Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
79
Do góry

Sposób na mrówki w ogrodzie

W zależności od skali występowania, mrówki mogą być bardzo pożyteczne w ogrodzie – m.in. niszczą inne pasożytnicze owady żerujące na roślinach ozdobnych. Jednak duże kolonie powodują więcej szkód i stają się bardzo uciążliwe. Aby się ich pozbyć, trzeba przede wszystkim zlokalizować źródło, czyli gniazdo mrówek i sprytnie je usunąć.

Poznaj chemiczne i naturalne sposoby na pozbycie się nadmiaru mrówek z ogrodu lub domu!

 

Pomimo wszystkich zalet mrówki potrafią wyrządzić naprawdę duże szkody w ogrodzie. Niszczą rośliny z ogródka warzywnego i zagony z truskawkami, zakładają gniazda w najmniej odpowiednich miejscach i bywają naprawdę uciążliwymi sąsiadami.

Mrówki jako szkodniki w ogrodzie:
w jaki sposób mrówki niszczą rośliny

 • Mrówki mają niemiły zwyczaj zakładania gniazd w korzeniach mniejszych roślin. Gdy wiercą swoje korytarze i przeistaczają jakiś obszar w mrowisko, części podziemne roślin są niszczone.
 • Mrowiska dodatkowo powodują usychanie roślin – komory powietrzne tworzone wokół korzeni sprawiają, że nie mają one kontaktu z podłożem, a tym samym z wodą!
 • Mrówki często wspinają się na rośliny i niszczą ich pąki, kwiaty oraz uszkadzają owoce.
 • W przypadku miniaturowych odmian iglaków często się zdarza, że część nadziemna tych roślin jest bardzo wygodna dla mrówek. Zakładają one gniazda wśród ich igieł! Taka roślina łatwo brązowieje i może chorować.
 • Mrowiska na trawniku to rzecz bardzo niepożądana. Mrówki niszczą trawę, ale też wytrwale atakują "piknikowiczów", którzy rozbiją się ze swoim kocem niedaleko nich.
 • Mrówki i mszyce bardzo często występują w parze – słodka spadź wytwarzana przez te drugie sprawia, że mrówki chętnie się nimi opiekują, a nawet chronią przed drapieżnymi owadami. Usuwając mrówki, pośrednio utrudniamy życie mszycom żerującym na naszych roślinach.

Mrówki na roślinach, fot. Pixabay
Fot. Annette Meyer, bluld, monsterpong09/Pixabay

Sposoby na mrówki:
chemiczne i naturalne

CHEMICZNE

 • Trutki
  Na rynku jest obecnie dostępnych wiele preparatów chemicznych o różnych formach, mających za zadanie albo wytępić mrówki, albo nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się. Są to np. Mrówkiller, AgrEvo, POLCYP 0,4 SL czy ANT-STOP.

NATURALNE

 • Cynamon
  Mrówki bardzo nie lubią tej orientalnej przyprawy. Po rozsypaniu jej przy mrowisku owady czym prędzej się wyprowadzają z tego miejsca.

 • Pieprz
  Działa podobnie jak cynamon, tylko mniej intensywnie. Rozsypując pieprz możemy wytworzyć naturalną barierę dla mrówek. 

 • Zapach świeżych liści pomidorów
  Wiele owadów nie lubi tego zapachu. Gdy uprawiamy pomidory warto pozgniatać ich liście (aby wydzieliły jak najwięcej zapachu) i rozłożyć w miejscu, które chcemy uchronić przez najazdem mrówek. Używając liści pomidorów nie zapominajmy o rękawiczkach!

 • Woda po moczeniu czosnku i pokrzyw
  Taki roztwór działa wyjątkowo dobrze jako repelent. Po wymoczeniu czosnku i pokrzywy przez 2-3 dni mamy gotowy, naturalny preparat w płynie.

 • Wrzątek
  Klasyczna i dość drastyczna metoda na pozbycie się mrówek. Nie można jednak z niej skorzystać w przypadku, gdy owady zagnieżdżą się wśród korzeni.

 • Mąka kukurydziana
  Jest ona mocnym środkiem wybijającym mrówki – owady spożywając ją giną.

 • Proszek do pieczenia
  Można spróbować odstraszać nim poszczególne osobniki od konkretnych roślin. Bardzo dobrze sprawdza się rozsypywanie proszku do pieczenia w odległości 10-15 cm od mniejszych roślinek i sadzonek.

 • Ocet spirytusowy
  Owady bardzo nie lubią ostrego zapachu octu. Można spryskiwać jego roztworem miejsca, gdzie przebywają mrówki zarówno w ogrodzie jak i w domu.

 • Rośliny odstraszające mrówki: lawenda, tymianek, mięta, rozmaryn, wrotycz pospolity, majeranek, nagietek lekarski
  Wśród ziół spotykamy wyjątkowo dużo gatunków, które są omijane przez mrówki. Dzieje się tak za sprawą obecności mocnych olejków eterycznych, szkodliwych dla owadów.

 • Pułapki: woda z miodem, doniczka z trocinami
  Miód działa na większość owadów jak lep. Mrówki w szczególności nie dają sobie z nim rady i zostają unieruchomione, gdy się na niego skuszą. Natomiast doniczka z trocinami to dość wyrafinowana pułapka – warunki jakie panują wewnątrz takiej doniczki są wyjątkowo dobre dla mrówek. Owady z upodobaniem przeniosą swoje gniazdo do trocin po czym będzie można je bezpiecznie wynieść z ogrodu.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: annasi, flockine/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu