Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
11
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Błędy w uprawie lawendy | Sprawdź, co robisz źle!

Lawenda, to cenna roślina, która coraz chętniej jest uprawiana zarówno przez doświadczonych ogrodników, jak i amatorów. Zaletą uprawy lawendy, jest jej intensywny, fioletowy kolor, który idealnie pasuje do każdej rabaty i doniczki! To właśnie on, nadaje ogrodom charakteru, podkreśla ich piękno oraz sprawia, że w ogrodzie można odczuć słodkawy zapach.

Dzięki naszym cennym wskazówkom, jak prawidłowo obchodzić się z tą rośliną, każdy, bez większego wysiłku, będzie mógł cieszyć się tą wyjątkową rośliną przez długie lata. Koniecznie zatem, skorzystaj z naszych rad i popraw ewentualne błędy!

Lawenda jest rośliną ozdobną, którą coraz częściej można spotkać na plantacjach, w przydomowych ogrodach oraz w donicach i skrzyniach. Jej piękny, intensywny, fioletowy kolor sprawia, że ogród nabiera wyjątkowego charakteru, a lekko słodki, intensywny zapach, jest wyczuwalny już z daleka. Aby jednak mogła ona rosnąć, i spełniać swoje funkcje, lawenda potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu. Oto lista najczęściej popełnianych błędów, podczas uprawy lawendy.

Najczęściej popełniane błędy w uprawie lawendy

Wiele osób, zniechęca się do uprawy lawendy, gdyż niewystarczająca wiedza, lub brak umiejętności sprawiają, że roślina ta, albo nie rośnie, albo nie wygląda atrakcyjnie. Aby ułatwić uprawę lawendy, przygotowaliśmy listę najczęściej popełnianych błędów. O to one!

Niewłaściwe stanowisko

Lawenda, jest wymagającą co do stanowiska rośliną. Najlepiej rośnie na osłoniętych od wiatru terenach, na stanowisku słonecznym. Dobrze radzi sobie również w półcieniu, jednak mniej się rozwija, a jej kolor, może być mniej intensywny.

Rada
Aby lawenda doskonale rosła, warto sadzić ją na słonecznym stanowisku, w otoczeniu innych, wyższych roślin, które będą stanowić świetne zabezpieczenie przed wiatrem i mrozem.

Zła ziemia

Wiele osób, sadzi lawendę na wrzosowiskach i skalniakach, często w towarzystwie roślin kwasolubnych. To błąd, bo lawenda nie lubi kwaśnej ziemi.

Rada
Należy unikać kwaśnego, ciężkiego podłoża, oraz zastosowania ściółki w postaci kory. Prowadzi ona, do powstawania chorób grzybowych oraz niekiedy do obumarcia rośliny. Lawenda musi rosnąć podłożu o dużej zawartości wapna – glebie zasadowej, a jako ściółkę lepiej zastosować kamienie.

Zbyt dużo wody

Kiedy roślina rośnie w szybkim tempie, wiele osób myśli, że wymaga ona więcej podlewania. To straszny błąd! lawenda nie cierpi dużej ilości wody.

Rada
Nie należy zbyt często i intensywnie podlewać lawendy, gdyż doprowadzimy w ten sposób, do gnicia systemu korzeniowego, oraz rozwoju chorób. W przypadku przelania ziemi, warto podsypać suche podłoże, które wyciągnie nadmiar wody.

Brak lub błędy w przycinaniu

Lawenda, jak wiele roślin, potrzebuje cięcia, by pięknie kwitnąć. Brak jego zastosowania spowoduje, że roślina przerzedzi się, oraz straci piękny kolor, i intensywny zapach. Ważna jest również pora, w jakiej należy przycinać roślinę. Najlepiej, nie przekraczać pierwszej połowy września.

Rada
Aby roślina rosła, pięknie wyglądała oraz miała intensywny zapach, należy ja przycinać, by nadać jej kształtu, oraz pobudzić roślinę do silniejszego wzrostu. Zabieg ten, należy wykonać późnym latem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: lazeofglory / Depositphotos
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT