Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
81
Okazje

Skuteczne metody na mrówki w ogrodzie | Chemiczne i naturalne

W zależności od skali występowania, mrówki mogą być bardzo pożyteczne w ogrodzie – m.in. niszczą inne pasożytnicze owady żerujące na roślinach ozdobnych. Jednak duże kolonie powodują więcej szkód i stają się bardzo uciążliwe. Aby się ich pozbyć, trzeba przede wszystkim zlokalizować źródło, czyli gniazdo mrówek i sprytnie je usunąć.

Poznaj chemiczne i naturalne metody na pozbycie się nadmiaru mrówek z ogrodu lub domu!

 

Pomimo wszystkich zalet mrówki potrafią wyrządzić naprawdę duże szkody w ogrodzie. Niszczą rośliny z ogródka warzywnego i zagony z truskawkami, zakładają gniazda w najmniej odpowiednich miejscach i bywają naprawdę uciążliwymi sąsiadami.

W jaki sposób mrówki niszczą rośliny?
Mrówki to szkodniki

 • Mrówki mają niemiły zwyczaj zakładania gniazd w korzeniach mniejszych roślin. Gdy wiercą swoje korytarze i przeistaczają jakiś obszar w mrowisko, części podziemne roślin są niszczone.
 • Mrowiska dodatkowo powodują usychanie roślin – komory powietrzne tworzone wokół korzeni sprawiają, że nie mają one kontaktu z podłożem, a tym samym z wodą!
 • Mrówki często wspinają się na rośliny i niszczą ich pąki, kwiaty oraz uszkadzają owoce.
 • W przypadku miniaturowych odmian iglaków często się zdarza, że część nadziemna tych roślin jest bardzo wygodna dla mrówek. Zakładają one gniazda wśród ich igieł! Taka roślina łatwo brązowieje i może chorować.
 • Mrowiska na trawniku to rzecz bardzo niepożądana. Mrówki niszczą trawę, ale też wytrwale atakują "piknikowiczów", którzy rozbiją się ze swoim kocem niedaleko nich.
 • Mrówki i mszyce bardzo często występują w parze – słodka spadź wytwarzana przez te drugie sprawia, że mrówki chętnie się nimi opiekują, a nawet chronią przed drapieżnymi owadami. Usuwając mrówki, pośrednio utrudniamy życie mszycom żerującym na naszych roślinach.

Mrówki na roślinach, fot. Pixabay
Fot. Annette Meyer, bluld, monsterpong09/Pixabay

Jak walczyć z nadmiarem mrówek?
Chemiczne i naturalne

CHEMICZNE

 • Trutki
  Na rynku jest obecnie dostępnych wiele preparatów chemicznych o różnych formach, mających za zadanie albo wytępić mrówki, albo nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się. Są to np. Mrówkiller, AgrEvo, POLCYP 0,4 SL czy ANT-STOP.

NATURALNE

 • Cynamon
  Mrówki bardzo nie lubią tej orientalnej przyprawy. Po rozsypaniu jej przy mrowisku owady czym prędzej się wyprowadzają z tego miejsca.

 • Pieprz
  Działa podobnie jak cynamon, tylko mniej intensywnie. Rozsypując pieprz możemy wytworzyć naturalną barierę dla mrówek. 

 • Zapach świeżych liści pomidorów
  Wiele owadów nie lubi tego zapachu. Gdy uprawiamy pomidory warto pozgniatać ich liście (aby wydzieliły jak najwięcej zapachu) i rozłożyć w miejscu, które chcemy uchronić przez najazdem mrówek. Używając liści pomidorów nie zapominajmy o rękawiczkach!

 • Woda po moczeniu czosnku i pokrzyw
  Taki roztwór działa wyjątkowo dobrze jako repelent. Po wymoczeniu czosnku i pokrzywy przez 2-3 dni mamy gotowy, naturalny preparat w płynie.

 • Wrzątek
  Klasyczna i dość drastyczna metoda na pozbycie się mrówek. Nie można jednak z niej skorzystać w przypadku, gdy owady zagnieżdżą się wśród korzeni.

 • Mąka kukurydziana
  Jest ona mocnym środkiem wybijającym mrówki – owady spożywając ją giną.

 • Proszek do pieczenia
  Można spróbować odstraszać nim poszczególne osobniki od konkretnych roślin. Bardzo dobrze sprawdza się rozsypywanie proszku do pieczenia w odległości 10-15 cm od mniejszych roślinek i sadzonek.

 • Ocet spirytusowy
  Owady bardzo nie lubią ostrego zapachu octu. Można spryskiwać jego roztworem miejsca, gdzie przebywają mrówki zarówno w ogrodzie jak i w domu.

 • Rośliny odstraszające mrówki: lawenda, tymianek, mięta, rozmaryn, wrotycz pospolity, majeranek, nagietek lekarski
  Wśród ziół spotykamy wyjątkowo dużo gatunków, które są omijane przez mrówki. Dzieje się tak za sprawą obecności mocnych olejków eterycznych, szkodliwych dla owadów.

 • Pułapki: woda z miodem, doniczka z trocinami
  Miód działa na większość owadów jak lep. Mrówki w szczególności nie dają sobie z nim rady i zostają unieruchomione, gdy się na niego skuszą. Natomiast doniczka z trocinami to dość wyrafinowana pułapka – warunki jakie panują wewnątrz takiej doniczki są wyjątkowo dobre dla mrówek. Owady z upodobaniem przeniosą swoje gniazdo do trocin po czym będzie można je bezpiecznie wynieść z ogrodu.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: annasi, flockine/Pixabay

Autor
Skuteczne metody na mrówki w ogrodzie | Chemiczne i naturalne
Skuteczne metody na mrówki w ogrodzie | Chemiczne i naturalne
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka oraz zielarka. Przy kawie, yerba macie, herbacie i innych legalnych używkach chętnie rozmawia o roślinach i dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonych smaczków". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)Komentarze


Twoja strona ogrodu