Zamiast do szarlotki, wsyp do doniczki. Oto domowy sposób na czarne muszki i białe larwy w kwiatach doniczkowych

Cynamon do doniczki na ziemiórki, nie wsypuj do szarlotki

Muszki w okolicach kwiatów doniczkowych to pierwszy sygnał świadczący o tym, że w domu pojawiły się tak zwane ziemiórki. Można je pomylić z muszkami owocówkami, które zwykle gromadzą się przy dojrzałych owocach czy sfermentowanych produktach w kuchni. Jeśli jednak w ziemi można zauważyć białe larwy, nie ma wątpliwości – kwiaty stały się domem dla ziemiórek. Na szczęście pozbycie się ich wcale nie jest trudne, a przyda się do tego składniki często używany w kuchni.

Posłuchaj
00:00
4

Jak wyglądają ziemiórki? Jak poznać, że zagościły w naszych kwiatach doniczkowych?

Dorosłe ziemiórki to niewielkie, czarne muszki, których długość nie przekracza pięciu milimetrów. Najczęściej unoszą się one w okolicach kwiatów doniczkowych i praktycznie nie powodują żadnych szkód.

Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku młodych osobników, czyli larw. Larwy ziemiórek żerujące w ziemi doniczkowej chętnie podgryzają korzenie roślin, powodując, że kwiaty doniczkowe mają coraz gorszą kondycję, wyglądają coraz mniej estetycznie, a w skrajnych sytuacjach nawet obumierają. Jeśli chcemy je uchronić przed tym losem, należy działać szybko, a także zadbać o to, aby ziemiórki nie miały dobrych warunków do życia w danych doniczkach.

Jakie warunki lubią ziemiórki? Czego unikać, by ograniczyć ich ataki?

Ziemiórki uwielbiają wilgotne środowisko, dlatego chętnie osiadają w doniczkach, w których dochodzi do zastojów wody. Warto więc zadbać o to, aby kwiaty były podlewane na bieżąco w odpowiednich ilościach, a nie "na zapas", a ponadto umieszczać je w doniczkach z otworami pozostawionych na podstawkach. Dzięki temu woda będzie znajdowała ujście, a ziemia nie będzie aż tak kusząca dla szkodliwych owadów.

Jednocześnie ziemiórki przepadają za kwiatami wystawionymi na działanie promieni słonecznych. Można je więc spotkać również w doniczkach, które większą część dnia spędzają w miejscach bardzo nasłonecznionych.

Ostatnim typem doniczek, które chętniej wybierają ziemiórki, są te ze słabymi roślinami – słabo odżywionymi i młodymi. Zaniedbane kwiaty, którym nie zapewnia się odpowiedniej pielęgnacji, są dużo słabsze i podatniejsze na działanie szkodników. To właśnie one najgorzej znoszą obecność ziemiórek i w och przypadku należy działać jak najszybciej, a później zapewnić im odpowiednią pielęgnację.

Jak domowym i tanim sposobem usunąć ziemiórki?

Najbardziej cenionym domowym środkiem na ziemiórki jest cynamon. Zmielona kora cynamonowca o charakterystycznym, korzennym zapachu, którą chętnie dodajemy do deserów, wypieków i dań wytrawnych, jest naturalnym wrogiem ziemiórek. To właśnie zapach cynamonu działa odstraszająco na owady i skutecznie chroni przed nimi rośliny.

Jak to zrobić? 3 kroki!

  1. Wystarczy wymieszać dwie łyżki stołowe cynamonu z 0,5l gorącej wody i odstawić do wystygnięcia.
  2. Następnym krokiem jest przecedzenie płynu przez czystą ściereczkę, przelanie go do butelki z atomizerem.
  3. Spryskujemy całą ziemie w doniczkach kwiatów domowych zaatakowanych przez ziemiórki.

Można również cynamon w proszku wysypać na ziemię w doniczce, skupiając się przede wszystkim na miejscach przy łodygach, a wówczas larwy przestaną je jeść.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: RHJ, JacZia, Pichsakul / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści