Latające mrówki – jak zwalczać i im zapobiegać?

Latajace mrowki – jak zwalczac i im zapobiegac hurtnice

Obecność mrówek faraonek w domu jest dość powszechna, ale widok mrówek latających, czyli hurtnic może być zaskakujący. Mimo że są one dość powszechne, to rzadko są rozpoznawane. Niestety latające mrówki są dość męczące, a pozbycie się ich nie jest wcale proste. Jak rozpoznać latające mrówki? Jak pozbyć się latających mrówek i skąd one się biorą?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
4
Spis treści
Jak wyglądają latające mrówki? Czy latające mrówki są niebezpieczne dla człowieka? Skąd się biorą latające mrówki? Jak sobie z nimi poradzić? Latające mrówki – profilaktyka

Jak wyglądają latające mrówki?

Latające mrówki to hurtnice, niewielkie owady, które potrafią mocno dokuczyć. Ich ciało ma długość około 5 mm, a same mrówki wyglądają dokładnie tak, jak inne przedstawicielki tego gatunku, a to, co je odróżnia to przeźroczyste, niewielkie skrzydła.

Mrówki ze skrzydełkami, jakie można spotkać to głównie samice, które w przyszłości zostaną królowymi i założą własną kolonie, składając jaja w wybranym miejscu. Rzadziej widoczne są samce ze skrzydłami, gdyż giną tuż po tym, jak zapłodnią samice.

Czy latające mrówki są niebezpieczne dla człowieka?

Hurtnice nie są niebezpieczne dla człowieka – nie gryzą, a przynajmniej robią to bardzo rzadko, nie roznoszą chorób i nie wyrządzają szkód. Jednak ich obecność jest bardzo nieprzyjemna, zwłaszcza że jeśli się zadomowią, to założą gniazdo w domu, a kolonia będzie stale się rozwijać. To oznacza, że mrówek będzie coraz więcej, co z czasem stanie się bardzo uciążliwe.

Skąd się biorą latające mrówki?

Jak wspomniano wcześniej, latające mrówki to przede wszystkim samice, które poszukują miejsca do złożenia jaj i założenia gniazda. Dlatego wlatują do domów, przyciągnięte przez słodkie jedzenie i dojrzałe owoce, a także resztki pokarmów. Nie oznacza to jednak, że na pewno założą kolonie w domu, gdyż równie chętnie wybierają altany, miejsca ze spróchniałym drewnem, nie, a także budują kopce w okolicy piaskownic i tarasów.

Fot. iredding01 / AdobeStock
Gniazdo mrówek hurtnic pod kamieniem w ogrodzie.

Jak sobie z nimi poradzić?

Hurtnice można zwalczać wieloma domowymi sposobami i gotowymi preparatami na mrówki, a samo ich zwalczanie wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku mrówek faraonek. Można wykorzystać do tego środki owadobójcze, które są szczególnie przydatne i skuteczne w ogrodzie.

W sklepach ogrodniczych dostępne są preparaty na mrówki w formie proszku, granulatu, żelu i sprayów. Najlepsze, szczególnie jeśli w domu i ogrodzie przebywają dzieci oraz domowe zwierzęta, są preparaty zamknięte w formie pułapek, które owady wynoszą do gniazda, likwidując je w krótkim czasie. Należy pamiętać, aby wszystkie gotowe preparaty stosować zgodnie z zaleceniami, które umieszczone są na opakowaniach.

Wśród domowych sposobów dobrze sprawdzają się:

  • pułapki z miodu – wystarczy wyłożyć go na spodek, a miód zwabi mrówki, które się do niego przykleją;
  • mycie miejsc, w których występują mrówki roztworem soli, wody i octu – będzie to bardzo skutecznie odpędzać owady, które w efekcie mogą się całkowicie wynieść z domu.

Warto też pamiętać, że większość latających mrówek zniknie z naszego domu po 4 lub 5 dniach, gdy zakończy się ich okres lęgowy. Zwłaszcza że te niewielkie owady w domach zazwyczaj pojawiają się tylko na chwilę podczas lotu lęgowego, a częściej można je zaobserwować w ogrodach.

Latające mrówki – profilaktyka

Dużo łatwiejsze niż zwalczanie mrówek jest zapobieganie ich pojawieniu się, zwłaszcza że pozwala to uniknąć założenia gniazda w naszym domu, czy altanie. Jak odstraszyć mrówki? Najlepsze są zioła o silnym aromacie, którego nie lubią mrówki, a są to przede wszystkim: mięta, lawenda i tymianek. Jednak najskuteczniejszym sposobem, aby latające mrówki nie pojawiły się w domu, są moskitiery założone na okna i drzwi balkonowe oraz tarasowe.

Ważne jest również utrzymywanie porządku i higieny w kuchni i niepozostawianie resztek pokarmów, zwłaszcza owoców.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Karin Jähne / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Metalowy karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe 23 x 8,5 cm
Metalowy karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe 23 x 8,5 cm
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści