Logo
Logo

Mrówki w ogrodzie: Skuteczne metody chemiczne i naturalne na ich zwalczanie

W zależności od skali występowania, mrówki mogą być pożytecznymi zwierzętami w ogrodzie, jednak trzeba pamiętać, że duże kolonie będą powodować więcej szkód niż przynosić korzyści. Aby się ich pozbyć, trzeba przede wszystkim zlokalizować źródło – czyli gniazdo mrówek i sprytnie je usunąć. Poznaj chemiczne i naturalne metody na pozbycie się nadmiaru mrówek z ogrodu lub domu!

Spis treści
Czy mrówki to szkodniki? Jak niszczą rośliny? Jaki chemiczny preparat wybrać? Jaki naturalny preparat wybrać?

Pomimo wszystkich zalet mrówki potrafią wyrządzić naprawdę duże szkody w ogrodzie. Niszczą rośliny z ogródka warzywnego i zagony z truskawkami, zakładają gniazda w najmniej odpowiednich miejscach i bywają naprawdę uciążliwymi sąsiadami.

W jaki sposób mrówki niszczą rośliny? Mrówki to szkodniki

  • Mrówki mają niemiły zwyczaj zakładania gniazd w korzeniach mniejszych roślin. Gdy wiercą swoje korytarze i przeistaczają jakiś obszar w mrowisko, części podziemne roślin są niszczone.
  • Mrowiska dodatkowo powodują usychanie roślin – komory powietrzne tworzone wokół korzeni sprawiają, że nie mają one kontaktu z podłożem, a tym samym z wodą!
  • Mrówki często wspinają się na rośliny i niszczą ich pąki, kwiaty oraz uszkadzają owoce.
  • W przypadku miniaturowych odmian iglaków często się zdarza, że część nadziemna tych roślin jest bardzo wygodna dla mrówek. Zakładają one gniazda wśród ich igieł! Taka roślina łatwo brązowieje i może chorować.
  • Mrowiska na trawniku to rzecz bardzo niepożądana. Mrówki niszczą trawę, ale też wytrwale atakują "piknikowiczów", którzy rozbiją się ze swoim kocem niedaleko nich.
  • Mrówki i mszyce bardzo często występują w parze – słodka spadź wytwarzana przez te drugie sprawia, że mrówki chętnie się nimi opiekują, a nawet chronią przed drapieżnymi owadami. Usuwając mrówki, pośrednio utrudniamy życie mszycom żerującym na naszych roślinach.

Mrówki na roślinach, fot. Pixabay Fot. Annette Meyer, bluld, monsterpong09 / Pixabay
 

Jak walczyć z nadmiarem mrówek? Chemiczne i naturalne

Walka z mrówkami może być zajęciem bardzo szybkim, albo udręką niczym wspinaczka na syzyfową górę. Wybór metody ich zwalczania powinien być wybrany rozsądnie – biorąc pod uwagę miejsce mrowiska i jego wielkość, gatunek mrówek czy też obecność zwierząt domowych. Dopiero po przeanalizowaniu tych i innych aspektów, należy wybrać odpowiadającą nam metodę – chemiczna wcale nie jest taka zła, jak się w ostatnich latach postrzega, natomiast naturalna jest zwykle też tańsza i szybsza do wdrożenia. Poznaj więc, wśród czego możesz wybierać.

Chemiczne metody zwalczania mrówek – szybkie i skuteczne

Choć naturalne metody mogą być skuteczne, czasami konieczne jest zastosowanie bardziej radykalnych środków. Chemiczne preparaty oferują szybkie i efektywne rozwiązania, które pozwalają na szybkie pozbycie się uciążliwych mrówek.

► Trutki i pułapki – skuteczne i celowane działanie

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów chemicznych, które różnią się formą i sposobem działania. Mają one na celu wytępienie mrówek lub zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się. Wśród popularnych środków można wymienić MrówkozolMrówkillerPOLCYP 0,4 SL czy różne inne granulaty i pułapki żelowe na mrówki.

Naturalne metody zwalczania mrówek – bezpieczne i ekologiczne rozwiązania

Naturalne metody zwalczania mrówek są bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Choć mogą wymagać więcej czasu i konsekwencji, są często równie skuteczne jak metody chemiczne. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

► Opryski, rozsypywanie i polewanie – naturalne preparaty

  • Cynamon: Mrówki bardzo nie lubią tej orientalnej przyprawy. Po rozsypaniu jej przy mrowisku owady czym prędzej się wyprowadzają z tego miejsca.
  • Pieprz: Działa podobnie jak cynamon, tylko mniej intensywnie. Rozsypując pieprz możemy wytworzyć naturalną barierę dla mrówek. 
  • Zapach świeżych liści pomidorów: Wiele owadów nie lubi tego zapachu. Gdy uprawiamy pomidory warto pozgniatać ich liście (aby wydzieliły jak najwięcej zapachu) i rozłożyć w miejscu, które chcemy uchronić przez najazdem mrówek. Używając liści pomidorów nie zapominajmy o rękawiczkach!
  • Woda po moczeniu czosnku i pokrzyw: Taki roztwór działa wyjątkowo dobrze jako repelent. Po wymoczeniu czosnku i pokrzywy przez 2-3 dni mamy gotowy, naturalny preparat w płynie.
  • Wrzątek: Klasyczna i dość drastyczna metoda na pozbycie się mrówek. Nie można jednak z niej skorzystać w przypadku, gdy owady zagnieżdżą się wśród korzeni.
  • Mąka kukurydziana: Jest ona mocnym środkiem wybijającym mrówki – owady spożywając ją giną.
  • Proszek do pieczenia: Można spróbować odstraszać nim poszczególne osobniki od konkretnych roślin. Bardzo dobrze sprawdza się rozsypywanie proszku do pieczenia w odległości 10-15 cm od mniejszych roślinek i sadzonek.
  • Ocet spirytusowy: Owady bardzo nie lubią ostrego zapachu octu. Można spryskiwać jego roztworem miejsca, gdzie przebywają mrówki zarówno w ogrodzie jak i w domu.

Naturalne bariery na mrówki – jak zapobiegać pojawianiu się tych owadów?

Jeśli w naszym ogrodzie często pojawiają się zbyt duże ilości mrówczych gości, warto posadzić rośliny odstraszające mrówki. Głównie są to zioła, ponieważ wśród nich spotykamy wyjątkowo dużo gatunków, które wydzielają mocne olejki eteryczne, będące szkodliwe dla owadów. Wymienić tutaj można np. lawenda, tymianek, mięta, rozmaryn, wrotycz pospolity, majeranek, nagietek lekarski.

A może pułapki? Woda z miodem i doniczka z trocinami

Miód działa na większość owadów jak lep. Mrówki w szczególności nie dają sobie z nim rady i zostają unieruchomione, gdy się na niego skuszą. Natomiast doniczka z trocinami to dość wyrafinowana pułapka – warunki jakie panują wewnątrz takiej doniczki są wyjątkowo dobre dla mrówek. Owady z upodobaniem przeniosą swoje gniazdo do trocin po czym będzie można je bezpiecznie wynieść z ogrodu.


Zdjęcie tytułowe: annasi, flockine / Pixabay

Autor
Mrówki w ogrodzie: Skuteczne metody chemiczne i naturalne na ich zwalczanie
Mrówki w ogrodzie: Skuteczne metody chemiczne i naturalne na ich zwalczanie
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl