Jak wygląda monstera?
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) należy do rodziny obrazkowatych Araceae i jest blisko spokrewniona i często mylona z filodendronem (Philodendron). Do rodzaju Monstera należy ponad 50 gatunków wiecznie zielonych roślin! Rodzimym środowiskiem monstery są lasy deszczowe Ameryki Środkowej. Różne rodzaje monstery rosną w Brazylii, na półwyspie Jukatan i w Meksyku.
Roślina ta otrzymała swoją nazwę ze względu na swoje ogromne rozmiary (łac. Monstrum - "potwór"). Według innej wersji, nazwa "monstera" pochodzi od łac. monstrotus - "niesamowity, dziwaczny".
W warunkach naturalnych monstera dziurawa jest zwykle rośliną płożącą (zwisającą) posiadającą chwytliwe korzenie powietrzne. Aby w naszych domach pięła się do góry wymaga silnych podpór. W naturze monstera może osiągnąć 30-40 metrów wysokości, w warunkach domowych oczywiście wymiary są skromniejsze. Jednak nawet w domu monstera będzie się rozciągać na kilka metrów.
Monstera rośnie wolno – w jednym roku tworzy zaledwie 1-2 liście. Liście młodej monstery są sercowate, całe – bez dziur. Wraz z czasem stają się skórzaste, charakterystycznie powcinane i dziurkowane. Mogą być bardzo duże (nawet do 60 cm średnicy). Kwiaty są zebrane w charakterystyczne kolby, które są jadalne – mają smak podobny do ananasa. Sok z nich jest wykorzystywany w Meksyku do produkcji napojów, lodów i wina musującego. Monstera dziurawa w warunkach domowych wyjątkowo rzadko kwitnie i tym samym owocuje.
Dlaczego monstera ma dziury w liściach?
Dziury w liściach monstery wynikają z warunków, w jakich roślina żyje w swoim naturalnym środowisku. Przez większość czasu jest ona ukryta przed światłem słonecznym przez gęste korony drzew - i fotosynteza musi odbywać się dzięki jasnym promieniom słonecznym, które tylko od czasu do czasu padają na liście szczelinowe, które mają większą szansę na złapanie przypadkowego promienia światła niż całe liście o tej samej powierzchni.
Młode liście nie mają dziur, bo na niższych poziomach lasów, gdzie żyją młode monstery, przypadkowe promienie wciąż ledwo docierają, więc otwory są tu praktycznie bezużyteczne. Z wiekiem monstery wznoszą się wyżej wzdłuż pni drzew, gdzie częściej przenikają promienie słoneczne.
Monstera doskonale wygląda w domu
W sprzedaży są rośliny o wielkości ok. 50 cm. Podczas zakupów, zwłaszcza w supermarketach, należy dobrze obejrzeć roślinę. Należy wybierać tylko rośliny o nieuszkodzonych liściach. Naturalne dziury w liściach można łatwo odróżnić od uszkodzeń – gdyż te posiadają brązowe brzegi.
Młode monstery doskonale sprawdzają się w kompozycjach z innymi roślinami o ozdobnych liściach (np. ze scindapsusem złotym). Starsze egzemplarze ze względu na swoje duże rozmiary powinny rosnąć samotnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji monstera może osiągnąć wysokość ponad 2 m!
Monstera ma niewygórowane wymagania i dobrze rośnie w doniczce
Miejsce
Monstera dziurawa jest rośliną tolerancyjną na różne warunki, dlatego często jest wybierana do biur i mieszkań. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – najlepiej rośnie na stanowisku oddalonym od okna o 2-3 m. Zbyt silne słońce powoduje przypalenia liści (żółte plamy z dziurkami), a gdy jest go za mało liście rośliny pozostają małe i czasem więdną.
Temperatura
Monstera dobrze rośnie w temperaturach pokojowych. Optymalna temperatura latem to 24°C, minimalna temperatura zimą to 13°C. Zbyt niska temperatura powoduje ciemne plamy na liściach. Roślina jest wrażliwa na przeciągi, dlatego też należy unikać stawiania jej przy uchylanym oknie.
Jak pielęgnować monsterę, by zdrowo i pięknie rosła?
Podlewanie
- Monstera lubi wysoką wilgotność powietrza. W tym celu roślinę należy zraszać regularnie miękką wodą 2 razy w tygodniu.
- W zimie należy odsunąć ją od źródła ciepła – kaloryferów lub piecyka.
- Roślina nie lubi nadmiaru wody – nadmierne podlewanie powoduje żółknięcie i brunatnienie starszych liści.
- Przed podlewaniem należy pozwolić podłożu przeschnąć.
- W lecie należy podlewać raz w tygodniu, a w zimie raz na dwa tygodnie.
Ziemia i nawożenie
- Dobrze rośnie w przepuszczalnym podłożu torfowym.
- Roślinę należy nawozić nawozem do roślin zielonych, od wiosny do jesieni – co 2-3 tygodnie.
Przesadzenie, cięcie i rozmnażanie
- Monsterę należy przesadzać co roku na wiosnę lub w przypadku starszych roślin wymieniać co roku górną warstwę podłoża.
- Roślina nie wymaga cięcia.
- Jeśli jest bardzo duża – można odciąć część wierzchołkową i ukorzenić.
- Monsterę można rozmnażać na wiosnę, przez sadzonki wierzchołkowe. Ukorzeniać je można w wodzie lub w podłożu – warto wtedy rośliny zanurzyć w ukorzeniaczu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures