach – różowym, białym i czerwonym, a nawet żółtym (nowa odmiana 'Gold Charm')

Cechy charakterystyczne grudnika

Schlumbergera należy do rodziny kaktusowatych i choć nie posiada cierni, to mogą się na niej pojawiać delikatne włoski lub szczecinki.

Jest epifitem rosnącym w koronach tropikalnych drzew i na skałach. Pokrój rośliny jest zwisający, pędy dorastają do 15-30 cm. Ma spłaszczone podłużne kilkucentymetrowe człony pędowe (połączone niczym ogniwa zielonego łańcucha), z karbowanymi lub ząbkowanymi brzegami. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów, a różnej długości płatki osadzone są w 2 rzędach.

Kaktus bożonarodzeniowy kwitnie od grudnia (a czasem nawet w połowie października), zwykle do końca zimy.

Uprawa i pielęgnacja grudnika

Stanowisko dla grudnika

Schlumbergera powinna stać w jasnym lub półcienistym miejscu, na oknie o wystawie południowo-wschodniej lub zachodniej.

Latem lubi być wystawiana na świeże powietrze, ale nie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż mogą one ją poparzyć. Najlepiej rośnie w temperaturze 18-20ºC.

Kwitnienie i okres spoczynku grudnika

Aby grudnik zakwitł ponownie, zapewniamy mu dwukrotny spoczynek w ciągu roku. Pierwszy, na przełomie lutego i marca, drugi od sierpnia do października.

W okresie Bożego Narodzenia jest o ustawienie rośliny od sierpnia do października w chłodnym miejscu (8-10ºC). Kaktus Bożonarodzeniowy podobnie jak poinsecja wytwarza kwiaty pod warunkiem, że ma zapewnione co najmniej 10 godzin zupełnej ciemności (codziennie). Nawet światło żarówki wpływa na przedłużenie dnia, dlatego roślinę można przykryć pudełkiem lub schować do szafki.

Jeśli nie zapewnimy roślinie takich warunków może nie zakwitnąć w ogóle!

Po zakończeniu kwitnienia schlumbergera traci charakterystyczny połysk, a pędy zaczynają się kurczyć, co jest oznaką przechodzenia w kolejny stan spoczynku. W tym okresie rośliny nie nawozimy i podlewamy dopiero wtedy, gdy zacznie się marszczyć.

Po około 8 tygodniach można zacząć ją oszczędnie podlewać aż do wiosny. Gdy pojawią się nowe pędy należy zwiększyć podlewanie.

kaktus bożonarodzeniowy fot. Biuro Kwiatowe HolandiaFot. Biuro Kwiatowe Holandia

Grudnika postawionego na parapecie nie przekręcamy i nie przenosimy, gdyż na zmianę położenia reaguje zrzucaniem pąków kwiatowych.

Podlewanie i nawożenie grudnika

Schlumbergera w warunkach naturalnych rośnie w wilgotnych lasach więc potrzebuje odmiennych warunków niż większość kaktusów. Aby utrzymać wilgotność powietrza warto regularnie zraszać roślinę miękką wodą.

W okresie wzrostu regularnie ją podlewamy i nawozimy raz w miesiącu nawozami do sukulentów.

Nie wolno dopuścić, aby stała w wodzie! Przelane rośliny należy przesuszyć, a w przypadku, kiedy nie można ich uratować, warto spróbować zrobić z nich sadzonki pędowe.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: Biuro Kwiatowe Holandia, zdjęcie tytułowe: floradania.dk

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT