Logo
Logo

Białe robaki w ziemi w doniczkach | Czy to są szkodniki? Jak się ich pozbyć?

Pytanie czytelnika: Zaobserwowałam w ziemi kwiatów doniczkowych małe, białe robaki. Jest ich bardzo dużo. Najwięcej ich wychodzi podczas podlewania. Obawiam się, że mogą zaszkodzić roślinie. Skąd się wzięły. Co to za szkodniki? Jak się ich pozbyć?

Spis treści
Białe robaki – co to za szkodniki? Co to za białe larwy w ziemi i czarne muszki wokół nich? Co to za grube, białe larwy robaków? Co to za białe robaki, które skaczą? Jak zwalczać białe robaki z ziemi? Sprawdź sprawdzony sposób!

Białe robaki w ziemi kwiatów doniczkowych | Co to za szkodniki?

Czasami, podczas podlewania roślin doniczkowych, można zauważyć małe, białe "robaki" w ziemi. Są to najprawdopodobniej larwy różnych gatunków owadów, które mogą być szkodliwe dla roślin. Nie przesłała Pani nam żadnego zdjęcia, ale to nie problem, bo rośliny doniczkowe atakowane są najczęściej przez znane nam szkodniki. Oto krótkie opisy trzech typów tych "robaków", o które Pani pytała. Bardzo łatwo je od siebie odróżnić, gdy dobrze wiadomo, jak wyglądają. Proszę tylko spojrzeć na zdjęcia. 

Białe robaki - Larwy ziemiórek
Białe robaki | Larwy ziemiórek
Ziemiórki doskonale znane są jako "czarne muszki" (przypominają trochę muszki owocówki, ale są od nich mniejsze), ale ich larwy są krótkie (5 mm), smukłe i białe, przezroczyste z czarną głową. Żywią się korzeniami roślin, co może prowadzić do ich osłabienia lub nawet śmierci. 
Dowiedz się więcej
Białe robaki - Larwy opuchlaków
Białe robaki | Larwy opuchlaków
Larwy opuchlaków mają biało-kremową barwę, są beznogie, osiągają do 1 cm długości i charakteryzują się łukowatym kształtem. Często są mylone z pędrakami, ale łatwo jest je rozróżnić, ponieważ są znacznie mniejsze i nie mają charakterystycznych odnóży na górze ciała. Uszkadzają podstawę pnia i obgryzają korzenie.
Dowiedz się więcej
Białe robaki - Skoczogonki
Białe robaki | Skoczogonki
Skoczogonki nie są właściwie owadami, ale stanowią odrębną grupę zwierząt powiązaną z nimi. Są bardzo małe, zwykle poniżej 6 mm, i mają zdolność do skakania, dzięki czemu otrzymały swoją nazwę. Zwykle żywią się organicznymi materiałami rozkładającymi się w glebie, ale niektóre gatunki mogą uszkadzać rośliny, zwłaszcza kiedy występują w dużej liczbie.
Dowiedz się więcej

Jak pozbyć się białych robaków z ziemi i z doniczki?

Białe robaki, jeśli występują licznie w ziemi w doniczkach mogą stać się problemem, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć, by uratować osłabione rośliny. Istnieje wiele metod zwalczania zarówno chemicznych, jak i naturalnych: np. wymiana ziemi lub stosowanie biologicznych środków zwalczania szkodników lub używanie specjalistycznych pestycydów do zwalczania.

Preparat do zwalczania białych robaków w doniczkach
Preparat do zwalczania białych robaków w doniczkach
Target NeemAzal zwalcza ziemiórki i inne szkodniki, to insektycyd o szerokim spektrum działania, do zwalczana owadów, ssących, gryzących oraz minujących, w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej (EC), do stosowania w formie oprysku nalistnego. Środek na roślinie wykazuje działanie wgłębne, a na zwalczanych organizmach żołądkowe. 
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jeśli preferujesz unikanie chemikaliów, NeemAzal jest skutecznym i bezpiecznym do stosowania środkiem naturalnym. Możesz używać go do podlewania lub opryskiwania roślin.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Holger T.K., Tomasz / Adobe Stock

Autor
Białe robaki w ziemi w doniczkach | Czy to są szkodniki? Jak się ich pozbyć?
Białe robaki w ziemi w doniczkach | Czy to są szkodniki? Jak się ich pozbyć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl