Monstera dziurawa w doniczce | Co lubi? Jak o nią dbać?

Monstera niezwykłe pnącze o dziurawych liściach. Jak ją pielęgnować

Monstera dziurawa to prawdziwa gwiazda wśród roślin doniczkowych, której efektowne, powcinane liście przyciągają wzrok i dodają wnętrzom egzotycznego uroku. Jej tropikalne pochodzenie sprawia, że wymaga specyficznych warunków uprawy, ale przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi odwdzięczyć się bujnym wzrostem i dekoracyjnym wyglądem. Jakie stanowisko wybrać dla monstery? Jak często ją podlewać, by cieszyła oko zdrowymi liśćmi? Sprawdź zasady pielęgnacji i zadbaj o swojego potwora.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
519
Streszczenie artykułu
Monstera to roślina o niezwykłych, dziurawych liściach, które przyciągają wzrok i dodają uroku każdemu wnętrzu. Pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie rośnie na wilgotnych, tropikalnych lasach deszczowych. W warunkach domowych monstera może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, a jej liście mogą mieć nawet 60 cm długości. Wymaga dobrze przepuszczalnej, próchniczej ziemi, regularnego podlewania i umiarkowanego oświetlenia. Monstera dobrze znosi cień, ale nie lubi bezpośredniego słońca, które może przypalić jej liście. Idealna temperatura dla tej rośliny to 20-22 stopnie Celsjusza. Monstera jest rośliną łatwą w uprawie, ale wymaga regularnego przycinania, aby kontrolować jej rozrost. Warto pamiętać, że jest to roślina trująca, więc powinna być trzymana z dala od dzieci i zwierząt. Monstera jest również rośliną oczyszczającą powietrze, która przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu. Warto zauważyć, że dziurawe liście monstery mają swoje praktyczne zastosowanie - w naturze służą do łapania światła w gęstych lasach tropikalnych.
Spis treści
Jak wygląda monstera? Dlaczego monstera ma dziury w liściach? Gdzie ustawić monsterę, by najlepiej wyglądała? Co lubi monstera? Jak dbać o monsterę?

Jak wygląda monstera i dlaczego jest tak modna?

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) należy do rodziny obrazkowatych Araceae i jest blisko spokrewniona i często mylona z filodendronem (Philodendron). Do rodzaju Monstera należy ponad 50 gatunków wiecznie zielonych roślin! Rodzimym środowiskiem monstery są lasy deszczowe Ameryki Środkowej. Różne rodzaje monstery rosną w Brazylii, na półwyspie Jukatan i w Meksyku.

Roślina ta otrzymała swoją nazwę ze względu na swoje ogromne rozmiary (łac. Monstrum - "potwór"). Według innej wersji, nazwa "monstera" pochodzi od łac. monstrotus - "niesamowity, dziwaczny".

W warunkach naturalnych monstera dziurawa jest zwykle rośliną płożącą (zwisającą) posiadającą chwytliwe korzenie powietrzne. Aby w naszych domach pięła się do góry wymaga silnych podpór. W naturze monstera może osiągnąć 30-40 metrów wysokości, w warunkach domowych oczywiście wymiary są skromniejsze. Jednak nawet w domu monstera będzie się rozciągać na kilka metrów.

Monstera rośnie wolno – w jednym roku tworzy zaledwie 1-2 liście. Liście młodej monstery są sercowate, całe – bez dziur. Wraz z czasem stają się skórzaste, charakterystycznie powcinane i dziurkowane. Mogą być bardzo duże (nawet do 60 cm średnicy). Kwiaty są zebrane w charakterystyczne kolby, które są jadalne – mają smak podobny do ananasa. Sok z nich jest wykorzystywany w Meksyku do produkcji napojów, lodów i wina musującego. Monstera dziurawa w warunkach domowych wyjątkowo rzadko kwitnie i tym samym owocuje.

MakeYourLifeGreener / YouTube

Dlaczego monstera ma dziury w liściach?

Dziury w liściach monstery wynikają z warunków, w jakich roślina żyje w swoim naturalnym środowisku. Przez większość czasu jest ona ukryta przed światłem słonecznym przez gęste korony drzew - i fotosynteza musi odbywać się dzięki jasnym promieniom słonecznym, które tylko od czasu do czasu padają na liście szczelinowe, które mają większą szansę na złapanie przypadkowego promienia światła niż całe liście o tej samej powierzchni.

Młode liście nie mają dziur, bo na niższych poziomach lasów, gdzie żyją młode monstery, przypadkowe promienie wciąż ledwo docierają, więc otwory są tu praktycznie bezużyteczne. Z wiekiem monstery wznoszą się wyżej wzdłuż pni drzew, gdzie częściej przenikają promienie słoneczne.

