Logo
Logo

Ziemia do lawendy – jaka jest najlepsza i którą wybrać? 3 najważniejsze cechy

Lawenda to prawdziwa królowa letnich zapachów, która potrafi przemienić każdy ogród w pachnący raj. Jej delikatne fioletowe kwiaty nie tylko cieszą oczy, ale też przyciągają pszczoły i motyle, tworząc przyjazne środowisko dla owadów zapylających. Aby jednak lawenda mogła w pełni rozwinąć swój potencjał, potrzebuje odpowiedniej ziemi. Ziemia do lawendy jest kluczowa dla jej zdrowia i pięknego, długotrwałego kwitnienia. Przyjrzyjmy się, jak przygotować idealne podłoże dla tej wyjątkowej rośliny.

Dlaczego odpowiednia ziemia jest kluczowa dla lawendy?

Lawenda (łac. Lavandula) to rodzaj roślin, do których należą uwielbiane przez wielu, pachnące krzewinki, które naturalnie występują w regionach śródziemnomorskich. Dlatego też, aby lawenda mogła pięknie kwitnąć w naszych ogrodach, musimy jej zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Odpowiednia ziemia to nie tylko podstawa zdrowego wzrostu, ale także długowieczności rośliny i obfitego kwitnienia.

W jakiej ziemi sadzić lawendę? 3 ważne cechy

W związku z powyższym, ziemia dla lawendy powinna charakteryzować się kilkoma rzeczami, w tym jedną wyjątkowo zaskakującą:

1. Ziemia gliniasta czy piaszczysta? Przepuszczalność gleby

Podstawową cechą gleby dla lawendy jest jej przepuszczalność. Gleba powinna być luźna i dobrze przepuszczalna, aby korzenie nie były narażone na nadmiar wody, co może prowadzić do gnicia. W naturalnych warunkach rośliny te rosną na bardzo dobrze przepuszczalnych, piaszczystych ziemiach.

2. Czy lawenda lubi kwaśną ziemię? Odczyn pH dla lawendy

W regionie morza śródziemnego ziemie są w większości wapienne i lawenda preferuje właśnie takie gleby, czyli o odczynie zasadowym lub obojętnym (w granicach 6,5-8 pH). W Polsce większość ziem jest lekko kwaśna lub kwaśna, dlatego przed sadzeniem lawendy warto sprawdzić, jaką mamy w naszym ogrodzie i w razie konieczności przeprowadzić wapniowanie gleby.

3. Lawenda nie lubi gleby... żyznej? Wybierz ziemię ubogą w składniki odżywcze

Paradoksalnie, lawenda najlepiej rośnie na glebach ubogich. Zbyt żyzne podłoże może prowadzić do nadmiernego wzrostu liści kosztem kwiatów. Warto więc unikać nadmiernego nawożenia.

Jak przygotować ziemię dla lawendy? Jak to zrobić krok po kroku

Zrobienie odpowiedniego podłoża dla lawendy nie jest trudne, ale wymaga wiedzy i kilku kroków. Trzeba pamiętać o 3 cechach, o których pisaliśmy wcześniej i znać zasady dotyczące przygotowywania ziemi pod rośliny. I tak, kolejno:

  1. Ocena gleby w ogrodzie: Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest ciężka i gliniasta, będzie ona zbyt zbita i nieprzepuszczalna dla lawendy. Taka gleba może zatrzymywać zbyt dużo wody, co jest niekorzystne dla korzeni lawendy.
  2. Rozluźnienie gleby: Aby poprawić przepuszczalność gleby, należy ją rozluźnić. Można to osiągnąć przez mieszanie gliniastej gleby z materiałami, które poprawią jej strukturę. Najlepszymi dodatkami są piasek i żwir. Dodanie tych składników sprawi, że gleba stanie się bardziej luźna i przewiewna, co pozwoli na swobodny przepływ wody i powietrza do korzeni.
  3. Regulacja pH gleby: Lawenda najlepiej rośnie w glebie o odczynie zasadowym lub obojętnym, czyli pH w granicach 6,5-8. Jeśli gleba w twoim ogrodzie jest kwaśna, można podnieść jej pH, dodając wapno ogrodnicze. Wapno można kupić w sklepach ogrodniczych i stosować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Dodatek wapna nie tylko podnosi pH, ale również wzbogaca glebę w wapń, który jest korzystny dla lawendy.
  4. Dodanie kompostu: Kompost jest wartościowym dodatkiem do gleby, ponieważ dostarcza roślinom składników odżywczych i poprawia strukturę gleby. Jednak w przypadku lawendy należy stosować kompost umiarkowanie. Zbyt duża ilość składników odżywczych może spowodować, że roślina będzie produkować dużo liści kosztem kwiatów. Dlatego dodajemy kompost w niewielkich ilościach, aby nie przekarmić rośliny, jednocześnie zapewniając jej wystarczające wsparcie.

