Logo
Logo

Wiosenne nawożenie roślin doniczkowych | Dokarmiaj kwiaty domowe!

Aby nasze rośliny domowe wyglądały zdrowo i pięknie kwitły, warto zasilać je nawozami organicznymi oraz organiczno-mineralnymi bogatymi w niezbędne składniki pokarmowe. Prawidłowe nawożenie warto zacząć już na wiosnę, gdy rośliny wzrastają bardzo intensywnie, a jednocześnie są "wygłodniałe". Dowiedz się, kiedy dokładnie zacząć nawozić kwiaty domowe, jakie nawozy można wybrać oraz jak je stosować.

Spis treści
Czy trzeba nawozić rośliny doniczkowe wiosną? Kiedy zacząć nawozić? Czym nawozić kwiaty doniczkowe w domu? Jak działa azot, fosfor i potas na rośliny doniczkowe?

Nawożenie kwiatów wiosną

Czy trzeba nawozić kwiaty domowe wiosną?

W przypadku roślin oraz kwiatów doniczkowych nawożenie jest tym ważniejsze, że mają one do dyspozycji niezbyt dużą ilość gleby, z tego też powodu substancje odżywcze szybko się wyczerpują.

Kiedy zacząć nawozić?

Pierwsze nawożenie kwiatów doniczkowych należy wykonać w marcu, kiedy rośliny budzą się z zimowego snu. Ze względu na ilość światła rośliny doniczkowe najbardziej intensywnie rosną w okresie od marca do września.

Wiosna to także pora przesadzania kwiatów. Z nawożeniem okazów, które przenieśliśmy do nowych doniczek, warto się wstrzymać trzy tygodnie, aby dać im szansę na regenerację systemu korzeniowego.

 
 

Wybieramy nawóz do roślin doniczkowych

Nawozy można podzielić w zależności od sposobu działania na wolnodziałające i szybkodziałające. Oprócz tego znajdziemy produkty o różniącym się składzie, który sprawia, że stosuje się je w nieco innych celach. Ponadto nawozy dla naszych roślin w domu możemy robić samodzielnie!

Czym nawozić kwiaty doniczkowe w domu?

 • Koreczki i pałeczki nawozowe – wciskamy do gleby pałeczki lub "tabletki" najczęściej w kształcie stożka. Przy każdym podlewaniu wydziela się z nich niewielka ilość nawozu
 • Granulki i proszek – które rozsypujemy na ziemi w około rośliny, by powoli uwalniały do niej składniki odżywcze.
 • Nawozy płynne – są najpopularniejszymi nawozami, które wybieramy dla naszych roślin domowych. Działają stosunkowo szybko i są bardzo skuteczne. Najczęściej spotykamy je pod postacią koncentratu do rozcieńczenia z wodą.
 • Domowe sposoby nawożenia – do nawozów domowej produkcji zaliczamy wywary z resztek organicznych, gnojówki, wodę po gotowaniu (nie mięsa!) czy też rozsypywanie na wierzch podłoża w doniczce drobnych resztek kuchennych, których nie atakują grzyby typu pleśni (np. fusów, skorupek jajek itp.).

Odpowiednie dawkowanie nawozów

Do właściwego wzrostu i rozwoju rośliny potrzebują trzech składników odżywczych: azotu, fosforu i potasu. Każdy z nich działa w inny sposób na rośliny i każdy z nich jest bardzo istotny do tego, by kwiaty zdrowo rosły, kwitły i przechodziły stan spoczynku zimowego.

 • Azot wpływa na wzrost pędów i liści oraz ich odpowiednie wybarwienie. Jego niedobór objawia się charakterystyczną, żółtawozieloną barwą liści i słabym wzrostem.
  Wszystko o nawożeniu azotem

 • Potas wpływa na prawidłowy rozwój liści oraz owoców. Zwiększa także odporność roślin na choroby i szkodniki.
  Wszystko o nawożeniu potasem

 • Fosfor odpowiada za rozwój i regenerację systemu korzeniowego.
  Wszystko o nawożeniu fosforem

Zbyt obfite zasilanie może być zabójcze dla roślin przez to, że zbyt mocne zasolenie podłoża w doniczce powoduje zamieranie systemu korzeniowego.
Nadmiar niektórych składników może powodować mocne osłabienie roślin – szczególnie groźne jest nieodpowiednie nawożenie azotem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Valerii_Honcharuk / Depositphotos

Autor
Wiosenne nawożenie roślin doniczkowych | Dokarmiaj kwiaty domowe!
Wiosenne nawożenie roślin doniczkowych | Dokarmiaj kwiaty domowe!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_nawozenie_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI