Mrówki to wyjątkowe zwierzęta, które zależnie od miejsca i nasilenia występowania są zaliczane do owadów pożytecznych albo szkodników. Coraz częściej niestety, stają się tym drugim. Szczególnie, gdy ich kolonie są duże i liczne, oraz gdy masowo "zapuszczają się" do naszych domów w poszukiwaniu jedzenia.
Kiedy sięgać po preparaty na mrówki?
✔️ Gdy zauważymy, że zakładają mrowiska w korzeniach roślin ogrodowych lub w ich koronach (np. odmiany niskich karłowych iglaków).
✔️ Gdy w dużej ilości pojawiły się na tarasie i okolicach drzwi wejściowych.
✔️ Gdy zakładają kolonie pod kostką brukową lub pomiędzy płytami w ogrodzie.
✔️ Gdy jest ich zbyt dużo na trawniku.
✔️ Gdy zauważymy ich duże ilości w miejscach, gdzie na ziemi bawią się dzieci (przy piaskownicach, zjeżdżalniach czy miejscach piknikowych).
Wybierz najlepsze preparaty na mrówki
Warto wiedzieć – domowe preparaty na mrówki
Zanim sięgniemy po specjalne środki przeciwko mrówkom, można spróbować ograniczyć ich występowanie domowymi sposobami! Własnej produkcji pułapki i "trutki" są naturalne i bezpieczne dla środowiska ale pamiętajmy, że są też znacznie mniej skuteczne.
Przykładami domowych sposobów na mrówki są:
- trociny, które działają jak pułapka, która nie unicestwia mrówek – owady uwielbiają zakładać gniazda w suchych, drewnianych resztkach dlatego, gdy znajdą pojemnik z trocinami, szybko przeniosą do niego swoje mrowisko. Gdy już się tam znajdą, można je wynieść z dala od naszego ogrodu czy domu;
- miodne miseczki i mąka kukurydziana, działają natomiast owadobójczo – w miodzie owady po prostu się "zalepiają", a mąka kukurydziana jest wolno działającą substancją toksyczną dla mrówek, której nie potrafią odróżnić od bezpiecznego pożywienia.
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Zdjęcie tytułowe: MorganBurke / Pixabay edit