Teorie naukowców sugerują, że liście o takim kształcie pomagają przystosować się do słabego światła. Ponadto dziurkowane liście idealnie sprawdzają się na wietrze i podczas ulewy, gdyż powietrze i woda swobodnie przechodzą przez otwory.
Mostera dziurawa fot. Flora Dania
Fot. floradania.dk

Monstera doskonale wygląda w domu

Monstera stała się ikoną współczesnych wnętrz, a jej popularność nie słabnie od kilku sezonów. Dlaczego? Przede wszystkim zachwyca swoim egzotycznym wyglądem – duże, powcinane liście z charakterystycznymi dziurami nadają wnętrzom tropikalny, stylowy klimat. Wpasowuje się idealnie w trendy urban jungle, które promują wprowadzanie natury do domowych przestrzeni.

Oprócz efektownego wyglądu monstera jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Dobrze znosi warunki domowe, nie wymaga intensywnej opieki, a jednocześnie potrafi urosnąć do imponujących rozmiarów, stając się centralnym punktem aranżacji wnętrza. Jej dekoracyjne liście stały się również inspiracją w designie – pojawiają się na grafikach, tapetach, tekstyliach i dodatkach, co jeszcze bardziej zwiększa jej rozpoznawalność.

W sprzedaży są rośliny o wielkości ok. 50 cm. Podczas zakupów, zwłaszcza w supermarketach, należy dobrze obejrzeć roślinę. Należy wybierać tylko rośliny o nieuszkodzonych liściach. Naturalne dziury w liściach można łatwo odróżnić od uszkodzeń – gdyż te posiadają brązowe brzegi.

Młode monstery doskonale sprawdzają się w kompozycjach z innymi roślinami o ozdobnych liściach (np. ze scindapsusem złotym). Starsze egzemplarze ze względu na swoje duże rozmiary powinny rosnąć samotnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji monstera może osiągnąć wysokość ponad 2 m!

Ciekawe odmiany monstery Fot. Flower Council Holland

Ciekawe odmiany monstery

'Borsigiana' – ma bardzo duże liście. Uprawiana w warunkach pokojowych wydaje jadalne owoce, o ananasowym aromacie, 'Marmorata' – liście mają żółte plamy, 'Variegata' – liście mają białe przebarwienia

Monstera ma niewygórowane wymagania i dobrze rośnie w doniczce

Miejsce
Monstera dziurawa jest rośliną tolerancyjną na różne warunki, dlatego często jest wybierana do biur i mieszkań. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – najlepiej rośnie na stanowisku oddalonym od okna o 2-3 m. Zbyt silne słońce powoduje przypalenia liści (żółte plamy z dziurkami), a gdy jest go za mało liście rośliny pozostają małe i czasem więdną. 

Temperatura
Monstera dobrze rośnie w temperaturach pokojowych. Optymalna temperatura latem to 24°C, minimalna temperatura zimą to 13°C. Zbyt niska temperatura powoduje ciemne plamy na liściach. Roślina jest wrażliwa na przeciągi, dlatego też należy unikać stawiania jej przy uchylanym oknie. 

Monstery są dość łatwe w domowej uprawie, być może dlatego są tak popularne.

Jak pielęgnować monsterę, by zdrowo i pięknie rosła?

Podlewanie

  • Monstera lubi wysoką wilgotność powietrza. W tym celu roślinę należy zraszać regularnie miękką wodą 2 razy w tygodniu.
  • W zimie należy odsunąć ją od źródła ciepła – kaloryferów lub piecyka.
  • Roślina nie lubi nadmiaru wody – nadmierne podlewanie powoduje żółknięcie i brunatnienie starszych liści.
  • Przed podlewaniem należy pozwolić podłożu przeschnąć.
  • W lecie należy podlewać raz w tygodniu, a w zimie raz na dwa tygodnie.

Ziemia i nawożenie

  • Dobrze rośnie w przepuszczalnym podłożu torfowym.
  • Roślinę należy nawozić nawozem do roślin zielonych, od wiosny do jesieni – co 2-3 tygodnie.

Przesadzenie, cięcie i rozmnażanie

  • Monsterę należy przesadzać co roku na wiosnę lub w przypadku starszych roślin wymieniać co roku górną warstwę podłoża.
  • Roślina nie wymaga cięcia.
  • Jeśli jest bardzo duża – można odciąć część wierzchołkową i ukorzenić.
  • Monsterę można rozmnażać na wiosnę, przez sadzonki wierzchołkowe. Ukorzeniać je można w wodzie lub w podłożu – warto wtedy rośliny zanurzyć w ukorzeniaczu

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kseniaso / Adobe Stock oraz PublicDomainPictures

Warto wiedzieć !

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Monstera Variegata Monstera Variegata

Monstera dziurawa Monstera deliciosa

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Kaja
29-11-2021 12:17
W mojej monsterze też rosną liście od razu z dziurami, chociaż nie wiem, czy może dziać sie to tylko w ten sposób. Sprawdźcie tutaj więcej o monsterze, i to tej z białymi plamami: https://www.a-ronet.pl/monstera-variegata-charakterystyka/
Gość Maria
31-07-2021 12:08
W mojej monsterze tez najpierw pojawiają się liście w kształcie serc, które z czasem się rozdzielają i tworzą się dziury. Ciekawe jak u gościa Oli rosną liście od razu z dziurami?
Gość Monika
25-04-2021 12:30
W liściach powstają dziury. Nie muszą być w nich od razu. Proszę nie pisać bzdur Pani Olu
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści