Logo
Logo

Błędy w uprawie lawendy | Sprawdź, co robisz źle!

Lawenda, to cenna roślina, która coraz chętniej jest uprawiana zarówno przez doświadczonych ogrodników, jak i amatorów. Zaletą uprawy lawendy, jest jej intensywny, fioletowy kolor, który idealnie pasuje do każdej rabaty i doniczki! To właśnie on, nadaje ogrodom charakteru, podkreśla ich piękno oraz sprawia, że w ogrodzie można odczuć słodkawy zapach.

Dzięki naszym cennym wskazówkom, jak prawidłowo obchodzić się z tą rośliną, każdy, bez większego wysiłku, będzie mógł cieszyć się tą wyjątkową rośliną przez długie lata. Koniecznie zatem, skorzystaj z naszych rad i popraw ewentualne błędy!

Spis treści
Niewłaściwe stanowisko Zła ziemia Zbyt dużo wody Brak lub błędy w przycinaniu

Najczęściej popełniane błędy w uprawie lawendy

Lawenda jest rośliną ozdobną, którą coraz częściej można spotkać na plantacjach, w przydomowych ogrodach oraz w donicach i skrzyniach. Jej piękny, intensywny, fioletowy kolor sprawia, że ogród nabiera wyjątkowego charakteru, a lekko słodki, intensywny zapach, jest wyczuwalny już z daleka. Aby jednak mogła ona rosnąć, i spełniać swoje funkcje, lawenda potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu. Oto lista najczęściej popełnianych błędów, podczas uprawy lawendy.

Make Your Life Greener / YouTube


Czego unikać w uprawie lawendy? Na co zwrócić uwagę i czego nie robić?

Wiele osób, zniechęca się do uprawy lawendy, gdyż niewystarczająca wiedza, lub brak umiejętności sprawiają, że roślina ta, albo nie rośnie, albo nie wygląda atrakcyjnie. Aby ułatwić uprawę lawendy, przygotowaliśmy listę najczęściej popełnianych błędów. O to one!

Niewłaściwe stanowisko

Lawenda, jest wymagającą co do stanowiska rośliną. Najlepiej rośnie na osłoniętych od wiatru terenach, na stanowisku słonecznym. Dobrze radzi sobie również w półcieniu, jednak mniej się rozwija, a jej kolor, może być mniej intensywny.

► Rada
Aby lawenda doskonale rosła, warto sadzić ją na słonecznym stanowisku, w otoczeniu innych, wyższych roślin, które będą stanowić świetne zabezpieczenie przed wiatrem i mrozem.

Zła ziemia

Wiele osób, sadzi lawendę na wrzosowiskach i skalniakach, często w towarzystwie roślin kwasolubnych. To błąd, bo lawenda nie lubi kwaśnej ziemi.

► Rada
Należy unikać kwaśnego, ciężkiego podłoża, oraz zastosowania ściółki w postaci kory. Prowadzi ona, do powstawania chorób grzybowych oraz niekiedy do obumarcia rośliny. Lawenda musi rosnąć podłożu o dużej zawartości wapna – glebie zasadowej, a jako ściółkę lepiej zastosować kamienie.

Zbyt dużo wody

Kiedy roślina rośnie w szybkim tempie, wiele osób myśli, że wymaga ona więcej podlewania. To straszny błąd! lawenda nie cierpi dużej ilości wody.

► Rada
Nie należy zbyt często i intensywnie podlewać lawendy, gdyż doprowadzimy w ten sposób, do gnicia systemu korzeniowego, oraz rozwoju chorób. W przypadku przelania ziemi, warto podsypać suche podłoże, które wyciągnie nadmiar wody.

Brak lub błędy w przycinaniu

Lawenda, jak wiele roślin, potrzebuje cięcia, by pięknie kwitnąć. Brak jego zastosowania spowoduje, że roślina przerzedzi się, oraz straci piękny kolor, i intensywny zapach. Ważna jest również pora, w jakiej należy przycinać roślinę. Najlepiej, nie przekraczać pierwszej połowy września.

► Rada
Aby roślina rosła, pięknie wyglądała oraz miała intensywny zapach, należy ja przycinać, by nadać jej kształtu, oraz pobudzić roślinę do silniejszego wzrostu. Zabieg ten, należy wykonać późnym latem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: lazeofglory / Depositphotos
G.T.

Autor
Błędy w uprawie lawendy | Sprawdź, co robisz źle!
Błędy w uprawie lawendy | Sprawdź, co robisz źle!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl