Jak zwalczać choroby domowymi metodami?
Naturalne preparaty na choroby musimy zastosować jak najwcześniej, a efekt nie nadejdzie tak szybko, jak w przypadku chemicznych. Jednak zalety takiej ochrony są bez wątpienia większe. Korzystanie z chorobobójczych właściwości: pokrzywy, czosnku czy drożdży daje pewność, że uprawa pozostanie ekologiczna. Dużym plusem jest także łatwa dostępność i niski koszt przygotowania oprysków – potrzebne produkty możemy kupić w osiedlowym sklepie lub samodzielnie zebrać na łące i przygotować preparat natychmiast po zauważeniu objawów.
Jak przygotować domowe preparaty na choroby roślin?
Do dyspozycji mamy odwary, napary, wyciągi czy gnojówki.
• Odwar – rośliny zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i gotujemy wszystko na małym ogniu. Następnie miksturę należy rozcieńczyć czterokrotną ilością wody.
• Napar – fragmenty roślin zalewamy wrzątkiem i przykrywamy na kilkanaście minut. Naczynie możemy postawić na małym ogniu, ale zawartość nie może się zagotować.
• Wyciąg (macerat) – drobno pokrojone rośliny zalewamy zimną wodą i odstawiamy na całą noc.
• Gnojówki – pocięte rośliny zalewamy zimną wodą, odstawiamy na co najmniej tydzień i mieszamy co kilka dni. W pojemniku zajdzie fermentacja, a płyn zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Dowiedz się więcej o robieniu gnojówek roślinnych
Jakie rośliny i produkty wykorzystać do zrobienia domowych preparatów?
Czosnek
Wywar z 200 g rozgniecionego czosnku oraz 10 l wody, gotowany przez około 20 min, po ostudzeniu i odcedzeniu sprawdzi się jako oprysk profilaktyczny i w przypadku pierwszy oznak szarej pleśni, rdzy, mączniaka, zarazy ziemniaczanej czy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka.
Pokrzywa
Wywar z 1 kg świeżej pokrzywy i 10 l wody sprawdzi się w walce z mączniakiem, szarą pleśnią, rdzą oraz kiłą kapusty. W przypadku mączniaka rzekomego możemy także użyć gnojówki z pokrzyw rozcieńczonej w stosunku 1:10.
Drożdże
Są to grzyby jednokomórkowe, które nie zagrażają roślinom, lecz utrudniają rozwój grzybów wielokomórkowych, konkurując z nimi. Oprysk przygotowujemy ze 100 g świeżych drożdży, 0,5 l mleka oraz 10 l wody. Do roztworu możemy dodać łyżkę rozpuszczonego szarego mydła. Stosujemy go przeciwko zarazie ziemniaczanej, szarej pleśni i mączniakowi.
Skrzyp polny
Działa jako środek profilaktyczny i wspierający zwalczanie mączniaka, plamistości i kędzierzawości liści oraz rdzy. Możemy przygotować z niego napar (200 g rośliny zalewamy 10 l wody i gotujemy przez 30 minut) lub gnojówkę (preparat z 1 kg skrzypu i 10 l wody przed zastosowaniem należy rozcieńczyć w stosunku 1:20). Ważne jest, by zbierając roślinę, nie pomylić jej z trującym skrzypem bagiennym.
Soda oczyszczona
Oprysk z łyżeczki sody, 2 l wody i 5 ml szarego mydła sprawdza się jako oprysk na mączniaka.
Cynamon
Toztwór z 3-4 łyżeczek zalanych chłodną wodą odstawiony na noc wspiera walkę z chorobami grzybowymi i działa profilaktycznie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż – Elnur_ / Depositphotos oraz Andrew Martin / Pixabay