Wiosenne nawożenie roślin doniczkowych | Dokarmiaj kwiaty domowe!

Nawożenie kwiatów domowych fot. Valerii_Honcharuk - Depositphotos

Aby nasze rośliny domowe wyglądały zdrowo i pięknie kwitły, warto zasilać je nawozami organicznymi oraz organiczno-mineralnymi bogatymi w niezbędne składniki pokarmowe. Prawidłowe nawożenie warto zacząć już na wiosnę, gdy rośliny wzrastają bardzo intensywnie, a jednocześnie są "wygłodniałe". Dowiedz się, kiedy dokładnie zacząć nawozić kwiaty domowe, jakie nawozy można wybrać oraz jak je stosować.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
13
Spis treści
Czy trzeba nawozić rośliny doniczkowe wiosną? Kiedy zacząć nawozić? Czym nawozić kwiaty doniczkowe w domu? Jak działa azot, fosfor i potas na rośliny doniczkowe?

Nawożenie kwiatów wiosną

Czy trzeba nawozić kwiaty domowe wiosną?

W przypadku roślin oraz kwiatów doniczkowych nawożenie jest tym ważniejsze, że mają one do dyspozycji niezbyt dużą ilość gleby, z tego też powodu substancje odżywcze szybko się wyczerpują.

Kiedy zacząć nawozić?

Pierwsze nawożenie kwiatów doniczkowych należy wykonać w marcu, kiedy rośliny budzą się z zimowego snu. Ze względu na ilość światła rośliny doniczkowe najbardziej intensywnie rosną w okresie od marca do września.

Wiosna to także pora przesadzania kwiatów. Z nawożeniem okazów, które przenieśliśmy do nowych doniczek, warto się wstrzymać trzy tygodnie, aby dać im szansę na regenerację systemu korzeniowego.

Wybieramy nawóz do roślin doniczkowych

Nawozy można podzielić w zależności od sposobu działania na wolnodziałające i szybkodziałające. Oprócz tego znajdziemy produkty o różniącym się składzie, który sprawia, że stosuje się je w nieco innych celach. Ponadto nawozy dla naszych roślin w domu możemy robić samodzielnie!

Czym nawozić kwiaty doniczkowe w domu?

  • Koreczki i pałeczki nawozowe – wciskamy do gleby pałeczki lub "tabletki" najczęściej w kształcie stożka. Przy każdym podlewaniu wydziela się z nich niewielka ilość nawozu
  • Granulki i proszek – które rozsypujemy na ziemi w około rośliny, by powoli uwalniały do niej składniki odżywcze.
  • Nawozy płynne – są najpopularniejszymi nawozami, które wybieramy dla naszych roślin domowych. Działają stosunkowo szybko i są bardzo skuteczne. Najczęściej spotykamy je pod postacią koncentratu do rozcieńczenia z wodą.
  • Domowe sposoby nawożenia – do nawozów domowej produkcji zaliczamy wywary z resztek organicznych, gnojówki, wodę po gotowaniu (nie mięsa!) czy też rozsypywanie na wierzch podłoża w doniczce drobnych resztek kuchennych, których nie atakują grzyby typu pleśni (np. fusów, skorupek jajek itp.).

Odpowiednie dawkowanie nawozów

Do właściwego wzrostu i rozwoju rośliny potrzebują trzech składników odżywczych: azotu, fosforu i potasu. Każdy z nich działa w inny sposób na rośliny i każdy z nich jest bardzo istotny do tego, by kwiaty zdrowo rosły, kwitły i przechodziły stan spoczynku zimowego.

  • Azot wpływa na wzrost pędów i liści oraz ich odpowiednie wybarwienie. Jego niedobór objawia się charakterystyczną, żółtawozieloną barwą liści i słabym wzrostem.
    Wszystko o nawożeniu azotem

  • Potas wpływa na prawidłowy rozwój liści oraz owoców. Zwiększa także odporność roślin na choroby i szkodniki.
    Wszystko o nawożeniu potasem

  • Fosfor odpowiada za rozwój i regenerację systemu korzeniowego.
    Wszystko o nawożeniu fosforem

Zbyt obfite zasilanie może być zabójcze dla roślin przez to, że zbyt mocne zasolenie podłoża w doniczce powoduje zamieranie systemu korzeniowego.
Nadmiar niektórych składników może powodować mocne osłabienie roślin – szczególnie groźne jest nieodpowiednie nawożenie azotem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Valerii_Honcharuk / Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Kwasomierz pH-metr glebowy | Target
Kwasomierz pH-metr glebowy | Target
Nawóz do trawników z mchem z mikroelementami – 1 kg | Target
Nawóz do trawników z mchem z mikroelementami – 1 kg | Target
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany  z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści