Jak wyglądają ziemiórki? Jak poznać, że zagościły w naszych kwiatach doniczkowych?
Dorosłe ziemiórki to niewielkie, czarne muszki, których długość nie przekracza pięciu milimetrów. Najczęściej unoszą się one w okolicach kwiatów doniczkowych i praktycznie nie powodują żadnych szkód.
Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku młodych osobników, czyli larw. Larwy ziemiórek żerujące w ziemi doniczkowej chętnie podgryzają korzenie roślin, powodując, że kwiaty doniczkowe mają coraz gorszą kondycję, wyglądają coraz mniej estetycznie, a w skrajnych sytuacjach nawet obumierają. Jeśli chcemy je uchronić przed tym losem, należy działać szybko, a także zadbać o to, aby ziemiórki nie miały dobrych warunków do życia w danych doniczkach.
Jakie warunki lubią ziemiórki? Czego unikać, by ograniczyć ich ataki?
Ziemiórki uwielbiają wilgotne środowisko, dlatego chętnie osiadają w doniczkach, w których dochodzi do zastojów wody. Warto więc zadbać o to, aby kwiaty były podlewane na bieżąco w odpowiednich ilościach, a nie "na zapas", a ponadto umieszczać je w doniczkach z otworami pozostawionych na podstawkach. Dzięki temu woda będzie znajdowała ujście, a ziemia nie będzie aż tak kusząca dla szkodliwych owadów.
Jednocześnie ziemiórki przepadają za kwiatami wystawionymi na działanie promieni słonecznych. Można je więc spotkać również w doniczkach, które większą część dnia spędzają w miejscach bardzo nasłonecznionych.
Ostatnim typem doniczek, które chętniej wybierają ziemiórki, są te ze słabymi roślinami – słabo odżywionymi i młodymi. Zaniedbane kwiaty, którym nie zapewnia się odpowiedniej pielęgnacji, są dużo słabsze i podatniejsze na działanie szkodników. To właśnie one najgorzej znoszą obecność ziemiórek i w och przypadku należy działać jak najszybciej, a później zapewnić im odpowiednią pielęgnację.
Jak domowym i tanim sposobem usunąć ziemiórki?
Najbardziej cenionym domowym środkiem na ziemiórki jest cynamon. Zmielona kora cynamonowca o charakterystycznym, korzennym zapachu, którą chętnie dodajemy do deserów, wypieków i dań wytrawnych, jest naturalnym wrogiem ziemiórek. To właśnie zapach cynamonu działa odstraszająco na owady i skutecznie chroni przed nimi rośliny.
Jak to zrobić? 3 kroki!
- Wystarczy wymieszać dwie łyżki stołowe cynamonu z 0,5l gorącej wody i odstawić do wystygnięcia.
- Następnym krokiem jest przecedzenie płynu przez czystą ściereczkę, przelanie go do butelki z atomizerem.
- Spryskujemy całą ziemie w doniczkach kwiatów domowych zaatakowanych przez ziemiórki.
Można również cynamon w proszku wysypać na ziemię w doniczce, skupiając się przede wszystkim na miejscach przy łodygach, a wówczas larwy przestaną je jeść.
Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: RHJ, JacZia, Pichsakul / AdobeStock