Dlaczego warto stosować nawozy wiosenne?
Nawozy wiosenne powinny być bogate w azot, potas i fosfor, gdyż to te składniki warunkują prawidłowy rozwój roślin po okresie zimowym. Nawozy azotowe można podzielić na dwie dawki i jedną podać przed wegetacyjnie, a drugą pogłównie. Natomiast nawozy potasowe i fosforowe należy podać jednorazowo. Dobrze sprawdzają się również nawozy wieloskładnikowe, których stosowanie jest dużo prostsze, a przynosi roślinom wiele korzyści.
Nawozy wiosenne mają ogromny wpływ na rozwój rośliny. Przyspieszają ich rozwój i umożliwiają szybki wzrost oraz piękne kwitnienie i obfite owocowanie.
Jakie nawozy wiosenne wybrać?
Nawozy wiosenne powinny zapewniać roślinom wszystkie niezbędne składniki do zdrowego rozpoczęcia sezonu. Odpowiednie zasilenie gleby sprawia, że rośliny są silniejsze i odporniejsze na patogeny oraz niekorzystnie czynniki zewnętrzne. To również nawozy wiosenne mają duży wpływ na jakość kwitnienia i zebranych plonów w późniejszym czasie.
Brak nawożenia lub zastosowanie nieodpowiednich nawozów może znacznie osłabić kondycję rośliny, przez co kwitnienie i owocowanie będzie słabe.
Jak stosować nawozy wiosenne?
- Nawozy wiosenne sypiemy na glebę dookoła roślin. Można ją później lekko wzruszyć, aby cząstki nawozu zmierzały się z wierzchnią jej warstwą.
- Należy stosować dokładnie takie dawki, jakie zalecił producent (nawozy mineralne są bardzo wydajne i zwykle stosujemy ich dawki są małe).
- Niezależnie od rodzaju wybranego nawozu, należy pamiętać, że nie wolno aplikować ich zbyt wcześnie – nawozy wiosenne powinny być stosowane, gdy ryzyko przymrozków jest znikome, a podłoże jest dobrze rozmarznięte.
- Nawozy wiosenne warto zastosować do wszystkich roślin: drzew, krzewów, trawnika, roślin ozdobnych i jadalnych.
- W przypadku roślin jednorocznych podłoże można zasilić przed wysiewem i powtórzyć nawożenie po 2-3 tygodniach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: wal_172619 / Pixabay ed.
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!