Sadzenie lawendy
Fot. Robert Przybysz / AdobeStock
Sadzenie lawendy to proces, który warto dobrze przemyśleć zaczynając od zadania sobie pytania, co właściwie lubi lawenda i jak o nią dbać. Najlepiej sadzić ją wiosną, kiedy minie ryzyko przymrozków. Ważne jest, aby wybrać słoneczne miejsce oraz właściwą glebę, co opisano w artykule powyżej. Później roślinę tę należy regularnie przycinać, umiarkowanie podlewać i co kilka lat odmładzać przez podział bryły.
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jak właściwie użyć ziemi do lawendy? Posadź roślinę w idealne podłoże!

Ziemię do lawendy dobrze jest zastosować bezpośrednio pod krzew w trakcie sadzenia w ogrodzie. Jeśli mamy taką możliwość dołek dla rośliny powinien mieć wielkość 2 razy większą niż bryła korzeniowa i cały wypełnić odpowiednio przygotowanym podłożem.

Jeśli nie masz możliwości uprawy lawendy w gruncie, doskonałą alternatywą są donice i pojemniki. W takim przypadku ważne jest, aby używać tylko mieszanki ziemi specjalnie przeznaczonej do lawendy (przygotowanej samodzielnie lub kupnej). Pamiętaj też o dobrym drenażu – na dno donicy warto wsypać warstwę keramzytu lub drobnych kamyków, aby zapewnić odpływ nadmiaru wody.

Jeśli nie masz możliwości i czasu, by przygotowywać własnej mieszanki ziemi, wiele sklepów ogrodniczych, jak i dużych marketach (typu Castorama, OBI itp.) oferuje gotowe podłoża dla wielu różnych gatunków roślin, w tym i lawendy. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, np. dla osób mających tzw. ogrody balkonowe.

Podłoże do lawendy COMPO SANA
Specjalne podłoże do lawendy
Podłoże do lawendy Compo Sana to najwyższej jakości specjalistyczna i ziemia do wszystkich odmian lawendy oraz innych roślin o podobnych wymaganiach. Dzięki zawartości startowej dawki nawozu dostarcza niezbędnych składników pokarmowych przez pierwsze 8 tygodni po posadzeniu.
Kup ziemię do lawendy w naszym sklepie

Jak dbać o glebę wokół lawendy?

Pielęgnacja gleby wokół rośliny oczywiście nie kończy się na jej przygotowaniu i sadzeniu. Aby lawenda kwitła obficie przez całe lato, trzeba dbać o kilka rzeczy. Po pierwsze, regularnie usuwaj chwasty, które mogą konkurować z lawendą o wodę i składniki odżywcze. Po drugie, podlewaj roślinę umiarkowanie, unikając przelania. Po trzecie, raz na kilka lat warto przeprowadzić zabieg wapnowania gleby, aby utrzymać odpowiedni odczyn pH.

Lawenda w polskim klimacie – co jeszcze warto wiedzieć?

Polski klimat może być wyzwaniem dla lawendy, zwłaszcza podczas mroźnych zim. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą jej przetrwać trudne warunki. Przede wszystkim, sadząc lawendę w gruncie, wybieraj słoneczne, osłonięte od wiatru miejsca. Możesz również zabezpieczyć rośliny na zimę, przykrywając je gałązkami iglaków lub specjalnymi włókninami. W przypadku uprawy w donicach, na zimę najlepiej przenieść je do chłodnego, ale nie zamarzającego pomieszczenia.

Piękno i zapach lawendy mogą być ozdobą każdego ogrodu, a odpowiednia ziemia jest kluczem do jej zdrowia i długowieczności. Pamiętaj o przygotowaniu przepuszczalnej, ubogiej w składniki odżywcze gleby o odpowiednim pH, a twoja lawenda odwdzięczy się pięknym, długotrwałym kwitnieniem. Dbaj o swoje rośliny, regularnie je pielęgnuj i ciesz się letnimi zapachami przez wiele lat!

 

Zdjęcie tytułowe: Barbara, New Africa / Adobestock

Autor
Ziemia do lawendy – jaka jest najlepsza i którą wybrać? 3 najważniejsze cechy
Ziemia do lawendy – jaka jest najlepsza i którą wybrać? 3 najważniejsze cechy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl