Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
3
Okazje

6 domowych sposobów na na choroby roślin

Choroby roślin to zmora wielu ogrodników. Jeśli nie zareagujemy mogą doprowadzić do obumarcia całej rośliny. Pomocne są środki ochrony roślin, ale coraz więcej osób nie chce sięgać po chemiczne preparaty. Dlatego warto przypomnieć domowe sposoby, które opierają się na działaniu innych roślin lub środków obecnych w niemal każdym domu.

 

Jak zwalczać choroby domowymi metodami?

Naturalne preparaty na choroby musimy zastosować jak najwcześniej, a efekt nie nadejdzie tak szybko, jak w przypadku chemicznych. Jednak zalety takiej ochrony są bez wątpienia większe. Korzystanie z chorobobójczych właściwości: pokrzywy, czosnku czy drożdży daje pewność, że uprawa pozostanie ekologiczna. Dużym plusem jest także łatwa dostępność i niski koszt przygotowania oprysków – potrzebne produkty możemy kupić w osiedlowym sklepie lub samodzielnie zebrać na łące i przygotować preparat natychmiast po zauważeniu objawów.

Jak przygotować domowe preparaty na choroby roślin?

Do dyspozycji mamy odwary, napary, wyciągi czy gnojówki.
Odwar – rośliny zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i gotujemy wszystko na małym ogniu. Następnie miksturę należy rozcieńczyć czterokrotną ilością wody.
Napar – fragmenty roślin zalewamy wrzątkiem i przykrywamy na kilkanaście minut. Naczynie możemy postawić na małym ogniu, ale zawartość nie może się zagotować.
Wyciąg (macerat) – drobno pokrojone rośliny zalewamy zimną wodą i odstawiamy na całą noc.
Gnojówki – pocięte rośliny zalewamy zimną wodą, odstawiamy na co najmniej tydzień i mieszamy co kilka dni. W pojemniku zajdzie fermentacja, a płyn zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Dowiedz się więcej o robieniu gnojówek roślinnych

Jakie rośliny i produkty wykorzystać do zrobienia domowych preparatów?

Czosnek

Wywar z 200 g rozgniecionego czosnku oraz 10 l wody, gotowany przez około 20 min, po ostudzeniu i odcedzeniu sprawdzi się jako oprysk profilaktyczny i w przypadku pierwszy oznak szarej pleśni, rdzy, mączniaka, zarazy ziemniaczanej czy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka.

Pokrzywa

Wywar z 1 kg świeżej pokrzywy i 10 l wody sprawdzi się w walce z mączniakiem, szarą pleśnią, rdzą oraz kiłą kapusty. W przypadku mączniaka rzekomego możemy także użyć gnojówki z pokrzyw rozcieńczonej w stosunku 1:10.

Biosept Active zapobiega chorobom roślin
Biosept Active
Naturalny preparat w formie gotowej do użycia wyprodukowany na bazie ekstraktu z grejpfruta. Jest środkiem wspomagającym uprawę roślin – stymulatorem wzrostu i odporności, do stosowania w uprawach roślin ozdobnych w warunkach polowych i pod osłonami. Może być stosowany w okresie wegetacji do opryskiwania roślin. Biosept Active Spray stosuje się w celu lepszego ukorzeniania się roślin oraz w czasie wzrostu – do poprawy jakości.
Kup w naszym sklepie!

Drożdże

Są to grzyby jednokomórkowe, które nie zagrażają roślinom, lecz utrudniają rozwój grzybów wielokomórkowych, konkurując z nimi. Oprysk przygotowujemy ze 100 g świeżych drożdży, 0,5 l mleka oraz 10 l wody. Do roztworu możemy dodać łyżkę rozpuszczonego szarego mydła. Stosujemy go przeciwko zarazie ziemniaczanej, szarej pleśni i mączniakowi.

Skrzyp polny

Działa jako środek profilaktyczny i wspierający zwalczanie mączniaka, plamistości i kędzierzawości liści oraz rdzy. Możemy przygotować z niego napar (200 g rośliny zalewamy 10 l wody i gotujemy przez 30 minut) lub gnojówkę (preparat z 1 kg skrzypu i 10 l wody przed zastosowaniem należy rozcieńczyć w stosunku 1:20). Ważne jest, by zbierając roślinę, nie pomylić jej z trującym skrzypem bagiennym.

Miedzian Extra zwalcza choroby roślin
Miedzian Extra
Ekologiczny preparat grzybobójczy w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu powierzchniowym. Stosowany zapobiegawczo podczas ochrony przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi, w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych. Środek przeznaczony wyłącznie do stosowania punktowego przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.
Kup w naszym sklepie!

Soda oczyszczona

Oprysk z łyżeczki sody, 2 l wody i 5 ml szarego mydła sprawdza się jako oprysk na mączniaka.

Cynamon

Toztwór z 3-4 łyżeczek zalanych chłodną wodą odstawiony na noc wspiera walkę z chorobami grzybowymi i działa profilaktycznie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Elnur_ / Depositphotos oraz Andrew Martin / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu